Култура
130 години от рождението на арх. Никола Кротев
Никола Ненчев Кротев е роден на 12 януари 1894 г. в Дряново. Баща му Ненчо Кротев – опълченец, е търговец на пашкули и колониални стоки. Майка му Райка Кротева е домакиня. Той е четвъртото, най – малко дете в семейството. Началното си образование получава в Дряново, а след това продължава да учи в Априловската гиманзия в Габрово. През 1911 г., 17 – годишен, заминава за гр. Ганд, Белгия, за да учи архитектура.
Последната година прекъсва обучението си, за да участва в Първата световна война. Награден е с орден „За храброст”. След края на войната, завършва висшето си образование. Започва работа в Министерство на обществените сгради, пътищата и благоустройството и като архитект там съвместно с други инженери и архитекти ръководи строежа на Майчин дом – София.
По-късно преминава на частна практика. По негови планове в периода 1926-1936 г. е построено първото читалище – театър в Дряново (дн. НЧ „Развитие-1869” – гр. Дряново). Изготвя и ръководи проект за разширението на Акционерно индустриално дружество „Здравина”, по-късно вагонен завод „Андрей Жданов”. През май 1934 г. се завръща в Дряново и е назначен за кмет на града. Мандатът му продължава до 1936 г. В този период Общината закупува нови места, разширява дворовете на училищата, изготвя се проект за градска баня, довършва се строителството на Здравния дом.
През 1931 г. се жени за Стефана Петрова Петкова от Казаналък, по професия стоматолог. Завършва висшето си образование в Страсбург, Франция. Имат две деца – дъщеря и син, синът им Ненчо – завършва машинно инженерство в София, а дъщеря им Райна завършва висше образование в Ленинград, СССР ( днес Санкт Петербург, Русия), а по-късно работи като хоров диригент и директор на Профсъюзния дом на културата – Габрово и на Концертна дирекция. Тя бе почетен член на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и дългогодишен член на Дружеството на писателите в Габрово.
След приключване на мандата му като кмет на Дряново, Никола Кротев отново се заселва със семейството си в София, където открива архитектурно бюро. Голямата икономическа криза по това време вече е оказала влияние и той не намира клиенти. Завръща се и се установява в Габрово, където на 27 август 1936 г. е назначен за помощник кмет на Стою Андрейчев – кмет на Габрово в периода 15 януари 1936 – 20 декември 1938. По време на службата си не се занимава активно с политика.
След 9 септември 1944 г. остава един месец на поста заместник – председател на Градски народен съвет (ГНС) – Габрово, след което е назначен за началник на „Архитектурно отделение” към ГНС-Габрово. Като пенсионер е доброволен сътрудник на Проектантска организация в Габрово. Получава тежка контузия при катастрофа, изпълнявайки служебния си дълг. Умира на 22 ян. 1972 г. в Габрово след боледуване.
В Държавен архив – Габрово се съхраняват документи от биографичен характер – биография на Никола Кротев и автобиография на Стефана Петкова – Кротева, дипломи за висше образование, лична карта за притежание на орден „За храброст”, трудова, профсъюзна и членска книжка от Съюза на архитектите в България. Предадени са чертежи на руски паметници в Габрово и околността, планове и проекти на жилищни сгради в Габрово, Севлиево, Трявна, Плачковци и Дряново, кореспонденция и благодарствени писма. Фондът е допълнен от интервюта с дъщеря им, поетесата Райна Ботева за творческата й дейност. Докумените, дарени на Държавен архив – Габрово през 1979 г. от Стефана Кротева, са заведени в семеен фонд Кротеви (1894-1980) и са достъпни за потребителите на архивна информация.
Източник: Държавен архив – Габрово.
Култура
Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена
На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.
Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.
Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.
Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.
Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.
Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.
Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.
Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.
Култура
Нови информационни източници ще закупи Библиотеката
Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.
Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.
Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.
Култура
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
Габровският драматичен театър отбелязва 95 години от своето основаване, а юбилеят е ознаменуван с важно признание. Спектакълът „Портретът на Дориан Грей“, поставен от Веселка Кунчева, бе номиниран за Културно събитие на 2024 година в годишната класация на „Площад Славейков“.
Новината бе съобщена от кмета на Габрово Таня Христова на своята официална страница във фейсбук. Кметът поздрави директора на театъра Петко Койчев и целия екип за техния труд, всеотдайност и принос към културата в града.
„Номинациите са знак за чувствителността на публиката към културата и нейното извисяване,“ подчерта Христова, като изрази гордостта си, че Габрово остава средище на таланти, които оставят трайна диря не само на местно, но и на световно ниво.
„Портретът на Дориан Грей“ е спектакъл, който вече е завладял сърцата на зрителите, превръщайки се в символ на високото ниво на театралното изкуство в Габрово. Съчетанието от впечатляваща режисура и талантлив актьорски състав подчертава културния облик на града, който почти век пази и развива театралната традиция.
В обръщението си Христова насърчи почитателите на изкуството да гласуват за спектакъла в класацията, като припомни, че театърът е място, което „разширява кръгозорите, вдъхновява и помага на зрителите да изразяват емоциите си без притеснение.“
Пожелаваме на екипа на театъра още успехи, вдъхновение и заслужено признание! Можете да подкрепите Габровския драматичен театър оттук.
-
Икономикапреди 6 дни
Приходната администрация отбелязва професионалния си празник – Денят на Св. Матей
-
Новинипреди 7 дни
Тъжна вест: Почина Цветан Станев
-
Любопитнопреди 7 дни
„Любовната чешма“ става на 60 години
-
Любопитнопреди 7 дни
Шеф Андре Токев, редица звезди и знаменитости идват за кулинарното състезание
-
Културапреди 7 дни
„Да обичаш Гершуин“ – Хилда Казасян с концерт в Габрово на 5 декември
-
Културапреди 6 дни
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
-
Икономикапреди 6 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Кримипреди 3 дни
Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона