Свържи се с нас

Любопитно

Какво оборудване използват занаятчиите по време на годишния технически преглед?

Published

on

Годишният технически преглед (ГТП) е важна процедура, която осигурява безопасността на пътя и е задължителна от КАТ за всяко едно превозно средство. При извършването ѝ професионалните диагностици използват различни уреди и инструменти, които им помагат да направят необходимите проверки и диагностики. 

В тази статия специалистите от Емвеко ще ни обяснят защо е важно да имате изряден преглед на колата за безопасността на пътя, какво трябва да знаем, преди да отидем, и кои са основните уреди, които професионалистите използват, за да го извършат по правилен начин. 

Значението на годишния технически преглед за безопасността на пътя

Годишният технически преглед е от съществено значение както за шофьора, така и за всички останали участници в движението. По време на ГТП се извършват проверки и диагностики, които гарантират, че автомобилът е в добро състояние и отговаря на стандартите за безопасност. Това помага да се намали рискът от технически проблеми по време на движение и предотвратяването на потенциално опасни ситуации.

Какво трябва да знаем, преди да отидем на годишен технически преглед?

Какви документи са ни необходими?

Преди да отидете на годишен технически преглед, трябва да се уверите, че разполагате с:

  • голям и малък талон на МПС-то – това е основният документ, който потвърждава регистрацията и собствеността;
  • документ, който удостоверява, че превозното средство има платен годишен данък;
  • екземпляр от полицата за застраховка – важно изискване, доказващо, че автомобилът има задължителната гражданска отговорност;
  • документ за преминат годишен технически преглед – ако сте преминали ГТП преди, трябва да имате документ, който го потвърждава. 

Какви уреди са необходими за извършването на технически преглед?

За извършването на годишен технически преглед, диагностиците използват разнообразие от специализирани уреди и инструменти. Те им помагат да измерят и проверят различни аспекти на МПС-то. Ето някои от основните уреди, които се използват по време на ГТП:

Техника за анализ на състоянието на гумите

Въпросната дълбочина на протектора играе решаваща роля за сцеплението на автомобила с пътя. Инструментът е обикновено малка линийка или дигитално устройство, което се поставя в дълбочините на гумата, давайки точна информация за дълбочината в милиметри.

Диагностичен апарат за проверка на електрониката

Съвременните превозни средства са напълно зависими от електрониката си – от управлението на двигателя до системите за безопасност. Диагностичният апарат позволява на извършващия годишен технически преглед да комуникира директно с „мозъка“ на колата – централният компютър. Той чете и интерпретира кодове на грешки, които системата е запазила, показвайки евентуални неизправности или предупреждения. Също така, може да активира или деактивира различни компоненти, за да определи работоспособността им.

Уреди за диагностика на двигателя

Двигателят е един от най-важните компоненти и затова е от съществено значение да се проверява редовно. Използва се специализирана техника, която ще направи диагностика на двигателя и ще даде информация за възможни проблеми или неизправности.

Апарат за проверка на спирачната система

Спирачният тест обикновено се извършва на специална платформа, на която се паркира колата. Чрез това устройство се тества ефективността на спирачната система и накладките под различни условия, измервайки силата на спиране на всяка гума поотделно.

Апарат за проверка на емисиите на газове

Замърсяването на околната среда стана основен проблем и затова изпусканите газове от автомобилите са под строг контрол. Уредът за проверка на емисиите анализира и измерва концентрацията на вредни газове като CO, CO2, NOx и други. Ако някой от тези газове превишава допустимите норми, може да не получите ГТП и е препоръчително да посетите майстор.

Проверка на фаровете

Този инструмент е по-скоро представлява оптическа система, която анализира светлинния поток от фаровете на автомобила. С нея се проверява дали лъчът светлина е на правилната височина и насоченост, дали светлината е достатъчно силна дали фаровете не са замъглени или повредени, габаритите, стоповете и всичко останало.

Всички тези тестове са част от важен процес, който гарантира безопасността на пътя на всеки един участник. Когато знаете, че вашата кола е преминала през този преглед, можете да бъдете сигурни, че тя е в отлично състояние и готова за шофиране на пътя.

Любопитно

Вашият специален подарък за празниците – в LPG Лори Ан!

Published

on

Скъпи дами, най-вълшебното време от годината е почти тук! Подготовката за празниците вече кипи, но не забравяйте да отделите време и за себе си. В LPG Лори Ан сме подготвили нещо специално, което ще Ви накара да засияете – защото заслужавате най-доброто!

Само на 1 и 2 декември Ви очакват ексклузивни празнични оферти от Milesman! Това е Вашият шанс да се възползвате от първокласни процедури и да си подарите мигове на грижа и красота.

Не отлагайте – местата са ограничени! Запишете своя час още днес на телефон: 0876 76 16 77 и направете първата крачка към Вашето празнично преобразяване.

Нека празниците започнат с усмивка и блестящо самочувствие в LPG Лори Ан!

Зареди още

Любопитно

„Любовната чешма“ става на 60 години

Published

on

Днес, Държавен архив – Габрово представи снимки, запечатали едно популярно за поколения габровци място, известно като „Любовната чешма“.

Наречена е така, заради разкрития любовен мотив в композицията от фигура на момък в носия, който свири обърнал глава към „мома с цвете“, изобразена върху чешмата.

Проектът за изграждане на чешмата, със скулптурна фигура на момче с кавал, е изготвен от арх. Карл Кандулков през 1963 година, а автор на скулптурата е Младен Миладинов.

Година по-късно, през 1964 г, обектът е окончателно изграден на ул. „Чардафон“ №8 и включва стълби с площадка и декоративно озеленяване.

Снимките се съхраняват в Държавен архив – Габрово и са от 70-те и 80-те години на миналия век.

Зареди още

Любопитно

Шеф Андре Токев, редица звезди и знаменитости идват за кулинарното състезание

Published

on

Шеф Андре Токев и Ради Стамболов, заедно с колегата им от Сърбия – Филип Павлович, идват в Габрово като жури на кулинарното състезание „На върха на пламъка“. То е организирано от Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ и ще се проведе в събота, 16 ноември, от 10.00 часа в ресторант „Рич Тейбъл“.

Сред гостите, които ще пристигнат, за да подкрепят кулинарната надпревара са редица звезди и знаменитости. Васил Колев – българинът, трикратен световен шампион по барманство. Васко подкрепя ПГТ „Пенчо Семов“ и е познат на габровци от самото начало на формата.

„Длъжни сме да отбележим обаче едно – изпитваме респект към неговата самовзискателност и умението му сам да вдига летвата пред себе си, да се надскача всеки следващ път. Самото му участие в състезанието не зад бара, а в кухнята е нашата хвърлена ръкавица, но не за дуел, а за нов вид забава и удоволствие“, коментират организаторите на състезанието.

Друг участник е Цветомир Иванов. Завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на професор Крикор Азарян, с асистенти Тодор Колев и Николай Поляков. Играе в Държавния театър в Перник, Театър „Българска армия“ и Сатиричен театър „Алеко Константинов“. Телевизионната му кариера започва в Нова телевизия, като водещ на първия сутрешен блок – „Почна се“. Участва в различни детски, кулинарни и хумористични предавания, едно от главните действащи лица е в телевизионния филм на БНТ „Корави старчета“ (2011), играе ролята на компютърен специалист във филма „Корпус за бързо реагиране“). Всички ние го познаваме от малкия екран, особено тези, които не пропускат епизод на „Семейни войни”. Често е канен за коментатор в различни предавания.

Гергана Стоянова – жената с удивителен глас и великолепно излъчване, винаги красива и вдъхновяваща, е следващото звездно попълнение. Наскоро ученици от гимназията имаха шанса да общуват с Гери и се убедиха отблизо колко интересен събеседник е тя, каква силна харизма притежава и колко много може да научат от нея.

Всички ние я свързваме с кино, театър и телевизия, а като кулинар най-малко знаем за нея, но пък сме чували за нейната майка Недка и днес чакаме с нетърпение да узнаем притежава ли Гери таланта на майка си в кухнята, и склонна ли е да ни сподели бабината рецепта за гюзлеме.

В кулинарното състезание ще се включи и кметът на Трявна Денчо Минев. През 1997 г. завършва ОУ „Проф. Пенчо Николов Райков“ в Трявна. От 1997 до 2001 г. учи в Професионална техническа гимназия „Димитър Крусев“ в град Дряново. През 2002 г. записва да учи висше образование във Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“, специалност „Право“, завършва през 2008 г. Работи като съдружник в счетоводна кантора, която се занимава с търговско и данъчно право. В едно свое интервю споделя, че родният град не е само съдба но и мисия. Съдбовен ли ще се окаже неговият избор да се занимава с политика, ще изпълни ли кметската си мисия – времето ще покаже. В „На върха на пламъка“ на 16 ноември господин Минев ще ни покаже твореца в себе си, а вероятно и любителят на кулинарното изкуство, скрит в костюма на юрист и администратор.

Почетният консул на Италия в Пловдив – Джузепе де Франческо, също ще участва в надпреварата. Трудно се разказва накратко за човек, обиколил света и изпълнил всяка спирка по пътя си със съдържание, което идва от ума, духа и вярата. Роден в Сицилия в семейство на аптекари, които не само продават, но и приготвят лекарства. Макар да отраства в тяхната среда и сред епруветки, шишенца и специфични аромати на лекарствени продукти, Джузепе не се влюбва в занаята и уверено твърди, че неговото хапче е общуването с хората. България печели много от неговия избор да дойде тук, а и после да остане, за което до голяма степен може да благодарим и на съпругата му, която е българка. Обича класическа литература, фен е на Ювентус, има богат бизнес опит, познания в икономическата сфера, а кулинарията никак не му е чужда. Виждали сме в действие като домакин в Черешката на тортата, а в състезанието ще го наблюдаваме от близо, но и по нашенски – ще го следим из късо. За това ще се грижи най-вече партньора му в кухнята.

Д-р Христо Христозов – човек с респектираща биография. Има над 20 години опит като изследовател, консултант и обучител в областта на дигитализацията на управлението на проекти, финансовото управление и контрол и управлението на риска, управление и анализ на данни в туризма и строителството. През последните години ръководи екипи за анализ на големи данни и за бенчмаркинг в областта на туризма и строителството. От 2015 г. е ръководител на проекта SMARTOURISM.BG – партньорска инициатива на ProActivePersonnel , ПроАктивни Решения, Асоциацията на училищата по ресторантьорство и хотелиерство, Катедра „География на туризма“ на СУ „Св. Климент Охридски“, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Граждански институт и с подкрепата на Министерството на туризма, Националния борд по туризъм и БХРА. SMARTOURISM.bg е насочен към изследване на практиките и предизвикателства пред управлението нa знанието в туризма в България в следните направления: Интелигентно управление на човешките ресурси в туризма; Иновативни и креативни модели и високи технологии в доброто управление на туризма; Интелигентно управление на туристическите дестинации – регионално развитие, архитектура, екология; Интелигетно управление на сигурността в туризма.

И след всичко, казано до момента сме истински нетърпеливи да разберем, кой е той зад строгата и хладна маска на науката, лекциите, дигиталните платформи и познанията в сферата на туризма, въвлечен във вълшебния свят на кулинарията.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица