Свържи се с нас

Култура

Самостоятелна изложба на Петранка Новосад в Икономовата къща

Published

on

Петранка Новосад ще представи своя самостоятелна изложба на 9 март, четвъртък, от 17.30 часа в Икономовата къща. Експозицията е под наслов „Пролетта и цветята в живота на жената”. Картините са живопис, рисувани са през последните три години върху платно и върху естествена кожа.

Петранка Новосад е родена през 1944 година в гр. Павликени. Завършва средното си образование в СПТУ ”Бачо Киро” гр. Павликени. През лятото на 1962 година се запознава със съпруга си Йосиф. Приета е в Учителски институт гр.Плевен. На 9 декември 1962 година сключва брак с Йосиф и продължава образованието си. Имат дъщеря Даниела и син Йосиф, внуци – Пламен, Марина, Йосиф и Петя, и правнуци Даниел, Мария и Пламена, Емануил и Никол.

Петранка Новосад е работила като учителка в Павликени в училище „Бачо Киро” и в Техникум по механизация на селското стопанство, четири години в Месокомбинат „Родопа” гр. Велико Търново, в Планов отдел, четири години в Окръжен съвет отдел „Просвета” като отговорен счетоводител „Лагери”. Амбицира се да се преквалифицира и завършва задочно Икономика. През 1975 година започва работа в РПК гр.Велико Търново, където работи 18 години. До деня, в който заедно с Йосиф полагат основите на фирма „Чех”.

През 2012 година предава поста си на икономически директор на внука си Пламен, за да се отдаде изцяло на любимото си хоби – рисуване и писане на книги.

От 2000 година до момента е представила картините си в 22 самостоятелни изложби в Дряново, Велико Търново, Левски, Плевен, Горна Оряховица, Килифарево и Павликени, в три пленера по дървопластика и живопис и в десетки съвместни изложби с други художници от Павликени, Левски и Горна Оряховица. Написала е роман в три тома „Сага за Чеха”, книгата „Интрига”- разкази, краеведската книга „Павликени, градът в който сме родени” , „Окото на дявола”-разкази, „Откраднато спокойствие”-разкази, преиздала е книгата на великия футболист Кирил Ракаров „С червената франелка”. Издала е и стихосбирките „Всеки има своята звезда”, „Не засявам почва, а жарава”, „Маршрутите на времето”, Капчици роса”, „Не си отивай”, „Зазоряване” и „Палитра”.

През целия си житейски път търси истината в своята звезда. Пепа не e просто и само отдадена на изкуството и на семейството си човек, тя е мерило за изисканост и благородство не само в професионалния си, но и в личния си живот. Рамо до рамо със Йосиф отгледаха и дадоха образование на децата си, създадоха Фабриката за колбаси и Мандра „Чех” с много труд и безсънни нощи.

През 2006 година Петранка Новосад е номинирана за бизнес дама на 2005 година за България, а през 2015 г удостоена за почетен гражданин на град Павликени. Член е на международния клуб на жените „Зонта”. За благотворителната си дейност многократно е получавала грамоти от Община Дряново, Община Велико Търново, Регионалния исторически музей във Велико Търново и Община Павликени.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица