

Култура
Реставрираха водните съоръжения в музей „Етър“

Всички водни съоръжения в музея на открито „Етър“ са реставрирани и консервирани. Възстановяването бе извършено през последните две години по проекта „РЕМО „Етър“ – музей за креативен културен туризъм“.
Единствената в България колекция от действащи съоръжения, задвижвани с вода, се намира в етнографския комплекс край Габрово. Те са десет на брой и нямат аналог в другите европейски музеи, тъй като функционират, както в миналото, а работните им части са оригинални. Това са воденични камъни, мелнични механизми, тепавичарски чукове, чаркове за плетене на гайтан и други.

Изпълнението на тази дейност от проекта бе поверено на консорциум „ЕКСА Строй“ ДЗЗД, а в реконструкцията са вложени близо 880 хиляди лева. При подмяната на механизмите и водоподаващите улеи е използван автентичен материал, спазвайки традиционната технология. Според потомствения воденичар от Калофер Александър Цветков – участвал в пускането на двете воденици (караджейка и долапкиня), ремонтът е бил наложителен заради износването от дългогодишната експлоатация, а след него съоръженията са запазили автентичността си.

Разположението на водните съоръжения е обусловено от съществуващата през 70-те години на ХІХ век оригинална вадищна система и заварените на терен воденица караджейка, тепавица и валявица (ХVІІІ–ХІХ век). Изграждането на другите обекти започва през пролетта на 1963 г. и завършва година по-късно, когато е открит Музеят.

Оформена на две нива, вадата дава възможност едно и също количество вода да задвижи две групи съоръжения. Освен заварените са направени възстановки или са пренесени, съществували в Габровско през ХVIII и XIX век. На първото ниво са механично точило за ножарски изделия, тепавица, воденица караджейка, струг за гаванки и танури, валявица. На второто ниво са гайтанджийница, воденица долапкиня, струг за бъклици, бичкиджийница (дъскорезница) и втора валявица.

Колекцията от водни съоръжения в музей „Етър“ представя майсторлъка на балканджията да впрегне силата на водата и неговата находчивост в създаването на различни приспособления, които спестяват труд, облекчават работния процес, увеличават производството и подобряват качеството на изделията.

Близо 10.5 милиона лева са вложени за обновяване и създаване на съвременни условия в обектите на музейния комплекс „Етър“. Включен е цялостен ремонт на хотел „Странноприемница“, където ще се помещава администрацията, изграден е нов детски център, мобилна сцена, водните съоръжения се реставрирани. Къщата „Кръстник-Колчов хан“ е преустроена в многофункционална сграда, възстановени са грънчарските пещи и оранжерията, училището в кв. „Етъра“ е реконструирано и ще бъде база за обучения по реставрация и консервация. Експозиционните площи по чаршията са ремонтирани и е изградено архитектурно-художествено осветление. За улеснение на трудноподвижните посетители са закупени микробус и електрическа количка.
Тази публикация е създадена в рамките на договор № BG16RFOP001-6.002-0008-C06 „РЕМО „Етър“ – музей за креативен културен туризъм“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие, както и чрез кредитен ресурс от Регионален фонд за градско развитие и банка ДСК. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община Габрово и при никакви обстоятелства не може да се счита, че тя отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОПРР 2014-2020 г.

Култура
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април


Според едно проучване хората са най-щастливи на 53 години – това е моментът, когато повечето са постигнали основните си житейски цели и могат да се наслаждават на живота със спокойствие и мъдрост. На тази възраст е и Домът на хумора и сатирата, който на 1 април 2025 г. ще отпразнува своя 53-ти рожден ден с богата програма, изпълнена със смях, изкуство и весели емоции.
Традиционно, на рождения си ден Музеят на хумора и сатирата отваря врати с вход свободен, а за посетителите са подготвени редица събития, които ще заредят малки и големи с добро настроение. Програмата започва в 10.00 часа с детски театрални изпълнения и среща с бивши служители на музея.
На обяд гостите могат да се включат в семейната игра „Шеговито издирване в музея“, а следобед – в творческото ателие за комикси с участието на известни художници като Петър Станимиров, Румен Чаушев и Иван Беров.
Вечерта завършва с откриването на Четвъртата национална изложба на българския комикс.
Освен в Габрово, празненствата ще се разпространят и в други градове. В Търговище музеят ще гостува с изложбата „Майстори на българската карикатура от XX и XXI век“, представяща знакови български карикатуристи. В Бургас пък ще се проведе специална среща с Клуба за хумор и сатира „Морски раци“, като музеят ще изпрати видеообръщение до писателската общност.
Кулминацията на празника е Четвъртата национална изложба на българския комикс, която ще покаже 152 табла с творби на 100 български автори – от пионерите на жанра като Александър Денков и Любен Зидаров до съвременни майстори като Пенко Гелев и Александър Въчков. Гостите ще имат възможност да гледат и документалния филм „Дъга – Разкази в картинки“, посветен на емблематичното комикс списание. Една година повече – още повече смях!
На 1 април всички пътища водят към Габрово – защото смехът е най-добрият начин да празнуваме живота!
Празнична програма
10:00 – 12:00 ч.
„Малки актьори, големи усмивки“
Деца от габровските детски градини на сцената в зала 3 „Стефан Фъртунов“
10:00 – 12:00 ч.
„В служба на смеха – среща на колегите с история“
„Габровско“ парти за бивши служители на Музея
13:00 – 15:00 ч.
„Шеговито издирване в музея“
Семейна игра с емоции, предизвикателства и добро настроение за цялата фамилия
16:00 – 17:30 ч.
Творческо ателие за комикси
С участието на художниците Петър Станимиров, Румен Чаушев, Иван Беров и писателя-сценарист Марин Трошанов
Зала 3 „Стефан Фъртунов“
Подходящо за участници от 8 до 101 години. Брой места: 20. Необходима е предварителна заявка: https://bit.ly/4kIVbJ1
18:00 ч.
Откриване на Четвъртата национална изложба на българския комикс
Зала 3 „Стефан Фъртунов“


Култура
Българският фолклор завладя сърцата в Бали


След триумфа си в Тайланд през 2023 година танцовата формация „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“ продължават да покоряват световните сцени.

Тази година те бяха специални гости на Buleleng International Rhythms Festival 2025 в Индонезия – първото международно събитие на изкуствата в Бали, препоръчано от ЮНЕСКО и Международната организация за фолклорно изкуство (IOV).

Фестивалът, провел се от 10 до 15 март, събра арт делегации от Тайван, Южна Корея, Тайланд, България и Япония, които представиха уникалните си традиции чрез музика, танци и културни работилници.
Българската група бе единственият представител от Европа, а изпълненията ѝ предизвикаха бурни аплодисменти и възторжени реакции сред публиката.

Особено вълнуващ момент бе, когато две балийски момичета, вдъхновени от българските артисти, облякоха народни носии, изиграха традиционни хора и гордо развяха българския трибагреник.

„Този фестивал доказа, че изкуството свързва култури и народи“, споделиха организаторите при закриването на събитието.

Формация „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“ не само популяризираха българския фолклор, но и оставиха трайна следа в сърцата на участниците и публиката в Бали.


Култура
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново


В „България: кратки хроники“ представям своя поглед върху отделни събития от целия спектър на българската история. Това сподели авторът на книгата проф. Пламен Павлов при представянето ѝ в Исторически музей – Дряново. Изданието обхваща историята на България, от Праисторията по българските земи до Средновековието ни.
Историкът посочи, че представената информация е през призмата по-скоро на неговото амплоа като писател и дори журналист, подплатена и с научни факти и с документи. Книгата на професор Павлов „България: кратки хроники“ е в две части. Тя е отпечатана от издателство „Изток-Запад“. Том първи обхваща периода от Праистория, Античност и Средновековие по българските земи. В него авторът проследява някои по-слабо известни или напълно непознати теми за събития и личности от миналото – от Праисторическите епохи до гибелта на Средновековната българска държава.
Директорът на ИМ – Дряново Иван Христов благодари на проф. Павлов, че е приел поканата да представи за местната общественост книжното издание. В своето приветствие Христов подчерта, че „България: кратки хроники“ е безценен източник, с който всеки българин трябва да се запознае и да се гордее с историята ни.
Срещата в Дряново с дългогодишния преподавател от Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”, който е и автор на учебници, публицист и писател, бе уважена от заместник – кмета на Община Дряново Диляна Джеджева, председателя на Обществен комитет „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, представители на архиерейското наместничество в Дряново, преподавателя във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ проф. Маргрета Григорова, общественици и граждани.

„В тази книга се опитвам да сведа до хората, това, което е най-близо до научното знание. Затова и форматът на настоящото издание е именно такъв. Тя е продукт на моите журналистически, публицистични и писателски нагласи. Опитах се да събера част от статиите, които съм писал и които са публикувани във вестници, списания и сайтове, с техните историографии“, разясни историкът.
Проф. Павлов коментира, че в книгата си е цитирал местното онлайн издание „Дестинация Дряново“, чийто автор Николай Карагьозов първи разпространи публикация за грандиозните открития в пещерата Бачо Киро, които преместиха появата на вида „хомо сапиенс“ близо 10 000 години по-рано. В изданието читателят ще открие нови сведения за пещерите „Козарника“ и „Бачо Киро“ край Дряново, неолитната революция, цивилизацията Варна, въстанието на Спартак, добави още историкът.

Най-много от поместените статии са за Първото и Второто Българско царство. В книгата има раздел, посветен на Битолския надпис, в който през 1015 г. цар Иван Владислав се обръща както към своите поданици и към бъдещите поколения. Според изложената хипотеза в книгата на проф. Павлов най-вероятно силно повреденият днес надпис, някога е бил римуван.
Сред интересните хипотези в изданието е и че България не пада под османско робство през 1396 г., а години по-късно – през 1422 г. с падането на Видинското царство. Фактите и документите показвали и че Добруджанското деспотство продължавало да съществува до 1399 година.
„Целият процес на залеза на българската средновековна държава изобщо не е това, което си мислим, а е свързано с интересни събития и личности, които нямаме право да забравяме“, твърди професор Павлов.
Втората част на „България: кратки хроники“ се очаква да излезе от печат през пролетта на 2025 година. В нея са застъпени събития от османското владичество, Възраждането и Нова история, сподели още Пламен Павлов.


-
Културапреди 3 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Кримипреди 7 дни
Прибраха габровец, насадил марихуана в дома си
-
Културапреди 7 дни
Благотворителна изложба ще покаже „Счупената вяра“
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ разтопи „шоколадите“
-
Икономикапреди 7 дни
5 години стил и комфорт с „Белбро“
-
Културапреди 6 дни
Пласидо Доминго-син е вече в България, Габрово е част от турнето му
-
Новинипреди 4 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 5 дни
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново