Свържи се с нас

Култура

Ценно издание на повече от 150 години стана притежание на НМО – Габрово

Published

on

Финансовият експерт Динко Тончев (Dino Dionne) дари на Националния музей на образованието ценна книга със заглавие „The Pictorial Sunday Book“. Илюстрованата неделна книга е отпечатана в Лондон около 1860 г. Изданието се появява след смъртта на съставителя му – изтъкнатият библеист д-р Джон Кито.

В сборника се открояват статии на библейска тематика с впечатляващо количество и качество на илюстрациите. В 516 страници са представени пейзажни сцени с оригинални бележки и пасажи, свързани с историята, географията, естествената история, литературата и Светото писание. Идеята на Джон Кито е да създаде четиво, насочено към младите – неделна книга за изучаване на свещените теми в привлекателна форма.

В изданието са поместени редица гравюри и карти, илюстриращи библейската история, пророчествата, псалмите, живота на Исус Христос, Деянията на апостолите и други, които предизвикат интереса и любопитството на читатели от всички възрасти.

Дарителят Динко Тончев е роден в гр. Пловдив. Учи в Националната Априловска гимназия в периода 1989 – 1993 г. През 90-те години на XX век емигрира на запад. Продължава образованието си в най-старото висше училище в щата Ню Йорк – Колумбийския университет.

Придобива бакалавърска степен от университета „Сейнт Джон“ (St. John’s University) в Ню Йорк и магистратура по бизнес администрация (счетоводство, финанси) в университета в Ливърпул. Основател е на няколко успешни компании в областта на финансите.

Той е президент и главен изпълнителен директор на Genesis Capital Group в САЩ. Макар от дълги години да живее в Ню Йорк, Динко Тончев не забравя родината и корените си. Той се сдобива с изданието от аукцион с единствената мисъл, когато си дойде в България, да направи подарък на музея.

По негова информация от книгата „The Pictorial Sunday Book“ съществуват само три броя в света. Екипът на Националния музей на образованието изказва огромна благодарност на г-н Тончев и семейството му за ценното дарение.

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Култура

Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“

Published

on

По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.

Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.

В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.

Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.

Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика.  Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица