Свържи се с нас

Новини

Когато доброто се умножава, животът побеждава

Published

on

Деветият национален фестивал „Семе българско“ в град Севлиево сбъдна повече инициативи от всеки друг път. Партньори на събитието бяха Селскостопанска академия, Северноцентрално държавно предприятие ДП“, Фондация „Искам бебе“, Парк „Българка“, „Централен балкан“, „Зелени балкани“, „Гората.БГ“, „Четири лапи“, Сдружение „Благодаря“ и приятелите на българщината – фотографът Георги Хаджиев и Христо Ашламинатора.

Сдружение „21 век“, Галерия „Видима“, Детски комплекс „Йовко Йовков“, читалищата от община Севлиево, клуб „Интеракт“ към „Ротари“ – Севлиево, селскостопанските институти от Троян и Кнежа, както и повече от 100 изложители – фермери, земеделски производители, разсадници на цветя, производители на български храни и стоки направиха фестивала пълен със светлина и с надежда, че българското ще бъде и пребъде на всички нива.

В организацията на фестивала се включиха и много знайни и незнайни доброволци, а това е реалното доказателство, че ние българите се обединяваме в доброто, когато всичко е истинско и е от сърце.

Фестивалът в съботния ден започна с изпълнението на Цвятко гайдаря и с почерпка с хляб, сол и мед на първите посетители. На официалното откриване проф. Банов – председател на Селскостопанската академия, представи специално изработената кутия със семена от български сортове, а кметът на община Севлиево д-р Иван Иванов, даде старт на събитието като домакин на фестивала „Семе българско“, превърнал се в притегателна точка, не само на хиляди посетители, но и на хора, вдъхновяващи българите със своите умения и с вярата си в доброто. Поздравление към фестивала отправи и областният управител Кристина Сидорова.

И ако през първия ден семената в кошера „Дом за семена“ свършиха преди края му, то във втория до 13 ч. бяха раздадени близо 11 000 дръвчета от „Гората.БГ“ лично от вдъхновителя Никола Рахнев. Същият в неделната сутрин удвои сумата от 1300 лв. на 2600 лв., за да може до края на фестивала да се съберат 4000 лв. (рекордна сума) за инициативата „Шанс за бебе“. Галерия „Видима“ дари всичките 267 лв. от продадените книги на щанда си. Събраната сума ще бъде предоставена от Община Севлиево на севлиевска двойка с репродуктивни проблеми с надеждата да се роди още едно бебе.

Тази инициатива стартира още от първия фестивал през 2013 г. с Фондация „Искам бебе“ и благодарение на нея и председателя ѝ Радина Велчева са проплакали две севлиевски бебета. Това, обаче, се случва, защото децата от Севлиево с ръце и сърце творят ежегодно месец преди събитието и избирайки някое от техните творения всеки с отношение към идеята доброволно оставя своята лепта и с добрината си дава шанс на живота.

През двата фестивални дни децата твориха, играха и научиха много нови неща – да месят и опекат хляб, да рисуват житно зрънце върху стъкло, да ваят с глина, да правят амулети с растения. Участваха в много образователни занимания, организирани от „Зелени балкани“, СЦДП, Парк „Българка“ и „Гората.БГ“.

И възрастните имаше какво да научат. Изключителен интерес предизвика обучението по ашладисване на Христо Ашламинатора, заради което бяха дошли хора от цяла България. Лекцията на д-р Кехайов предизвика голям интерес и много въпроси, свързани с тайните за отглеждане на пчелите и ползите от меда за здравето на човека. Иван Андонов разказа за пътя на лимеца и истинския хляб, а Руско Петров от „Зелени балкани“ ангажира вниманието с темата за опазване на дивите животни.

Всичко това стана реалност благодарение на Община Севлиево, която за девети път инвестира в българското с много доверие в партньорство с екипа ни, за да сбъднем два дни в сърцето на България „от кълна до върха всичко да е българско“. Отправяме специална благодарност към „Идеал Стандарт – Видима“ , FIbank, „ЕКОФОЛ“, „ХЕЛИОС“, „ЛЕБОЗОЛ“ за подкрепата на едно национално събитие, работещо за каузата БЪЛГАРИЯ.

И сега с радост искам да споделя как заедно направихме със семена националния трибагреник върху картата на България с вярата, че въпреки своите различия има нещо по-силно от нас, което ни обединява и ни превръща в едно цяло. Защото всеки българин знае, че силата се намира в корена му, а плодовете са нашите дела. И когато заедно толкова много хора обединят възможностите си, България оживява във всички нас.

С благодарност,
Ивелина Елмазова, председател на Фондация „От БГ“, инициатор и съорганизатор.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица