Свържи се с нас

Новини

Априловото училище празнува 189 години от създаването си

Published

on

През 2024 г се навършват 189 години от откриването на първото светско новобългарско взаимно училище, чийто първоприемник е Националната Априловска гимназия. Патронният празник на гимназията се проведе днес, 12 януари. Честванията по случай 14 януари, денят, в който се открива Габровското училище по нов стил, преминаха под мотото „189 години пътуване към познанието“.

Пред паметника на благодетеля Васил Априлов бяха поднесени цветя и се състоя официалната част от програмата за празника.

„На този ден отброяваме времето, изминало от първия първи учебен ден за първите първи ученици на първото и най-българското училище. Тържеството на всеки януарски четиринадесети ден е доказателство, че мярата за човешкото време е в сътвореното от човека. Нашето общо 189-годишно време, в което се побираме и продължаваме да растем. Училището празнуваме днес и в него се случва магията.

Тук, пред монумента на Априлов, тук, пред вратите на училището, тържеството винаги е общосподелено. Това е така, защото на този ден отброяваме времето, изминало от първия първи учебен ден за първите първи ученици на първото и най-българско училище.

На 2 януари т.г. встъпихме в 190-тата годишнина от този първи ден. Ще я отбележим в идната зима, но в тази трябва да припомним, че през тези врати са влизали: държавни мъже и мъдреци – и са се чувствали като деца; творци и гении на мисълта – и са оставали без думи; потомци и съмишленици – и са изричали през сълзи обещания. Училището е магично.

Не знам дали защото е първо, или защото е сътворено в робско време, или пък може би защото е опровергало страха от невъзможното. Но знам, че магията действа. Добре би било да се подсещаме за заръката и на първия учител – Неофит Рилски: „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си.“ Училището е мястото за знанията, а те поставят на местата им всички придобити после блага.

Скъпи ученици, ако Неофит Рилски за вас е идол от друго, архаично време, то ето ви същата заръка – на Стивън Хокинс: „Най-големият враг на знанието не е невежеството, а илюзията за знание.“ Истината е проверена и тя важи за този, за предходните два и за всеки следващ век. Училището празнуваме днес, в него се случва магията. Честит празник!“, заяви в своето обръщение Елвира Христова, директор на Национална Априловска гимназия.

Събитието уважиха областният управител Мария Башева, заместникът ѝ Иван Любомиров, кметът на Габрово Таня Христова, заместник-кметът Невена Минева, началникът на РУО- Габрово Юлия Влаева, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, директорът на Национален музей на образованието Любка Тинчева, директорът на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ Савина Цонева, директорът на Регионален исторически музей – Габрово Росен Йосифов, началникът на Държавен архив – Габрово Цветомира Койчева, общински съветници, бивши преподаватели в Национална Априловска гимназия, ученици и граждани.

Областният управител Мария Башева връчи на Христова поздравителен адрес, в който припомня думите на Плутарх: „Ученикът не е съд, който трябва да бъде запълнен, а факел, който трябва да бъде запален.“, като допълва, че учителят е огнивото, от което тръгва искрата.

Празникът, който по традиция носи емоционалния заряд на приемствеността, духовността и творчеството, започна в 10.00 часа с играта „Шифъра на Априлов“. В програмата беше включена още среща с директора на БТА, а Националният музей на образованието и Държавен архив – Габрово, заедно с ученици от НАГ изнесоха празничен урок, на тема „От 9-ти до 10-ти. Да си ученик през соца“.

Пред Актовата зала бяха показани дигитализирани реликви на гимназията, организиран бе Празничен час на класа за учениците. Честванията за празника завършиха с бинарен урок с интегриран компетентностен подход, чрез който бе пресъздаден процесът срещу княз Владимир Расате.

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица