Свържи се с нас

Култура

Росен Йосифов: От 2024 г. Историческият музей отваря врати в пълния си блясък

За първи път от съществуването на музея създадохме модерен център за работа с деца, казва директорът на РИМ – Габрово.

Published

on

За първи път от съществуването на музея създадохме модерен център за работа с деца, казва директорът на РИМ – Габрово.

Миглена Въгленова

След двегодишен ремонт цялостната реставрация и преустройство на Регионалния исторически музей в Габрово е към своя край. С нова експозиция и обновена сграда институцията се превръща в съвременен туристически център, който ще предложи на посетителите качествени културни продукти и атракции. За изпълнените дейности, придобивките и нововъведенията в представянето на местната история е разговорът с директора на РИМ Росен Йосифов.

– Господин Йосифов, до какво доведе изпълнението на проекта?
– Сградата на РИМ, която беше обявена през 2019 г. за недвижима културна ценност от национално значение и е единствената с такъв статут от следосвобожденския период в Габрово, претърпя много важна промяна. С изпълнените строителни дейности се решават дългогодишни проблеми, свързани с условията за работа на екипа ни и обслужването на посетителите. Основният ремонт на главния покрив, на оберлихта и на плоския покрив, както и на металните обшивки по фасадата ликвидира течовете и подобрява вътрешния климат в сградата. Старата дограма е подменена с нова, направена по оригинала, реставрирани са входните врати и мозайките, фасадата е изцяло пребоядисана.

– Какво ново ще предложи музеят на своите посетители?
– В новата постоянна експозиция на РИМ – Габрово, чието откриване предстои, ще може да се види археологическото богатство на региона от 40 000 г. пр. Хр. до XIV век, с което ще изпълним една отдавнашна музейна цел. Изложбата ще бъде разположена на два етажа и по атрактивен начин ще представя местната история. Отделни сценографски зони ще позволят на туриста да надникне в търговски дюкян от XIX век, да седне на банкерско бюро или да подреди образа на пещерна мечка. Пространството е обзаведено със съвременен тип мебели и са доставени холограмни устройства, каквито все още няма в друг български музей. Дооборудването на ателието за консервация и реставрация ще позволи разгръщане на работата на първото в област Габрово музейно звено с такава функция, без каквото днес е невъзможна успешната дейност на един регионален музей.

– Предвидили сте специална зала за работа с деца. Какво ще представлява тя?
– За пръв път в своята история музеят ще има специално обособен център за работа с деца, благодарение на който ще изпълняваме по-най добрия начин една от основните ни функции. Той е подсигурен с подходящо оборудване, което ще ни позволи да обогатим собствените и партньорските образователни програми. Целта ни е да покажем музея като привлекателно и интересно място и да привлечем допълнителни посетители от младата аудитория, както и да се оползотворят по ефективен начин площите на сградата. Освен това ще разполагаме и със сувенирен щанд за обслужване на клиентите, за да получат те пълния набор от музейни услуги и продукти. По проекта са осигурени информационни двуезични табели и електронен екскурзовод за улеснение на туристите. За филиал „Дечкова къща“ са доставени мобилни рампи за трудноподвижни хора. Разработена е и маркетингова стратегия.

– Какво мислите за работата с други институции? Важно ли е взаимодействието с Община Габрово например?
– Всеки регионален музей в България е подчинен в административно отношение на местната власт. Досега нашият музей има много добри отношения с Общината, получава много ценна помощ от нея, участва в организирания културен живот. Именно по проекта на Общината „РИМ – Габрово – познание, участие, преживяване“, чиято стойност е малко над 1.75 милиона лева, се реализира ремонтът на музейната сграда и новата постоянна експозиция. С колегите от местните културни институти имаме съвместни инициативи, подкрепяме се взаимно, партньори сме в различни проекти, дори сме конкуренти по отношение вниманието на публиките. Но това е благородно съперничество, което само води до по-добри резултати в нашата работа.

– Габровци очакват с нетърпение обновената сграда на ул. „Николаевска“ № 10 отново да отвори врати. Каква е оценката Ви за свършеното?
– Ремонтът беше наистина сложен, тъй като сградата е архитектурна и историческа недвижима културна ценност и има високи критерии към нейната реставрация. Обновяването е направено според изискванията за подобен род паметници, а в новата експозиция са вложени последните стандарти за музейно представяне на историята. Сега сградата – дело на големия български архитект Никола Лазаров, грее в пълния си блясък. Доволен съм, че именно РИМ – Габрово ползва този дворец на културата! През 2023 г. Регионалният исторически музей навърши 140 години от своето създаване и това е добър повод и съвпадение за неговото мащабно осъвременяване. Ето защо през 2024 г. откриването му ще бъде значимо събитие не само за публиката, но и за всички нас – музейните служители. Радостни сме, че РИМ – Габрово се превръща в общоисторическа музейна институция от съвременен тип и за нас ще бъде чест да посрещнем отново нашите посетители. Защото благодарение на хората и на постоянната връзка с тях музеят се поддържа жив!

Тази публикация е създадена в рамките на договор № BG16RFOP001-6.002-0009- С07 „РИМ-Габрово – познание, участие, преживяване“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие, както и чрез кредитен ресурс от Регионален фонд за градско развитие и банка ДСК. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община Габрово и при никакви обстоятелства не може да се счита, че тя отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОПРР 2014- 2020 г.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица