

Култура
Признание за Галя Христова с плакет за добротворство

Заслужено признание за дългогодишния секретар на Народно читалище „Развитие-1870” Галя Христова с плакет за добротворство. Наградата за добри дела й бе връчена по време на официалната церемония „#Добротворец 2022“ на 13 декември в зала 300 на Община Севлиево.
Едно събитие със специална мисия – да отличи добротворците, за да покаже, че техният принос не е незабелязан и да ги поощри да влагат същия хъс, енергия и старание, следвайки мъдростта на душата и дългът на сърцето си, правейки добро. Вдъхновяващо беше началото на награждаването на отличените в отделните категории за младежко и гражданско доброволчество със стихотворението „Песен за доброто“ от Недялко Йорданов в изпълнение на Денислав Богданов.
С плакети за добри дела бяха удостоени Таня Лазарова, Венера Минева, Алев Мехмедова, Денислава Нанкова, Пресияна Ганева, Денислав Богданов, Александра Сашева, Николай Недев, Галя Христова, Даниела Йорданова. Отличие заслужи добрината и благородството на учениците от 10 „б” клас на ПГ „Марин Попов” в инициативата „Един за всички, всички за един“ в подкрепа на техен съученик, тежко пострадал в катастрофа.

Призовете в категорията „Организации“ връчи кметът на община Севлиево д-р Иван Иванов на наградените – Бизнессдружение „Севлиево XXI век”, „Гражданско сдружение за Севлиево“ и Ротари клуб – Севлиево.
В категорията „Доброволец ветеран“ в първата по рода си церемония „#Добротворец 2022“ заслужено беше отличен Атанас Христов от Планинска спасителна служба – отряд Севлиево, превърнал в начин на живот мисията да помага на хора в беда. Всички наградени и номинирани получиха диплом и екологичен подаръчен комплект „Добротворец 2022“, за да могат да планират бъдещите си добри дела.
Специален и трогателен беше моментът на награждаването за Галя Христова в церемонията „#Добротворец 2022“. Отличаването ѝ с плакет беше подкрепено с голям брой номинации на колегите ѝ от сплотения читалищен екип и хора, докоснали се през годините, до скромната ѝ личност и професионален път. За никой не е тайна, че да си читалищен деец означава да работиш много и доброволно за каузата да се запази духовността в най-старото културно средище – читалище „Развитие”.
Галя Христова работи в читалището повече от 30 години, с голямо сърце и душа, с отношение, внимание, отдаденост, любов. В дългогодишната си работа е отдала безвъзмездно лично време, труд, средства, професионализъм и усилия, за да бъде културната институция символ, светиня, съвременен будител и пазител на българския национален дух, култура, традиции и ценности.
Десетилетия тя ръководеше дейността на читалището, винаги в здрав екип с председателите, които през годините се сменяха с мисията „Развитие” да е стожер на българщината в Севлиево и пътеводител – искрата, която запалва любов към културата и знанието. Ежегодно със свои средства тя подкрепя читалищната дейност и школите.
Пореден голям успех за институцията, екипа и лично за Галя Христова беше спечеленият мащабен проект „Събудители – отново заедно” по „Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество” на Национален фонд „Култура” за 2022 г., реализиран с безрезервната й подкрепа, професионален опит, много труд, идеи и хъс. Смело може да кажем, че читалище „Развитие” има специално място в сърцето на Галя Христова.

И днес културната институция е център на театралното, художествено, музикално, танцувално, литературно, фотографско и кино изкуства. Всичко по-горе изброено определя Галя Христова като доброволец, посветил цял един живот на културата – най-ценното за една нация, на подкрепата, развитието и утвърждаването на българските традиции, ценности, дух чрез всеотдайната си работа като секретар на читалището в Севлиево.
Това доказва, че за да работиш в читалище несъмнено трябва да си и добротворец. Цялостната работа на Галя Христова като секретар на Народно читалище „Развитие-1870” носи духа на доброволчеството. Неизвестен е фактът, че всяка година тя дарява лични средства за читалището и подпомага школите по изкуствата в тяхната дейност и творчество.
Безспорно критерий за заслугите й през годините е нейното достойно и уважавано място сред обществеността на Севлиево. Галя Христова е удостоена с най- високото отличие „заслужил читалищен деятел” от Съюза на народните читалища в България, което е признание за нея и работата ѝ на национално ниво.
„Мисля, че доброто е заложено във всеки от нас, просто при някои е скрито по-дълбоко. Някои правят по-големи добрини, други по-малки, но човек раздава добро дори тогава, когато прави и най- обикновените, обичайни неща – пожелава на някого хубав ден, усмихва се на някого и с това прави деня му по-хубав, върши си съвестно работата, подава ръка на човек в нужда и т.н. В този смисъл всички сме добротворци и аз съм щастлива, че съм отличена сред десетките мои съграждани – ежедневни добротворци. Да бъда „Добротворец за 2022 година” за мен е голяма награда, едно от най- големите признания, които съм получавала, защото това означава, че изпълнявам своята мечта – с делата си да доказвам истинската си човешка същност”, сподели след церемонията по награждаване на „#Добротворец 2022“ Галя Христова.
Автор: Десислава Димитрова,
организатор НЧ „Развитие – 1870“ – Севлиево.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


Култура
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април


На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.
Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.
Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.
По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.
Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!


-
Културапреди 7 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 7 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 5 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 5 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка