

Любопитно
Днес е световния ден на здравето и ден на здравния работник в България
7 АПРИЛ – СВЕТОВЕН ДЕН НА ЗДРАВЕТО И ДЕН НА ЗДРАВНИТЕ РАБОТНИЦИ В БЪЛГАРИЯ Д-р ВЛАДИМИР АЛЕКСИЕВ -КЛАСИК НА БЪЛГАРСКАТА МЕДИЦИНА
Владимир Алексиев е роден на 16 април 1879 г. в Габрово. Той е син на д-р Алекси Христов-виден габровски лекар и народен представител в Учредителното събрание, приело Търновската конституция на 16 април 1879 г. Негов брат е проф. д-р Никола Алексиев – известен български философ. Завършва гимназия в Търново през 1896 г. Учи Медицина в Женева, която завършва през 1903 г. Остава в Женева до 1912 г., първо работи като асистент в Гинекологичната клиника на Женевския университет, а след това преминава във вътрешната клиника, в която 4 години е асистент на проф. Бард.
През 1911 г. се хабилитира като частен доцент към Медицинския факултет и чете лекции в продължение на 4 семестъра. Завръща се в България за да изпълни дълга си към Отечеството, по време на Балканската война. След нея работи в болници в Ловеч, Русе и София. Д-р Алексиев е началник на отделение в 3-та местна болница Скопие по време на Първата световна война. За отличия и заслуги през войната е награден с орден „За военна заслуга“, IV-та степен. След откриването на Медицинския факултет у нас през 1918 г. възниква проблем за оглавяване на отделните катедри и той е сред първите избрани професори.
На 21 февруари 1920 г. поема ръководството на катедрата по фармакология и терапевтика в Медицинския факултет на Софийския университет. Декан на Медицинския факултет на Университета през академичната 1921/1922 г. Ректор на Софийския университет през учебната и академична 1926/1927 г. Ректорската му реч е посветена на новия способ за лекуване на тежките заразни болести. Д-р Владимир Алексиев е родоначалник на българската фармакология. Автор е на много научни трудове и публикации, между които съчинението „Основи на фармакологията“.
Научното му дело представлява съществен влог в нашата медицинска наука. Научните му интереси са в разнообразни области, освен фармакологията, той се интересува от хематология, инфекциозна патология, фтизиатрия, професионална патология, битови отравяния. Той внедрява в лечебната практика много свои препарати – повече от 15.
Негови лечебни препарати са използвани в различни области на медицината и върху методите му на лечение има редица специализирани публикации от видни наши учени-клиницисти. Според проф. Б. Юруков, оригиналните препарати на проф. Владимир Алексиев бележат първия и важен етап в българската фармакология и те са предшественици на развилата се в по-късно българска химико-фармацевтична промишленост.
През 1934 г. швейцарската фармацевтична компания „Sandoz“ го нарежда сред петнадесетте най-видни български клиницисти от онова време и изпраща специална папка с техните портрети до медицинските среди в България.
Почива в София на 17 ноември 1948 г. Научното дело на д-р Владимир Алексиев е продължено от неговата школа, от която излизат 8 хабилитирани професори и доценти, шестима от които са ръководители на катедри в Софийския и Пловдивския медицински факултети. Научното и педагогическо дело на проф. Владимир Алексиев е златна страница в историята на българската медицина.
В Държавен архив – Габрово се съхраняват оскъден материали за живота и делото на този наш заслужил съгражданин. Те се намират във фондовете на краеведа Илия Габровски, журналиста Ганчо Танев и редакция на вестник ‚Балканско знаме“. Те се пазаят заедно с други частични постъпления и фондове на изявени лекари от близкото и по-далечно минало и са важен извор за историята на медицинското дело в Габрово и в България.
Източник: Държавен архив – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 7 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Любопитнопреди 7 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!