

Новини
Туристическата маркировка от Трявна до Боженци е обновена

Обновяването и поддържането на туристическите пешеходни маршрути от Трявна до Архитектурно-историческия резерват „Боженци“ се превърна в традиция за Община Трявна.

Инициативата е на местната власт и за поредна година в нея се включиха служители на общинска администрация, които с много желание, хъс и енергия освежиха не само линейните маркировки, но и почистиха маршрутите от излишна храстова и дървесна растителност на местата, където е необходимо.

По този начин се осигурява лесен и проследим достъп до туристическия обект и се осигурява един удобен преход с ориентиране само по маркировката без да е нужно наемането и използването на водачески екскурзоводен екип.

След като миналата година бе подновена бяло-синята линейна маркировка от Трявна до АИР „Боженци“, в края на изминалата седмица започна подновяването и на бяло-жълтата такава. Туристите могат да стигнат от/до двете крайни точки по три екопътеки – бяло-синя, бяло-жълта и бяло-зелена, преминаващи през различни села из Тревненския балкан и разкриващи невероятни гледки пред погледа на разхождащите се там.

В освежаването на бяло-жълтата линейна маркировка, тази година, се включиха Кольо Дабков – старши експерт „Култура, образование, спорт и култура“, Грета Цанева – специалист „Туризъм и информация“ и Юлияна Цанева – специалист „Връзки с обществеността“, които с четки и бои успяха да подновят трасето от комплекс „Бръшлян“ през пещера „Змеева дупка“ и село Генчовци до сливането на трите линейни маркировки по пътя към архитектурния резерват.

Освен боядисване на всяка остаряла или частично липсваща бяло-жълта маркировка бе поставена и допълнителна такава върху дървета и каменни плочи, които да ориентират още по-добре минаващите по маршрута туристи.

Дейностите по подновяване на линейната бяло-жълта маркировка до АИР „Боженци“ продължават. Предвижда се и поставянето на допълнителни указателни табели в двете посоки, както и допълнително почистване на туристическия маршрут.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Празнуваме Лазаровден!

Лазаровден е християнски празник, посветен на Свети Лазар – един от най-близките приятели на Иисус Христос. Според Евангелието от Йоан (гл. 11:1–45), след като Лазар умира, Христос го възкресява на четвъртия ден с думите: „Лазаре, излез вън!“ – и той се изправя жив от гробницата си. Името Лазар се възприема като символ на здраве и дълголетие.
Празникът се отбелязва всяка година в съботата преди Цветница – точно осем дни преди Великден. Понеже Великден следва лунния календар, датата на Лазаровден е подвижна, но винаги се пада в събота.
Традициите на този ден са живи и до днес, най-вече чрез обичая Лазаруване. Млади момичета, наречени лазарки, се обличат в пъстри народни носии и обикалят къщите в селото. Те пеят обредни песни и отправят благословии за здраве, щастие и плодородие. В замяна, стопаните ги даряват с яйца, плодове, пари и малки подаръци. Лазарките събират и цветя, от които сплитат венци за Цветница, която се празнува на следващия ден.
Празничната атмосфера носи радост и очакване както на участничките, така и на цялата общност. В миналото се е вярвало, че мома, която не е лазарувала, няма право да се омъжи – затова за всяко момиче било важно да участва.

Култура
Проф. Петър Стоянович представи книгата си за Царска България


На 10 април Историческият музей в Дряново бе домакин на представянето на книгата „Царска България (1879 – 1946) – Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” от проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието събра многобройна публика в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“, а за него пристигна единият от авторите, предизвиквайки голям интерес сред жителите и гостите на града.
Още в началото директорът на музея, Иван Христов, приветства проф. Стоянович с топли думи и го представи като един от най-уважаваните български учени, посветили работата си на Третото българско царство – период, който често остава встрани от общественото внимание, но крие в себе си множество важни уроци и истории.

Книгата не е просто сух исторически преглед. Тя оживява с образи, разкази и детайли – богат илюстративен материал от фонд „Цар Борис и царица Йоанна“, Царски дворец „Врана“ и Държавна агенция „Архиви“, които придават плътност на описанията. Страниците ѝ пазят литографии, писма, снимки, дневници, гербове, ордени – и дори дрехи и отличия на царския двор.
По време на представянето авторът подчерта, че макар изданието да разказва за малка част от новата българска история, това време е от ключово значение. След Освобождението България поема категорично своя европейски път, а монархията играе съществена роля в изграждането на модерната държава.

Проф. Стоянович говори за мястото на България в Европа в края на XIX и началото на XX век, за монархическата система на управление и за възприятието на българската царска институция от страна на Запада.
Той акцентира върху процеса на пълна българизация на царския двор при управлението на цар Борис III и позитивния образ на страната ни в междувоенния период, когато България се превръща в предпочитано място за работа и живот от много европейци – нещо, което днес звучи почти невероятно.

Интерес предизвика и темата за екологията – неочакван, но важен акцент в разказа на историка. След Освобождението България се оказва критично обезлесена, а именно цар Фердинанд започва първите целенасочени усилия за залесяване и опазване на природата. Един детайл, който често убягва, но говори за визия и отговорност към бъдещето.
Петър Стоянович отбеляза още, че трудът му, заедно с този на доц. д-р Ивайло Шалафов, обхваща близо 80% от служителите на короната. Стоянович информира присъстващите, че съвсем скоро в двореца „Врана“ ще бъде отворено пространство за посетители и ще бъде представена експозиция с лични вещи на царската династия.

Срещата в Дряново завърши с аплодисменти, автографи и обещание за нови гостувания и вълнуващи разговори за българската история.


Любопитно
Карнавал Габрово търси талант!


Екипът на Карнавал Габрово търси артистични гении! За целта той вече обяви Конкурс за карнавална картина и награди на обща стойност 16 000 лв.
„Картината, както и всичко в карнавала не е това, което изглежда на пръв поглед. Гледаш го смешно, а всъщност като се замислиш става въпрос за някой наболял и сериозен въпрос. Всичко е въпрос на подход и конкурсната част в Карнавала дава възможност на всеки, който има какво да каже, но не винаги му стиска, да се маскира, да измисли сюжет и през забавното и смешното да представи своята идея“, коментират от екипа.
Поканата е към всеки, който има чувство за хумор, понякога самоирония, за онези които обичат да се показват, за другите, които не обичат, но ще използват момента да се маскират, за да се покажат. Добре дошли са всички, които с участието си ще се наредят в новия век от историята на карнавалните легенди.
Участието е лесно – изисква се концепция, група съмишленици най-малко 10, на възраст над 16 години, малко абсурд, много хумор, смях и най-важното да носи настроение за над 30 хилядната публика, която е гарантирана. Творчеството е радост, карнавалът – празник, а наградите – да не се лъжем, мотив!
Докажете, че въображението Ви няма граници и Вашите идеи могат да бъдат част от магията на Карнавал Габрово, с която още по-силно ще РАЗЛАЕМ КУЧЕТАТА. За участие в конкурса и повече информация посетете уебсайта на Карнавал Габрово www.carnival.gabrovo.bg и меню Конкурс Карнавал Габрово | КОНКУРС ЗА КАРНАВАЛНА КАРТИНА 2025. Нека Ви завладее карнавалният дух на креативността!
*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.


-
Кримипреди 5 дни
Закопчаха тревненец заради близо килограм и половина марихуана
-
Новинипреди 5 дни
Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг
-
Новинипреди 5 дни
Габрово осъмна с априлски сняг насред пролетта
-
Културапреди 5 дни
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април
-
Новинипреди 5 дни
Сградата на Тревненската школа е застрашена след големия пожар
-
Културапреди 4 дни
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман
-
Новинипреди 4 дни
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ
-
Културапреди 4 дни
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново