

Новини
Румен Радев с новина от Севлиево за енергийната диверсификация на страната (Видео)

От днес се премахва неефективната практика да се договарят танкери с втечнен газ без търг и без да се знае кой и как определя доставчика и цената. Само с откритост, прозрачност и равнопоставеност на всички доставчици може да се постигне диверсификация, състезателност и най-добри условия за страната, да се търси стратегическо партньорство с дългосрочен хоризонт, което ще повлияе несъмнено и на цените на втечнения газ за тази година, а не решения месец за месец, както досега.
Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Севлиево във връзка с обявения за първи път от „Булгаргаз“ открит търг за доставка на втечнен газ: краткосрочен до края на годината, средносрочен – за цялата 2023 година и дългосрочен – от началото на 2024 година за 10 години.
Президентът отбеляза подписания договор между „Булгаргаз“ и „Газтрейд“ за гарантиране на 1 млрд. кубически метра втечнен газ от терминала в Александруполис и подчерта, че усилията за решаване на най-тежкия проблем – осигуряване на слотове за втечнен газ на терминалите до края на тази година, продължават.
Той припомни и че по-добрите шансове за гарантиране и резервиране на тези слотове през пролетта бяха пропилени. „Продължават усилията и аз се надявам, че интерконекторът с Гърция ще бъде приключен в срок“, посочи още той.
„Не личните нападки и демагогията, а представянето и обединяването около решения, които да ни изведат от кризата и които да работят за модерното развитие на България, ще създадат условията да се формира стабилно управленско мнозинство и устойчиво правителство“, посочи Румен Радев в отговор на въпрос за подготовката на предстоящия предсрочен парламентарен вот.
Провеждането не само на честни и прозрачни избори, но и постигането на избирателна активност, която да даде легитимност на новия парламент да излъчи стабилно и устойчиво правителство, президентът определи като едно от най-важните предизвикателства пред нас като общество.
Държавният глава посочи, че и служебният кабинет, и Централната избирателна комисия правят всичко възможно да се повиши доверието в изборния процес с детайлна и прозрачна методика за сертифициране и тестване на машините, с откритост към всички партии, организации, и експерти и с навременна и пълноценна информационна кампания.
Изтъкна, че за избирателната активност е критично важно и поведението на партиите по време на кампанията. По думите му то трябва да насърчава гражданското участие, а не да отблъсква хората от изборите.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Карнавал Габрово търси талант!


Екипът на Карнавал Габрово търси артистични гении! За целта той вече обяви Конкурс за карнавална картина и награди на обща стойност 16 000 лв.
„Картината, както и всичко в карнавала не е това, което изглежда на пръв поглед. Гледаш го смешно, а всъщност като се замислиш става въпрос за някой наболял и сериозен въпрос. Всичко е въпрос на подход и конкурсната част в Карнавала дава възможност на всеки, който има какво да каже, но не винаги му стиска, да се маскира, да измисли сюжет и през забавното и смешното да представи своята идея“, коментират от екипа.
Поканата е към всеки, който има чувство за хумор, понякога самоирония, за онези които обичат да се показват, за другите, които не обичат, но ще използват момента да се маскират, за да се покажат. Добре дошли са всички, които с участието си ще се наредят в новия век от историята на карнавалните легенди.
Участието е лесно – изисква се концепция, група съмишленици най-малко 10, на възраст над 16 години, малко абсурд, много хумор, смях и най-важното да носи настроение за над 30 хилядната публика, която е гарантирана. Творчеството е радост, карнавалът – празник, а наградите – да не се лъжем, мотив!
Докажете, че въображението Ви няма граници и Вашите идеи могат да бъдат част от магията на Карнавал Габрово, с която още по-силно ще РАЗЛАЕМ КУЧЕТАТА. За участие в конкурса и повече информация посетете уебсайта на Карнавал Габрово www.carnival.gabrovo.bg и меню Конкурс Карнавал Габрово | КОНКУРС ЗА КАРНАВАЛНА КАРТИНА 2025. Нека Ви завладее карнавалният дух на креативността!
*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.


Новини
Габрово ще бъде домакин на втори благотворителен турнир по адаптирано плуване


Тази събота, 12 април, в Габрово ще се проведе Вторият благотворителен турнир по адаптирано плуване. Събитието ще се състои от 12.30 до 17.00 ч. на басейна в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово, а инициативата е на Спортен клуб „Равен старт 2020“.
Очакват се в Габрово да пристигнат участници от цялата страна, като до момента участие са потвърдили над 150 от най-добрите състезатели от 17 клуба практикуващи. Под мотото „Плуваме, спортуваме, променяме!“, турнирът има за цел да насърчи физическата активност сред деца и младежи с различни възможности, и да покаже силата на спорта като инструмент за социална промяна.
Каузата тази година е да се съберат средства за оборудване и ремонт на новооткриващ се Спортно-рехабилитационен център за деца и младежи с двигателни и сензорни затруднения в Габрово.
На входа на басейна ще бъде поставена дарителска кутия, в която всеки може да постави своето дарение. Може да подпомогнете това начинание на Равен старт и по банков път на сметка: BG58UBBS80021073303050. За повече информация: Георги Левичаров – 0877 715 577 или на електронна поща: sk_ravenstart20@abv.bg.


Новини
„Янтра“ ще преследва пета поредна домакинска победа в неделя



„Янтра“ ще преследва пета поредна домакинска победа в неделя „Янтра“ е отборът в най-добра временна форма като домакин във Втора лига и ще се опита да продължи тази линия в неделя. В двубой от 31-я кръг на първенството във Втора професионална лига габровският тим ще приеме състава на „Несебър“ в търсене на пета поредна победа на стадион „Христо Ботев“.
Срещата е от 17.00 часа и ще бъде ръководен от елитния рефер Владимир Вълков. „Янтра“ е в добра серия от четири поредни мача без поражение и е само на една точка от четвъртото място в класирането, което дава правото на участие в бараж за влизане в Първа лига.
„Ковачите“ са със 100-процентов актив като домакини от началото на пролетния полусезон. От последните пет мача зелено-белите имат 13 спечелени точки при голова разлика 13:3 и амбицията е това успешно представяне да продължи да радва габровските привърженици.
В предстоящия двубой обаче домакините ще бъдат без централния бранител Цветелин Радев, който е със счупено ребро от двубоя в Плевен и ще почива поне три седмици. Мача пропуска и Айвън Ангелов. Нисичкият техничар е наказан за една среща заради натрупани жълти картони. Възстановяващият се от контузия на адуктора Велислав Василев тази седмица започна бегови занимания, но участието му в срещата е под въпрос.
Тренировки поднови и халфът Стилиян Тисовски. Както е известно, аут за по-дълъг период от време заради сериозни травми са Тони Иванов, Ивайло Михайлов и Димитър Видев. Отборът на „Несебър“ е в трудна позиция в дъното на класирането и се бори за всяка точка, която би помогнала на състава в битката за оставане в групата.
Мисията на тима от морето обаче е доста трудна. Отборът загуби последните си пет мача и изоставането му от първия над чертата – „Ловеч“, вече е цели 9 точки при оставащи 8 мача до края на първенството. В състава на „Несебър“ също ще има отсъстващ футболист и това е Стоянчо Велинов, който е наказан за този двубой.
В тима на гостите от зимата е бившият нападател на „Янтра“ Александър Петров, който вече реализира две попадения за новия си тим през пролетта. Пловдивският арбитър от елита Владимир Вълков е назначен да ръководи предстоящата среща. Негови асистенти ще бъдат Желязко Пилатов (Пловдив) и Владимир Хубенов (Кърджали). За 4-ти съдия е назначен Иван Христов (Варна). Делегат на мача ще бъде Тургай Али Мустафа (Кърджали), а съдийски наблюдател – Борис Борисов (Варна).
Габровските футболисти отново ще разчитат на своя 12-ти играч и очакват сериозна подкрепа от трибуните в неделния следобед. Билетите за срещата вече са в продажба във фен магазина на клуба и в мрежата на eventim.bg. За публиката ще бъдат отворени и двата входа на стадиона – традиционният северен (откъм стълбите) и горният южен.


-
Кримипреди 4 дни
Закопчаха тревненец заради близо килограм и половина марихуана
-
Новинипреди 4 дни
Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг
-
Новинипреди 4 дни
Габрово осъмна с априлски сняг насред пролетта
-
Културапреди 4 дни
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април
-
Новинипреди 4 дни
Сградата на Тревненската школа е застрашена след големия пожар
-
Културапреди 3 дни
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново
-
Културапреди 3 дни
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман
-
Новинипреди 3 дни
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ