Свържи се с нас

Новини

Ренета Колева оглави сдружение „Фонд 200 години д-р Никола Василиади“

Published

on

Дългогодишният главен учител по български език и литература в Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ г-жа Ренета Колева бе избрана за председател на новоучреденото сдружение с нестопанска цел „Фонд 200 години д-р Никола Василиади“.

За неин заместник бе избран бившият кмет на Габрово Николай Дачев. Това се случи по време на учредително събрание на дружеството, в чиито Управителен съвет влизат още Димитър Димитров – заместник-директор на ПТГ „Д-р Никола Василиади“, Васил Христов – бивш директор на гимназията, и Радослав Първанов – кореспондент на БТА.

Основатели на сдружението са няколко поколения възпитаници на Техническото училище, което носи името на възрожденския дарител. Основната му цел е свързана с желанието на „Василиадевци“ да поддържат и предават на новите поколения уважението и признателността към паметта и делото на радетеля за професионално техническо образование.

Първата задача на новоучредената организация е съхраняване и популяризиране паметта за живота и делото на благодетеля д-р Никола Василиади, и изграждане на негов монумент, по случай отбелязване на 200 години от рождението на патрона на техническото училище. Идеята е паметникът да бъде поставен в двора на техникума.

Основателите на фонда разгледаха два първоначални идейни проекта, разработени от скулптора Адриан Новаков, и се обединиха около варианта за монумент в цял ръст (около 3.20 – 3.40 м  с постамента).

Идеята да се изрази отношение към паметта и делото на д-р Василиади чрез скулптурна фигура и съответно да се търси подходящо място за нея беше споделена от инициаторите в Община Габрово в края на месец септември 2022 година.

Ден след началото на учебната 2022-2023 година в центъра на града беше открита външна експозиция „200 години от рождението на д-р Никола Василиади – благодетел на техническото образование в Габрово”, подготвена от Национален музей на образованието. Експозицията е реализирана с финансовата подкрепа на Община Габрово по програма „Култура 2022“. и може да бъде разгледана и в момента, в алеята пред Национална Априловска гимназия.

До дни сдружението ще бъде регистрирано и Управителният съвет ще информира за конкретните стъпки, които ще предприеме за осъществяване на целите си.

Д-р Никола Василиади е лекар, общественик и дарител. Роден е през 1822 г. в Букурещ и няма данни да е идвал в Габрово. Баща му е от Гачевци, успешен търговец, собственик на хан „Габровене“ и магазини в Букурещ. Този хан и друг имот, построен със собствени средства, д-р Василиади дарява за построяване на техническо училище в родното място на баща му. Година преди смъртта си той подготвя завещание. Тъй като няма преки наследници, възлага изпълнението на Евлоги Георгиев и д-р Георги Атанасович:
„Ще основат и поддържат в града Габрово, в Царство България, родното място на моя баща, едно политехническо училище, според както средствата позволят, или пък едно занаятчийско училище, което ще носи името ми. За основаване, поддържане и управление на това училище споменатите универсални легатори, заедно с изпълнителя на завещанието, ще вземат мерки, които считат за най-подходящи, като могат дори и да продадат недвижимите имоти и като постъпят тъй, че приходът на имота ми, които ще наследят, да бъде всякога назначен за училището.“
По преценка на съвременници тези имоти възлизат на обща стойност около 300–350 хиляди лева.
Изпълнението на завещанието среща много перипетии през всички години – родствениците и румънските власти го оспорват, Евлоги Георгиев успява да замени двата имота в Букурещ с равностойни в София, в ново време възстановеният фонд „Д-р Н. Василиади“ не можа да се пребори за връщане на сградата на ул. „Московска“ 13 (сега административна сграда на БАН).
Въпреки трудностите на 26 август 1895 г. в Габрово е открито кожарско училище, а за негов директор е назначен Йонко Калпазанов, специално завършил кожарско образование във Франция. След пет години то става железаро-кожарско, а от 1905 г. се нарича механотехническо училище „Д-р Никола Василиади“. През годините се извършват промени в името и учебните планове и програми, но училището продължава гордо да носи името на своя благодетел и до днес – вече 127 години.
Историческата наука и поколенията все още са в дълг към д-р Василиади. Не се знае точната дата на неговото раждане, както и къде са положени тленните останки на дарителя в букурещкото гробище „Белу“. Няма издигнат и паметник на благодетеля макар в последните редове на завещанието той да пише: „Господа легаторите и наследниците ми ще се погрижат за моето погребение и за правене на помени според християнските обичаи и за един скромен паметник.“

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция

Published

on

141 кг тютюн без акцизен бандерол бе иззет в Севлиево, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В периода от 20 до 31 март на територията на област Габрово се проведе специализирана полицейска операция, имаща за цел противодействие на нелегалното разпространение на акцизни стоки без бандерол.

В акцията се включиха служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“, РУ-Севлиево, РУ-Дряново, РУ-Трявна и екипи на Агенция „Митници“.

За посочения период бяха извършени проверки на 18 търговски обекта, 22 автомобила и 4 лица. В хода на полицейската операция бил проверен и лек автомобил “Сеат Алхамбра“, управляван от 36-годишен мъж от Добрич.

В товарния отсек на превозното средство били открити 14 чувала, с общо 141 килограма нарязан тютюн за пушене, който бил без валиден български акцизен бандерол. Контрабандната стока била иззета.

По случая е заведена преписка за извършено престъпление по чл.234 от Наказателния кодекс.

Зареди още

Новини

„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА

Published

on

Пореден важен мач предстои днес, 3 април, за отбора на „Янтра“. В двубой от 29-я кръг на първенството във Втора професионална лига „ковачите“ ще приемат дублиращия състав на ЦСКА. Срещата е на стадион „Христо Ботев“ с начален час 17.00.

Габровският тим ще се опита да продължи добрата домакинска серия от началото на пролетния полусезон. В изиграните три мача у дома от началото на 2025-та момчетата на треньора Тодор Киселичков имат три победи – над „ЦСКА 1948“-2, „Ловеч“ и „Спортист“ (Своге), в които реализираха общо 10 гола и получиха 2.

След победата навън и над „Фратрия“ в изминалия кръг, „Янтра“ се доближи само на 3 точки от четвъртата позиция, осигуряваща участие в бараж за влизане в Първа лига. Тя се заема в момента от отбора на „Дунав“ (Русе), който в предстоящия кръг ще има трудно гостуване на „Етър“ във Велико Търново.

Със същия точков актив като „Янтра“, на шеста позиция е тимът на „Беласица“, за когото предстои домакинство на борещия се за оцеляване „Спортист“ (Своге). Отборът на ЦСКА-2 също се представя убедително през пролетта и е само на 3 точки от „Янтра“ в подреждането, на временната 8-ма позиция. Важно е да се отбележи, че „армейците“ все още нямат допуснато поражение в първенството от началото на 2025-та, като в изиграните 7 кръга от втория полусезон записаха четири равенства и три победи.

Най-гръмкия успех на „червените“ беше победата с 4:1 над „Пирин“ в Благоевград в 24-я кръг. Начело на тима от столицата е Владимир Манчев, който в кариерата си на футболист е носил и екипа на „Янтра“ през сезон 1997/1998. За габровския тим той има изиграни 16 мача и е реализирал 3 гола.

В „Янтра“ няма наказани играчи за предстоящата среща. Двубоят ще пропуснат възстановяващите се от травми Тони Иванов, Ивайло Михайлов и Димитър Видев. Ръководството на мача малко странно е поверено на столична съдийска бригада. Главен арбитър на двубоя ще бъде Любомир Вушовски с асистенти Мартин Михайлов и Ангел Станчев. За четвърти съдия е назначен Христофор Петков от Ловеч. Делегат на мача ще бъде Огнян Златков от Пловдив, а съдийски наблюдател – Йордан Гулев, също от Пловдив.

Габровските футболисти ще разчитат на своя 12-ти играч и очакват сериозна подкрепа от трибуните. Билетите за срещата вече са в продажба във фен магазина на клуба и в мрежата на eventim.bg. За публиката ще бъдат отворени и двата входа на стадиона – традиционният северен (откъм стълбите) и горният южен.

Зареди още

Новини

Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев

Published

on

Данаил Лалев беше преизбран за председател на Народно читалище „Развитие-1870”. Изборът бе направен единодушно по време на общото отчетно-изборно събрание на културната институция, състояло се на 27 март 2025 г. Това е пети мандат на доверие за Данаил Лалев, който е и зам.-председател на Съюза на народните читалища в България.

Той председателства читалищното Настоятелство през периода 2022-2025 г. и в предишен последователен тригодишен мандат в периода 2009-2019 г. Данаил Лалев е носител на редица отличия – почетен знак на Президента на Републиката, почетен знак „Златен век – печат на цар Симеон Велики” от министъра на културата Найден Тодоров, грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.

„Читалище „Развитие” е сред водещите културни институции в България и вярвам, че ще продължи да бъде крепост на духовността, изкуството и културата! Благодаря на ръководството на читалището, секретаря Десислава Димитрова, административния и творчески колективи за постигнатите цели и успехи. За тези три години успяхме да надградим постигнатото, да създадем отлична финансова дисциплина и да обединим екипа, който да работи със сърце и душа. Заедно ще продължим да предаваме традициите, да възпитаваме в духовност и изкуство, да пазим най-красивото лице на родолюбието. Нашето читалище е модерна съвременна институция и люлка на новите културни ценности”, каза в обръщението си, след гласуваното доверие, председателят Данаил Лалев.

Изключително успешен беше мандат 2022-2025 година под председателството на Данаил Лалев. Постави се началото на редица значими инициативи, дейности по модернизиране на материалната база и активи, реализираха се проекти, затвърдиха се партньорства, привлякоха се нови съмишленици за развитието на културата в община Севлиево.

Безспорно най-големият успех за читалището през този период на управление, след пандемията от коронавирус, е спечеленият проект „Събудители – отново заедно” по „Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество” към Национален фонд „Култура” на стойност над 43 750, 00 лв. В резултат на всички проектни събития, мероприятия, инициативи читалището успешно затвърди мястото си на културен институт в община Севлиево, приобщаващ децата, младите хора и любителите на изкуствата към традициите, съвременните културни достижения, развивайки таланти. Успешно се реализира ландшафтният проект „Развигор” за естетизация на парковата среда, намираща се в непосредствена близост до сградата на читалището, което създаде хармония между архитектурата, културната институция и природните форми.

Парк „Развигор” – зеленият оазис с декоративни арт пластики, се реализира по идея на читалищното ръководство с финансовото партньорство на Община Севлиево и Сдружение с нестопанска цел „Хоталич”. В периода 2022-2025 г. се постави началото на значимо за фотографската гилдия събитие – проект „Фотографски срещи Севлиево – „ИСТОРИИ В КАДЪР…”. Всяка година форумът създава поредица събития: откриване на изложби, уъркшоп на открито, прожекции на документални филми, срещи с цел обмяна на опит с професионални фотографи. Читалището продължи да бъде инициатор, домакин и организатор на престижните национални изяви – Национален фестивал на любителските театри за деца „Вълшебникът театър” и Национален събор на групи за български народни хора „Северняшки гайтани”.

Неизброими са реализираните концерти, класови продукции, открити уроци, театрални представления, спектакли, изложби, литературни четения, събития от читалищните школи, състави и клубове. Осъществени са национални и международни изяви, участия извън пределите на България и форуми на световно ниво. В последната година от мандат 2022-2025 г. Читалището получи одобрение като обществена сграда за въвеждане на мерки за енергийна ефективност – саниране, с безвъзмездни средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, финансиран от Европейския съюз – проект на Община Севлиево.

А всичко това са все значими успехи за хората, създаващи изкуство и култура, плод на много работа, мисъл и голямо сърце, утвърждавайки мисията, авторитета, престижа и характера на местното живо съкровище – Читалище, достойното и гордо туптящо сърце, душата на общността. Значителен е приносът за развитието и имиджа на институцията и на председателя Данаил Лалев.

Не е възможно да се изброи всичко, осъществено през тези години по инициатива, със спомоществователството, на г-н Лалев – с много безвъзмезден труд и отделено време, с лични средства и лобиране пред дарителите, с изградено партньорство с Общинското ръководство и бизнеса, с грижа и внимание към членовете на читалището, проблемите и успехите. Зад всичко това има любов към читалището с мисъл не само за неговото настояще, но и за неговото бъдеще. По време на отчетно-изборното събрание бяха избрани и нови членове на Настоятелството.

Част от екипа в новия мандат 2025- 2028 г. са Емилиян Маринов – изпълнителен директор на „Делта Стар” АД, председател на читалището в периода 2019-2022 г., Николина Николова-Генова – адвокат, с дългогодишен юридически опит в общинска администрация и частна практика, Мирена Станчева – учител и дългогодишен служител в Община Севлиево с административен опит с пряк ресор – дейност на читалищата, и Алфидин Ахмедов – професионален режисьор и директор на Държавния куклен театър в Габрово, възпитаник на читалищната актьорска школа, с опит в областта на професионалните сценични изкуства. Пореден мандат на доверие получиха председателят на Проверителната комисия на НЧ „Развитие-1870” Николай Петров и членовете: Златка Маринова и Румяна Филева.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица