Свържи се с нас

Култура

Новият музей на архитектурата отвори врати в Трявна

Published

on

Музей на архитектурата в Трявна е най-новият музеен обект под шапката на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна. Музейната експозиция е десета поред, която допълва палитрата от история, съхранявана и предавана във времето от екипа на музея и е поместена в сградата на най-старата къща в града – Попангеловата.

Днес, навръх Празника на строителите, новият музей в Трявна посрещна своите първи гости и официално отвори врати за посетители. „На 23 октомври 1963 год. в Даскаловата къща е открит първият и единствен и досега Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство. Година след година музейните обекти се увеличават, към вчерашния ден те бяха девет, а от днес цифрата им е десет. Десетки даже стотици хора са оставили частица от себе си, за да го има музея в Трявна, за да бъде толкова авторитетна и толкова обичана институция. За новата експозиция мога да кажа, че няма човек от музея, който по някакъв начин да не се е включил в нейното изграждане, но авторите на експозицията са отново нашите уредници – Даниела Дабкова и д-р Ирина Димитрова“, заяви в своето приветствено слово директорът на СМРЗИ – Трявна г-жа Юлия Нинова.

„За мен е истинско удоволствие да съм сред първите, които прекрачват прага на новата музейна експозиция „Тревненска архитектурна школа“ и могат истински да й се насладят, разказваща ни за нашенските майстори дюлгери и техния занаят. Занаят, положил основите на причината, днес, да се наричаме горди тревненци! И тук е мястото да изкажа своите благодарности към директора и екипа на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна, които вече 60 години са основните ревностни пазители на това ни богатство! Усилията Ви не са напразни и ние Ви дължим много! Пожелавам Ви да бъдете здрави, одухотворени и все така олицетворяващи свързващия мост между миналото и настоящето на възрожденска Трявна“, заяви в своето поздравително слово заместник-кмета на Община Трявна Стеляна Бонева.

Цялата статия можете да прочетете оттук.

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Култура

Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“

Published

on

По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.

Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.

В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.

Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.

Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика.  Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица