Свържи се с нас

Култура

Прави ли се опит за външен удар върху туризма в Габровско?

Published

on

Неясни интереси стоят зад опитите да се разочароват туристите от Габрово. Това се твърди в позиция на РЕМО „Етър“, изпратена до медиите, по повод публикации в социалната мрежа.

Според разпространената информация сферата на туризма е изключително конкурентна и в отклоняването на потоците от хора към други дестинации се изпробват различни похвати от заинтересовани икономически кръгове.

Разпратеното писмо акцентира върху това, че „Етър“ формира над 80 на сто от туристическия поток в региона на Габрово и най-вероятно затова ударът е насочен към този музей.

„С активната роля на местни хора, някои от които живеещи в други населени места, се създават постове в социалните мрежи с манипулативно направени колажи на някои съоръжения или се публикуват извадени от контекста части от обекти. И всичко това е придружено с текстове, които съдържат откровени лъжи“, гласи част от съдържанието на писмото до медиите.

Според позицията на РЕМО „Етър“ целта на всичко това е само една, а именно да се заблуди аудиторията, която да бъде увлечена в недоброжелателни коментари и така да се формира обществена нагласа. „В крайна сметка, с уж добри намерения, тези хора рушат най-много имиджа на музея“, се коментира още в позицията. 

„През 2019 г., точно преди пандемията от КОВИД-19, музей „Етър“ е с 226 070 посетители – рекорд в историята му след 1989 г. В момента се изпълнява проект за близо 10 млн. лв., който предоставя огромни възможности за привличане на нови и запазване на съществуващите публики.

Използването на социалните мрежи за разрушаване авторитета на една институция е познат прийом в конкуренцията, когато средствата не се подбират. Представете си, че сте собственик на ресторант и някой пусне хлебарки в него, за да ви дискредитира. Сега това се прави в социалните мрежи, само с клавиатура и въображение“, отбелязват още от „Етъра“.

„Съмненията, че злонамерените внушения в социалните мрежи имат за цел да обслужат външни за Габрово интереси са провокирани от натрупан опит. През 90-те години на миналия век по Черноморието започва създаване на някакво подобие на габровския „Етър“, като напълно незаконно се копира дори името. Въпреки че идеята няма успешно развитие, за осъществяването ѝ активно съдействат местни лица, които имат лични претенции към Музея.

През 2018-та с манипулирано гласуване през интернет бе направен неуспешен опит да се измести музей „Етър“ от първото място в престижна класация за туристически дестинации, което бе предотвратено с навременната реакция на организаторите.

През януари 2022 г. музей „Етър“ получи огромно признание и бе удостоен с една от двете големи международни награди „Жива“ за опазване на културно наследство на словенската фондация „Форум за славянски култури“. Именно в обратното се опитват да убедят аудиториите си във Фейсбук автори на некомпетентни или целенасочено злонамерени публикации“, се казва още в разпространената до медиите позиция.

От РЕМО „Етър“ подчертават, че изпълнението на проект за близо 10 млн. лв. ще даде шанс на уникалните съоръжения да функционират още много десетилетия.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица