

Новини
Откриха паметна плоча на приятелството Габрово – Аалст

По покана на председателя на Клуб „Приятели на Белгия“ областният управител Кристина Сидорова участва в събитие, посветено на партньорството между Габрово и белгийския град Аалст. Едно партньорство, което днес и двете страни, споделят че отдавна се възприема като приятелство.

За да е вечно живо и да се развива то, през 2016 година по инициатива на белгийската фондация „Марсел ди Бископ: Аалст-Габрово“ бяха засадени дървета на приятелството с подкрепата на Община Габрово, Областна администрация, Посолството на Кралство Белгия в България.

Оттогава всяка година двете страни поднасят цветя – символ на добрите отношения между двата народа. За това, че отношенията са такива говори и самата церемония – без строг протокол, въпреки присъствието на Н.Пр. Фредерик Мьорис – посланик на Кралство Белгия у нас, в свободен дух на разговори, приятелски ръкостискания и разбира се усмихнатите лица на хората от Дневния център за възрастни с увреждания.

Макар и с няколко години закъснение, заради пандемичната обстановка, официално бе открита и паметната плоча, изработена от габровския скулптор Адриан Новаков, върху която е изписано: „Всичко пресява времето, а най-много – приятелите“. – „Затова е толкова приятно да виждаме това дългогодишно партньорство активно и все така с мисъл за хората“, сподели Кристина Сидорова.

Гаровият площад, който носи името Марсел ди Бископ, събра на това събитие председателя на Общински съвет – Габрово Климент Кунев, заместник – кмета арх. Николай Меразчиев, почетния консул на България в Източна Фландрия Вили ван Импе, председателя на Клуб „Приятели на Белгия“ Марияна Башева приятели и съмишленици на партньорството.

По-късно посланик Мьорис, придружаван от представителите на местната и държавна власт, посети областната многопрофилна болница „Д-р Тота Венкова“, където директорът д-р Минко Михов разказа за дългогодишното партньорство на лечебното заведение с болница OLV в Аалст и развитието му през годините. Той изрази благодарност за подкрепата и подчерта, че високо оценява сътрудничеството.

„Изключително важно е да имаме такъв партньор като болницата в Аалст, а най – ценното е опитът, който нашите специалисти могат да придобиват и обменят там.“ – подчерта Михов.
Негово превъзходителство сподели също, че това партньорство е един добър пример, как едно сътрудничество между два града може да бъде в полза на хората. По време на разговора бяха обсъдени нови възможности за обмяна на опит на специалисти и реализиране на още съвместни дейности.

„Виждам, че хората в Габрово оценяват със сърцето си тези взаимоотношения и ще се радвам да продължим“, подчерта посланикът. Визитата му продължи с посещение на отделението по Инвазивна кардиология, където до момента дейността се осъществява благодарение на дарения ангиограф от болница OLV от побратимения на Габрово град Аалст и реновираното отделение по акушерство и гинекология.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 7 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 7 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 5 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 5 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка