

Новини
Надежда Денева: Винаги Има Как
„Един добър човек“ е може би най-подробното описание за седмия в листата на „ПП-ДБ“ за Габровска област.
– Коя е Надежда Денева?
– Аз съм пътуващ човек – винаги с раница, която е “офиса” ми, и с огромно любопитство за всичко ново и различно. Колегите ми вероятно ще кажат, че съм чепата и вечно критикуваща, но имам много истории за разказване, които обясняват защо съм толкова гневна.
По професия съм социален работник и социалната работа напълно ме промени.
Когато за първи път влязох в една социална служба си казах, че ще издържа най-много месец-два, докато дойде време да се явя на конкурс за учител по български език и литература. Тогава разделях хората и гледах някак отвисоко тези, които не са прочели някоя книга, не са отишли на театър или на кино…После срещнах една ромка от Габрово и често казвам, че тя е първият човек, който постави под съмнение всичките ми „опорки“ за света, които тогава имах. Не беше чела кой знае какво, даже едва можеше да чете, но имаше някаква различна мъдрост в нея, житейска.
Така е и до днес – пътувам и срещам невероятни хора, много често в изключително трудни житейски ситуации и вече зная, че всички те дълбоко в себе си имат една и съща, ценна човешка същност. Разбрах какво е толерантност по един много различен начин – не като някаква надута фраза от пореден доклад, а като живо усещане за хората, без значение какви са те. Тези различни хора са другите ми учители по социална работа, освен университетските преподаватели.
– Кое е постижението, с което се гордееш?
– През 2003 година открихме в Габрово първото Звено „Майка и бебе“ в България. Тези места все още са единствените, които уважават връзката между майката и бебето и не я късат, за да осигурят сигурна среда за детето (поне се надявам да е така, защото все по-често чувам друго). Гордея се с тази социална услуга, не само защото е реализация на дипломната ми работа, а и защото имам толкова много истории за майки, на които сме помогнали да останат заедно с децата си. Една от първите ни майки, която беше в невероятно тежка ситуация, когато трябваше да си тръгне – без жилище и без подкрепа на близки, с бебе на 6 месеца, та тя ни написа след време.
„Аз успях, защото вие повярвахте в мен“.
Така разбрах, че социалните работници имаме огромна лична отговорност, че сме като огледало за хората, с които работим. Може да дадем надежда за справяме, но може и да я отнемем, защото на теория търсим силните страни, но на практика виждаме слабите.
– Кои моменти от твоята работа като социален работник очертаха твоя път до тук?
– Работила съм в УНИЦЕФ по времето на скандала с дома в Могилино, после в голяма международна организация, която се беше ангажирала със закриването на останалите домове за деца с увреждания. Тръгнах си, с огромно огорчение, защото видях как на мястото на големия дом се появяват много повече по-малки „къщички“ – видях как ЦНСТ вместо „център за настаняване от семеен тип“ се превръща в „център за настаняване от същия тип“. Има изключения, разбира се, но те се дължат на невероятните социални работници като Айлин от Севлиево например, а не се дължат на модела, който се развива.
И тук имам невероятни срещи, много от които тъжни – в Габрово имах честта да се запозная с едно младо момиче, от което всички в града се оплакваха, поради агресивно поведение. Видях един тъжен и ужасно ядосан човек – била е в масово училище в първи клас, после в дом за деца, после в друг за деца с увреждания, заради кривогледството.
После беше „денституционализирана“ на място, където никой не виждаше в нея човешко същество.
Тя не ме удари, както всички предричаха и не ме наплю, дори ми позволи да споделя с нея единственото удоволствие, което имаше – да полюлеем един дюшек и да го хвърлим после на пода. Опитах се да кажа на работещите там служители, че това момиче реагира на всичко, което чува за себе си, и видях съжалението в погледите им: „Ама тя е луда, бе – как не разбираш…“. Справянето с поведението ѝ беше с много лекарства и с хоспитализиране в Севлиево. Ходих после по институциите, звънях телефони, опитах се да подам информация, че има проблем. Когато след година попитах за това момиче, получих следния отговор: „А, нямаме вече проблем, тя умря“. И като се разрових, видях диагнозата от престоя в болницата преди да си замине от този свят – беше натравяне с медикаменти. Тогава се сетих за един от първите скандални случаи на лоша грижа за дете с увреждане в България, много преди филма за Могилино и думите на един министър „Трябва да променим ситуацията, защото вече има обвинения към нас, че провеждаме геноцид към децата с увреждания“.
И затова съм ядосана, ужасно ядосана и много мотивирана да има промяна! Защото за разлика от много други мои колеги не си стоя в удобния професионален балон на някаква успешна социална практика, а пътувам и виждам, че политиката за последните години е „повече от същото“, с прояви на много по-рафинирано насилие върху човешки същества, при това за много пари – много от нашите и от европейските пари.
– В момента с какво се занимаваш?
– Срещнах група адвокати, с които сега работим заедно – пишем анализи и доклади и търсим решения, вече на друго, международно ниво. Видях как те успяват да намерят решения по сякаш невъзможни казуси и вече съм напълно убедена, че винаги се намира начин, винаги „има как“.
Работя, като предлагам подкрепа за колеги, и продължавам да пътувам и да уча – след българската филология в СУ, социален мениджмънт в УНСС, после арт терапия в НБУ и последно психология във ВТУ. Връщам се в Габрово вече много по-често, защото тук е семейството на дъщеря ми. Където и да съм, бързам да се върна, защото усещам как ме дърпа като с ластик усмивката на малкия ми внук.
– Как стигна до решението да се включиш в предизборната надпревара?
– Тези дни ме питат: „Ама, защо реши да си с ПП-ДБ?“. И аз отговарям, че намирам там единствената алтернатива и ще съм с тях докато това е така. На миналите избори ми се обажда една приятелка и се залива от смях по телефона: „Искам да видя какво ще се случи, ако поискат от теб да направиш нещо, ама ти не си ОК“. Е, ясно е какво! Затова и водачът на нашата листа Явор Божанков ми е толкова симпатичен и ми е толкова познато и разбираемо поведението му в предишното НС.
За Надежда Денева можете да гласувате с преференция 107 в листата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, която е с номер 12 в бюлетината.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“, във връзка с изборите за 49 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ е под номер 12 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева