

Култура
130 години от рождението на арх. Никола Кротев

Никола Ненчев Кротев е роден на 12 януари 1894 г. в Дряново. Баща му Ненчо Кротев – опълченец, е търговец на пашкули и колониални стоки. Майка му Райка Кротева е домакиня. Той е четвъртото, най – малко дете в семейството. Началното си образование получава в Дряново, а след това продължава да учи в Априловската гиманзия в Габрово. През 1911 г., 17 – годишен, заминава за гр. Ганд, Белгия, за да учи архитектура.
Последната година прекъсва обучението си, за да участва в Първата световна война. Награден е с орден „За храброст”. След края на войната, завършва висшето си образование. Започва работа в Министерство на обществените сгради, пътищата и благоустройството и като архитект там съвместно с други инженери и архитекти ръководи строежа на Майчин дом – София.
По-късно преминава на частна практика. По негови планове в периода 1926-1936 г. е построено първото читалище – театър в Дряново (дн. НЧ „Развитие-1869” – гр. Дряново). Изготвя и ръководи проект за разширението на Акционерно индустриално дружество „Здравина”, по-късно вагонен завод „Андрей Жданов”. През май 1934 г. се завръща в Дряново и е назначен за кмет на града. Мандатът му продължава до 1936 г. В този период Общината закупува нови места, разширява дворовете на училищата, изготвя се проект за градска баня, довършва се строителството на Здравния дом.
През 1931 г. се жени за Стефана Петрова Петкова от Казаналък, по професия стоматолог. Завършва висшето си образование в Страсбург, Франция. Имат две деца – дъщеря и син, синът им Ненчо – завършва машинно инженерство в София, а дъщеря им Райна завършва висше образование в Ленинград, СССР ( днес Санкт Петербург, Русия), а по-късно работи като хоров диригент и директор на Профсъюзния дом на културата – Габрово и на Концертна дирекция. Тя бе почетен член на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и дългогодишен член на Дружеството на писателите в Габрово.
След приключване на мандата му като кмет на Дряново, Никола Кротев отново се заселва със семейството си в София, където открива архитектурно бюро. Голямата икономическа криза по това време вече е оказала влияние и той не намира клиенти. Завръща се и се установява в Габрово, където на 27 август 1936 г. е назначен за помощник кмет на Стою Андрейчев – кмет на Габрово в периода 15 януари 1936 – 20 декември 1938. По време на службата си не се занимава активно с политика.
След 9 септември 1944 г. остава един месец на поста заместник – председател на Градски народен съвет (ГНС) – Габрово, след което е назначен за началник на „Архитектурно отделение” към ГНС-Габрово. Като пенсионер е доброволен сътрудник на Проектантска организация в Габрово. Получава тежка контузия при катастрофа, изпълнявайки служебния си дълг. Умира на 22 ян. 1972 г. в Габрово след боледуване.
В Държавен архив – Габрово се съхраняват документи от биографичен характер – биография на Никола Кротев и автобиография на Стефана Петкова – Кротева, дипломи за висше образование, лична карта за притежание на орден „За храброст”, трудова, профсъюзна и членска книжка от Съюза на архитектите в България. Предадени са чертежи на руски паметници в Габрово и околността, планове и проекти на жилищни сгради в Габрово, Севлиево, Трявна, Плачковци и Дряново, кореспонденция и благодарствени писма. Фондът е допълнен от интервюта с дъщеря им, поетесата Райна Ботева за творческата й дейност. Докумените, дарени на Държавен архив – Габрово през 1979 г. от Стефана Кротева, са заведени в семеен фонд Кротеви (1894-1980) и са достъпни за потребителите на архивна информация.
Източник: Държавен архив – Габрово.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



Култура
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“


По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.
Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.
В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.
Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.
Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика. Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.


-
Културапреди 5 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 6 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 5 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 4 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 6 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г
-
Културапреди 7 дни
20 години кино в Севлиево
-
Културапреди 7 дни
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново
-
Любопитнопреди 5 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май