Свържи се с нас

Любопитно

90 години от създаването на Планинска спасителна служба и 70 години – в Габрово

Published

on

*Източник: Държавен архив – Габрово.

В знак на уважение към хората с големи сърца, които спасяват човешки животи, там където вече няма надежда.

Основите на планинското спасяване у нас се поставят през 1933 г. в София от лекари, активни туристи и алпинисти. То е провокирано от необходимостта от организирани действия при нещастни случаи в планината, за да може нуждаещите се да получат бърза и адекватна помощ.

По същото време се разраства и туристическото движение и нарастват и нещастните случаи. В горите навлизат и геолози, миньори, секачи, билкари и др. Строят се хижи и заслони. Изискванията пред планинската спасителна служба съответно нарастват. Засилва се и необходимостта от създаване на такива организации и градовете, разположени в подножието на планините.

Така в края на 40-те-началото на 50-те г. на миналия век се създават планински спасителни служби в редица градове, сред които и Габрово. Точни сведения за създаването на отряда в Габрово липсват, но има доказателства, че това се случва в края на 1951 – първата половина на 1952 г.

По-късно самата организация приема за година на създаването си 1953 г. В ядрото от 12 души са основателите Михаил Табаков, Тотю Христов, Тончо Върбанов, Димитър Байкушев и др. С общо решение на ръководствата на Българския червен кръст, Българския туристически съюз и Върховния комитет за физическа култура и спорт, планинската контролно-спасителна служба преминава към Българския червен кръст.

По това време габровецът Михаил Табаков завършва курс за планински спасители, организиран от Централния комитет на БЧК. Постепенно се създава ядро от най-добри планинари, включващо Васил Бойкин, Коста Берберов, Стойно Овчаров и др. В първите години, спасителите от габровския отряд ходят на дежурство със собствена екипировка, впоследствие с разширяване на организацията, на спасителите започва да се осигурява екипировка, макар и непълно или не толкова качествена.

Те преминават обучителни курсове към ЦК на БЧК, в школата на Мальовица, чрез курсове и походи тук, на място. За повишаване на медицинските познания помагат лекарите–членове на отряда д-р Ив. Цибрянска, д-р Йордан Жупунов, д-р Желю Чешмеджиев и мн. др.

През 1963 г. спасителната служба се реорганизира, като й се дават и контролни функции. На провежданите Републикански прегледи габровските спасители заемат челните места. Хората с червени якета и пуловери се ползват с почит и уважение. Със своите съвети, те спомагат за успешното завършване на многобройни походи, с уменията си спасяват затрупани от лавина горски работници в района на Сапатовец през 1956 г., а през дек. 1957 г. навлизат по опасните склонове на Северен Джендем за да търсят изчезнал младеж от Севлиево, свалят на гръб пострадал от Климатичното училище „д-р Тота Венкова” до с. Зелено дърво и още много, много спасени човешки животи от първите години от дейността на планинската спасителна служба – отряд Габрово.

Ето какво обобщава планинския спасител Стефан Мичев през 1972 г.: „…С нашата дейност ние водим една мирна битка за опазването живота на хилядите младежи и граждани, възторжени поклонници на красотите на родната природа….”.

През 70-те г. на миналия век значително се подобрява и разширява дейността на планинските спасители. Освен, че редовно дават дежурства в почивните дни в планината, в определените за това места, те се сдобиват със спасителни бази и по-добра екипировка, осигурени са радиотелефони и станции, спасителни шейни, колички и др., организират и провеждат окръжни състезания и прегледи по планински спасяване, извършват и превантивна дейност, с цел намаляване на инцидентите в планината.

Броят на членовете на планинската спасителна служба в Габрово през 1977 г. включва 32 души и още 4 стажант-спасители. Охраняваният район обхваща маршрутите от вр. Шипка до хижа „Мазалат”, в който има голямо разнообразие от посетители: екипирани туристи, любители на планината, берачи на гъби, плодове, билки, горски работници и т.н., оказана е помощ на 22 по-сериозни случаи.

За повишаване на квалификацията и спортната си форма, редовно участват семинари, опознавателни походи и др. През 1979 г. активно участват в подготовката, организирането и провеждането на Националния туристически събор в м. Узана.

На следващата година, габровския спасителен отряд домакинства Шестия Републикански летен преглед на планинско спасяване.

През 1983 г. са отбелязани 50-годишнината от създаването на ПКСС в България и на 30 годишнината от основаване на отряда в Габрово, който през юбилейната година е обявен за първенец. За по-успешна превантивна дейност, Планинската спасителна служба си сътрудничи и други организации като Българския туристически съюз, Министерство на вътрешните работи, Българския съюз за физкултура и спорт, здравни организации и т.н.

И както се отбелязва в доклада на ръководството от 1983 г., изготвен по повод 50-та годишнина от създаване на Планинската спасителна служба в България и 30-та годишнина й в Габрово „..Със своята дейност тя все повече се утвърждава като необходима и търсена формация на БЧК ползуваща се с огромен авторитет сред нашата общественост. Със своя добре обучен състав и техническо оборудване, планинските спасителни отряди на сегашния етап при всякакви теренни и метеорологични условия са готови да оказват своевременна и квалифицирана помощ на търпящите бедствия в планините.“.

Повече информация за дейността на Планинските спасителни служби в Габрово, Севлиево и Трявна до 1987 г. може да се прочете във фонда на Български червен кръст – Окръжен комитет – Габрово, в Държавен архив – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица