Свържи се с нас

Новини

60 години ПГМ „Ген. Иван Бъчваров“

Published

on

Има нещо величествено в благородното дело да създадеш училище, да вградиш в него мечтите си, да му вдъхнеш неповторим дух, всичко това да превърнеш в традиция и най-трудното – с любов да го предадеш на поколенията, да го развиват, пазят и да продължат делото. Такова благородно дело е нашето училище, което обединява през годините хиляди хора.

Честването на всеки юбилей е вълнуващо преживяване, защото това е празник на много поколения, оставили светла следа в летописа на училището. И не случайно празниците идват, за да оценим изминатия път, да си спомним с добра дума онези, които оставиха тук не само труда си, но и част от сърцето си, за да бъде здраво и дълголетно съграденото.

60-годишната история на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ е тясно свързана с емблематични фигури и личности. През своите шест десетилетия нашето училище успя да обедини много хора – учители, ученици, родителите им, съмишленици и съратници. С енергията на младостта то върви уверено напред, в непрекъснат диалог с времето. 60 години на съзидание, достойнство и заслужено самочувствие!

Стъпка по стъпка, ден след ден, година след година, училището се превърна в една от емблемите на града ни. С качественото обучение, с добре поддържаната и периодично обновявана материална база и, преди всичко, с възпитанието в нравствени ценности, то се превърна в убежище на търсещи, знаещи и успяващи личности. Нека помним, че всички поколения – минали и настоящи, пишат историята на ПГМЕТ и го превръщат в училище със съвременна европейска визия!

Има училища с по-дълга история, но ние знаем, че както човешкият живот не се измерва само с годините, а с дирята, която оставя, така и едно училище не се оценява по броя на десетилетията, а по забележителните резултати и заслуги за града и региона ни.

Днес ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ е училище с утвърдено име и доказан авторитет. Училище, сочено за успешен модел на българското образование, съчетало добрите практики от миналото с непрекъснатата модернизация и прилагане на иновативни методи на обучение. Отличителни знаци в работата на училището са кандидатстването и дейностите по различни европейски проекти. Младите хора имат уникалната възможност, пътувайки да усъвършенстват знанията и уменията си, да се докосват до чужди култури и постижения.

Училището е невероятно място, където се преплитат детство и зрелост, младост и романтика, наука и изкуство, мечти и реален живот. Тук се смесват радост и сълзи, срещи и раздели, поражения и успехи. Випуск след випуск идват и си отиват. Първите вече са изпратили тук своите внуци, други защитават доброто му име с успешна реализация в живота. Обединява ги онази неизменна и непоклатима любов, която се пази дълбоко в душата и сърцето – любовта към училището, уважението и преклонението към неуморния труд на поколения учители, дали и даващи всичко от себе си за изграждането на достойни млади хора.

Въпреки неизбежните разлики между миналото, настоящото и бъдещото поколение ученици, всички те са обединени от онова нещо, позитивно и съзидателно, което е невидимо за очите и се пази, и носи само в сърцето – обичта към своето училище. То е техен втори дом, то е свиден спомен, настояща грижа, място, където се раждат приятелства за цял живот и никнат криле за полет и осъществяване на мечти. Хубаво е, когато пораснали бивши ученици водят децата си, за да ги запишат в „своето“ училище. Но двойно по-радостно е, когато бивши ученици идват в родното си училище вече като учители. Така училището не остарява!

По-важни дати в историята на училището: – 23 септември 1962 – Първите редовни учебни занятия започват в стара административна сграда на ЗИП „Ненко Илиев“ – гр.Севлиево. – 1 септемри 1966 – Училището прераства в Средно професионално-техническо училище по машиностроене. – 5 януари 1967 – Направена е първата копка на учебния корпус. Със заповед №520/11.IV.1967 училището приема за патрон ген.Иван Бъчваров. – 20 май 1987 – За постигнати много добри резултати в учебно-възпитателата работа е връчен орден „Кирил и Методий“ – I степен. – 6 юли 1992 – Училището се преобразува от СПТУ по машиностроене в Техникум по механоелектротехника. – 7 април 2003 – Със заповед № РД – 09 – 332/07.04.2003 Техникумът по механоелектротехника се преименува в Професионална гимназия по механоелектротехника. – 14 октомври 2022 – Училището е удостоено с „Почетен знак – Севлиево“ с Решение на Общински съвет.

Осъществява се прием по следните професии и специалности в VIII клас: „Техник на компютърни системи”, специалност „Компютърна техника и технологии”; „Машинен техник”, специалност „Машини с ЦПУ”; „Техник на електронна техника”, специалност „Промишлена електроника” и „Електротехник”, специалност „Електрoобзавеждане на производството”.

През последните години професионалната гимназия успешно популяризира и затвърждава на позициите на дуалното образование в страната с цел изграждане на устойчива система на професионално училищно образование, в която професионалното обучение е тясно свързано с нуждите на бизнеса.

Училището разработва и реализира многобройни проекти по национални и опреативни програми. Реализирало е 15 проекта по европейската програма „ЕРАЗЪМ+“. Има новоизграден STEM център по национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“. Учениците учат по нов и съвременен начин като съчетават обучението в различни области на познанието с експериментални дейности. В ПГМЕТ „Ген.Иван Бъчваров“ е създадена благоприятна, насърчаваща и подкрепяща среда за учениците и учителите и в партньорство с родителите и институциите, с което училището се утвърждава като предпочитано място за обучение и възпитание на подрастващите от града и общината.

Празничната годишнина оцвети училищните дни през целия месец ноември. Над 200 ученици и учители от професионалната ни гимназия взеха участие в светлинен спектакъл, случил се в училищния двор. В тъмнината те изписаха с телефоните си „60 ПГМЕТ“. Наш приятел от гр.Велико Търново сложи хубав край на представлението със свое огнено шоу. Ефектният клип може да се види на фейсбук страницата на училището.

15.11.2022 г. ученици от ПГМЕТ имаха възможност да се срещнат със севливската поетеса Христина Борисова. Срещата беше под надслов „Споделени прочити“. Представяйки най-новите си творби от стихосбирката „Щастието съществува“ Христина Борисова проведе разговор с учениците, избрали пътя на словото, а те разкриха пред нея своите първи поетични стъпки и трепети. За Ивана, Денислава, Даниела, Алев и Петър това беше един истински миг на щастие. А успешният състезател Никола Дипчиков, многократен републикански шампион по джудо и самбо и вицесветовен шампион по бойно самбо, випуск 2002, се срещна с възпитаниците на ПГМЕТ, за да поговорят за трудностите, волята и за успеха.

Във връзка с честванията на 60 години от основаването на училището организирахме работна среща, на която поканихме педагогически специалисти от всички образователни институции в община Севлиево, за да им представим добри практики, придобити по време на национални и европейски програми и проекти. Демонстрирахме пред тях работа с различни платформи и продукти: Padlet, Mentimeter, Kahoot, Смарт Тест и zSpase®работна станция със стереоскопичен 3D дисплей с възможности за виртуална и добавена реалност за обучение на STEM дисциплини.

На 21 ноември фоайето на нашата Професионална гимназия бе завладявано от традиционния кулинарен конкурс. Сладки изкушения, празнични погачи, кулинарно майсторство, тематични торти развълнуваха ученици, учители, родители.

Международна изложба под надслов „My school” събра ученици от нашите партньорски училища Agrupamento de Escolas de Faria, град Барселос, Португалия, Escola Secundaria Francisco de Honda, град Гемараеш, Португалия, Szkola Podstawowa nr 3 im Janusza Kusocinskiego w Legionowie, град Легионово, Полша и Zakladni a Materska skola v Zelci, село Желци, Република Чехия. Училището се изпълни с багри, музика и забавни филмчета, пренесохме се в училищата на нашите партньори и се докоснахме до атмосферата в техните класни стаи. Иницаитивата се реализира по идея на клуб „Млад екскурзовод“.

Членовете на клуб „Съхрани Българското“ към ПГМЕТ Ген. „Иван Бъчваров“ представиха живота и делото на ген. Иван Бъчваров. Наред с биографичните данни на нашия патрон, бяха представени и исторически факти за училището ни. Дългоочакван спортен сблъсък между учители и ученици се проведе за поредна година във физкултурния салон. Ученици и учители в спортсменска надпревара показаха хъс, енергичност и отборен дух. В междучилищно състезание „Сблъсък на интелекти“ се срещнаха отборите на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ и ПТГ „Д-р Никола Василиади“ гр. Габрово. Учениците премериха знания и умения по история, литература, география, а най-зрелищен бе последния кръг, в който отборите демонстрираха умения по професиите „Техник на компютърни системи“ – асемблирайки компютър, „Електротехник“ – свързавайки посвледователно електрическа схема, „Техник на електронна техника“ – изработвайки електронна платка и „Машинен техник“ – изчертавайки проекция на детайл с AutoCAD. Важна бе не победата, а създадените контакти, споделените емоции, екипността. На 24.11.2022 се проведоха различни събития по повод „Ден на английския език“. Началото бе дадено с картинки на забележителности от Обединеното Кралство, които ученици и учители си залепиха на дрехите.

В голямото междучасие пяхме на английски, представихме интересни факти на езика на Шекспир и зададохме гатанки на английски език на нашите съученици с награда вкусни бонбони. След часовете се проведе състезанието по професии „Кой е най-добър“. Четири отбора от по пет състезатели от осми до дванадесети клас от професии – „Техник на компютърни системи“, „Машинен техник“, „Електротехник“ и „Техник на електронна техника“ изпълняваха забавни задачи на английски език. Отборите трябваше да работят върху седем задачи след решаването, на които залепяха по една буква до написването на – ПГМЕТ 60. Проверихме знанията им за частите на тялото, страните и националностите, забележителностите в Европа, средствата за комуникация и природни явления. Отборите получиха сладки медали и награди, осигурени от нашето побратимено училище в град Легионово, Полша. В чест на празника Десислава Нанкова от XI a и Яна Димитрова от XII а обновиха STEM зоната с рисунки и така техните творби заживяха свой живот по училищните коридори. В парк „Казармите“ се проведе традиционната празнична муждуучилищна щафета с участието на отбори от различни възрастови групи от всички образователни институции на територията на община Севлиево. Вълнуваща и незабравима бе срещата с учители и служители, работили в ПГМЕТ през годините. Усмивки, приятели, спомени, вълнения, много емоции, сълзи на радост и тъга ни върнаха в началото, при основаването на нашата гимназия. В чест на годишнината ученици от клуб „Екология“ посадиха дръвчета, дарени от „Гален“ ООД и Държавно горско стопанство – Севлиево. Едно талантливо момче от нашето училище, Сава Стефанов от XI a e фотограф спотър. Помогнахме му да организира изложба на малка част от стотиците снимки, направени от него на прелитащи самолети над Севлиево на височина 10 000 – 12 000 m. Сава е участвал и в телевизионни предавания заради интересното си хоби. 28 ноември – Денят на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ бе тържествен, официален, празничен. Поздравления за юбилея на ПГМЕТ поднесоха народният представител г-н Богомил Петков, областен управител на Област Габрово – г-жа Кристина Сидорова, кметът на Община Севлиев – д-р Иван Иванов, представители на „Идеал Стандарт- Видима“ АД, Ротари клуб – Севлиево, ТУ – Габрово, ръководните екипи на училищата от област Габрово. Тържествено бяха поднесени венци пред паметника и паметната плоча на училищния патрон, ген. Иван Бъчваров, а празникът продължи с тържествен концерт. Поздравителни адреси по повод юбилейната годишнина получихме от г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, проф. Сашо Пенов, министър на образованието и науката, и д.ик.н. Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители. Финалът на официалните чествания бе поставен с тържествено заседание на Училищния ученически съвет под мотото „Отново заедно за ПГМЕТ“. Поколения бъчваровци отново прекрачиха прага на училището като успешни професионалисти в различни области, за да предадат духа и емоцията на младите хора. Ще дойде нова учебна година. Ще звънне училищният звънец. Дворът ще се изпълни с млади сърца. Ще летят десетилетия. И няма да има край това. Нека носим винаги родното училище в сърцата си! Нека възпитаниците да запазят вечно жив стремежа си към знания и да ги овладяват със самочувствие и радост, защото това училище предлага отлични условия за учебна и възпитателна работа, в него преподават квалифицирани преподаватели със съзнание за своята мисия да възпитават свободни и отговорни хора. На многая лета, ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица