

Култура
Росен Йосифов: От 2024 г. Историческият музей отваря врати в пълния си блясък
За първи път от съществуването на музея създадохме модерен център за работа с деца, казва директорът на РИМ – Габрово.
За първи път от съществуването на музея създадохме модерен център за работа с деца, казва директорът на РИМ – Габрово.
Миглена Въгленова
След двегодишен ремонт цялостната реставрация и преустройство на Регионалния исторически музей в Габрово е към своя край. С нова експозиция и обновена сграда институцията се превръща в съвременен туристически център, който ще предложи на посетителите качествени културни продукти и атракции. За изпълнените дейности, придобивките и нововъведенията в представянето на местната история е разговорът с директора на РИМ Росен Йосифов.
– Господин Йосифов, до какво доведе изпълнението на проекта?
– Сградата на РИМ, която беше обявена през 2019 г. за недвижима културна ценност от национално значение и е единствената с такъв статут от следосвобожденския период в Габрово, претърпя много важна промяна. С изпълнените строителни дейности се решават дългогодишни проблеми, свързани с условията за работа на екипа ни и обслужването на посетителите. Основният ремонт на главния покрив, на оберлихта и на плоския покрив, както и на металните обшивки по фасадата ликвидира течовете и подобрява вътрешния климат в сградата. Старата дограма е подменена с нова, направена по оригинала, реставрирани са входните врати и мозайките, фасадата е изцяло пребоядисана.
– Какво ново ще предложи музеят на своите посетители?
– В новата постоянна експозиция на РИМ – Габрово, чието откриване предстои, ще може да се види археологическото богатство на региона от 40 000 г. пр. Хр. до XIV век, с което ще изпълним една отдавнашна музейна цел. Изложбата ще бъде разположена на два етажа и по атрактивен начин ще представя местната история. Отделни сценографски зони ще позволят на туриста да надникне в търговски дюкян от XIX век, да седне на банкерско бюро или да подреди образа на пещерна мечка. Пространството е обзаведено със съвременен тип мебели и са доставени холограмни устройства, каквито все още няма в друг български музей. Дооборудването на ателието за консервация и реставрация ще позволи разгръщане на работата на първото в област Габрово музейно звено с такава функция, без каквото днес е невъзможна успешната дейност на един регионален музей.
– Предвидили сте специална зала за работа с деца. Какво ще представлява тя?
– За пръв път в своята история музеят ще има специално обособен център за работа с деца, благодарение на който ще изпълняваме по-най добрия начин една от основните ни функции. Той е подсигурен с подходящо оборудване, което ще ни позволи да обогатим собствените и партньорските образователни програми. Целта ни е да покажем музея като привлекателно и интересно място и да привлечем допълнителни посетители от младата аудитория, както и да се оползотворят по ефективен начин площите на сградата. Освен това ще разполагаме и със сувенирен щанд за обслужване на клиентите, за да получат те пълния набор от музейни услуги и продукти. По проекта са осигурени информационни двуезични табели и електронен екскурзовод за улеснение на туристите. За филиал „Дечкова къща“ са доставени мобилни рампи за трудноподвижни хора. Разработена е и маркетингова стратегия.
– Какво мислите за работата с други институции? Важно ли е взаимодействието с Община Габрово например?
– Всеки регионален музей в България е подчинен в административно отношение на местната власт. Досега нашият музей има много добри отношения с Общината, получава много ценна помощ от нея, участва в организирания културен живот. Именно по проекта на Общината „РИМ – Габрово – познание, участие, преживяване“, чиято стойност е малко над 1.75 милиона лева, се реализира ремонтът на музейната сграда и новата постоянна експозиция. С колегите от местните културни институти имаме съвместни инициативи, подкрепяме се взаимно, партньори сме в различни проекти, дори сме конкуренти по отношение вниманието на публиките. Но това е благородно съперничество, което само води до по-добри резултати в нашата работа.

– Габровци очакват с нетърпение обновената сграда на ул. „Николаевска“ № 10 отново да отвори врати. Каква е оценката Ви за свършеното?
– Ремонтът беше наистина сложен, тъй като сградата е архитектурна и историческа недвижима културна ценност и има високи критерии към нейната реставрация. Обновяването е направено според изискванията за подобен род паметници, а в новата експозиция са вложени последните стандарти за музейно представяне на историята. Сега сградата – дело на големия български архитект Никола Лазаров, грее в пълния си блясък. Доволен съм, че именно РИМ – Габрово ползва този дворец на културата! През 2023 г. Регионалният исторически музей навърши 140 години от своето създаване и това е добър повод и съвпадение за неговото мащабно осъвременяване. Ето защо през 2024 г. откриването му ще бъде значимо събитие не само за публиката, но и за всички нас – музейните служители. Радостни сме, че РИМ – Габрово се превръща в общоисторическа музейна институция от съвременен тип и за нас ще бъде чест да посрещнем отново нашите посетители. Защото благодарение на хората и на постоянната връзка с тях музеят се поддържа жив!
Тази публикация е създадена в рамките на договор № BG16RFOP001-6.002-0009- С07 „РИМ-Габрово – познание, участие, преживяване“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие, както и чрез кредитен ресурс от Регионален фонд за градско развитие и банка ДСК. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община Габрово и при никакви обстоятелства не може да се счита, че тя отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОПРР 2014- 2020 г.

Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 6 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 5 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 5 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 6 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г
-
Любопитнопреди 5 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 2 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Кримипреди 5 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!