Свържи се с нас

Култура

Празник на смеха подготвят самодейците от НЧ „Будителите 2017“ в Габрово

Published

on

„Светът е оцелял, защото се е смял” – това мото превежда габровци в критични моменти. Знаем причините, заради които последните години бяха трудни за любителското изкуство.При някои състави се стигна до колапс. С възможностите на Програмата за възстановяване и развитие на организациите в областта на любителското творчество на Национален фонд „Култура”, художествените състави и школите по изкуства на Народно читалище „Будителите 2017” се връщат не просто в репетиционните зали, а на сцената, с мащабен проект, чието изпълнение започна. А габровският хумор е наследството, към което самодейци и читалищни дейци се обръщат с широка усмивка и продължават напред.

Проектът с мото, крилатата фраза на Радой Ралин:„Светът е оцелял, защото се е смял”, предвижда чрез различни творчески подходи и разнообразни по същество творчески и културни изяви, да утвърди хумора, който за жителите на Габрово е движеща сила. Да разкрие хумора в песните, танците и обичаите на предците и в същото време да представи съвременното хумористично творчество.

Габрово има славата на „столица на хумора“ и дава сцена на хумористичното изкуство. И този път общината ще предостави територия на смеха и иронията в любителското творчество в неговото многообразие и пълнота. Проектът предвижда провеждането на концерт-спектакъл на читалищните състави в поне 4 градски квартала и малки населени места. Какъв по-добър шанс за насърчаване на общуването и сближаване на артистите с тяхната публика! Но и за популяризиране дейността на читалищните форми и привличането на нови участници в тях.

Не по-маловажна задача, която преследва читалищната общност в случая, е привличане интереса на публиката към сградата, предоставена наскоро на читалището и към откритото пространство пред нея. Бившето училище „Николай Палаузов” постепенно изпълва с глъч и звуци опустелите до скоро класни стаи и сега пред вратите им застават ученици в различна възраст, готови да усвоят нови знания и умения и да развият таланти. Събитията, инициирани от читалището от края на миналата година, постепенно превръщат тази точка от бившия Шести участък в алтернативна сцена за изява. Мястото е част от историческия център на града, свързан със занаятчийските и образователни традиции на населението и инициативата на НЧ „Будителите 2017” ще помогне за превръщането му в творчески квартал и нов център на културния живот. Провеждането на концерт- спектакъл „Смехът е оцелял защото се е смял” в двора на читалището ще се стреми към формата Празник на смеха, съпътстван от виц-маратон и открита сцена за сладкодумни разказвачи на истории.

Освен това проектът подпомага утвърждаването на съвременни форми в изкуствата и залага на инициативи, които представят алтернативни форми на любителското изкуство. Една от тях, Фестивалът на светлината, чието първо издание се състоя миналото лято, ще продължи да се провежда, за да отговори на интереса на младите хора, които са сред целевата група в работата на читалището.

Проектът предвижда подкрепа за съставите и за ръководителите им с цел укрепване и възстановяване, в продължение на една година, общ концерт с участници на възраст от 9 до 65 год, популяризиране новия дом на читалището и утвърждаването му като културен център на открито, алтернативно място за култура, което привлича по-голяма общност, като същевременно избягва струпването на много хора в затворени помещения и зали. Търси се ефекта от привличане на аудитория, която обичайно остава апатична към културни продукти. Концерт-спектакълът „Светът е оцелял, защото се е смял” ще преследва интереса на младежите, които да бъдат привлечени чрез различни форми в нетипична среда.

Предвижда се откъс от концерта да бъде представен на Националния събор на читалищата в град Бяла ‘2023г. Съборът се посещава от читалища в цялата страна и от представители на Министерството на културата. Така ефектът от проекта ще бъде популяризиран на национално ниво и ще послужи за пример на другите. Развитието на проекта предвижда и национален Фестивал на хумористичната песен в двора на читалището, което би допълнило по чудесен начин своеобразния празник на смеха, заложен в концепцията на проекта.

Публикацията е по проект „Светът е оцелял, защото се е смял” по Програма за възстановяване и развитие на организациите в областта на любителското творчество на Национален фонд „Култура”.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица