Свържи се с нас

Култура

Читалище „Будителите-2017“ стана на 5 години

Published

on

Читалище „Будителите-2017“ стана на 5 години. Учредителите на читалището, неговите членове и много гости се събраха да отбележат първите пет години от неговата история. Вярно е, че част от инициативите на габровските будители имат по-дълга история като например конкурсът „Събитие на годината в областта на културата в Габрово“, като Патиланския поход на габровските деца с Баба Цоцолана в планината, като Пътя на светлината за 1 ноември и още, и още.

За всеки важен момент от клубната история членовете на Клуба на будителите бяха подредили изложба от най-важните читалищни инициативи, проведени през първите пет години.

Като двата концерта „Следи“ в памет на „бащата“ на габровския джаз маестро Манол Цоков, както и опита за завръщане на традиционните от времето на маестрото Съботни евъргрийни. Тези прояви оставиха своята незабравима диря в габровския духовен живот.

С немалко усилия членове на клуба успяха да съберат в книгата „Джазът – мисията на един живот“, посветена на живота, постиженията, реализираните и несбъднати мечти на незабравимия маестро Манол Цоков, чието второ издание предстои. В първите пет години една от инициативите на Клуба на будителите е училищното караоке с песни за България.

А музикантите от „Мери Бойс Бен“ бяха на габровска сцена, за да ги чуят габровските абитуриенто.

Не само членовете на Клуба на будителите, но и множество габровци, които се интересуваха от лекториите, посветени на здравето, по време на които водещи специалисти от различни области на медицината ни запознаваха как да се предпазваме от различните заболявания, какъв да бъде режима на нашия живот, за да бъдем здрави.

Друга интересна инициатива на читалището е паркът „Мини Габрово“, чиито макети на емблематични габровски сгради бяха изпочупени от пролетните бури в града. Но с помощта на дарители, с безвъзмезден труд, тази експозиция отново може да се види в двора на читалището.

Но най-интересната част от вечерта, посветена на 5-тия рожден ден на Клуба на Будителите, беше концертът, участниците в който буха клубните състави от областта на класиката, фолклора, рока, за да се завърши с джаз и танго с гостите от група „Акустик Соул“.

На сцената се редуваха децата от Детска вокална група – Божидара Генчева и Евануела Грушкова с педагог Румелия Алексиева, следвани от изпълнението наУна Бурек от класа по цигулка на Даниела Данис. След това на сцената бяха Дора Виева от група „Росина“, гостът от НЧ „Зора“ в кв. Новата махала Стелян Ганев, който разигра една типична габровска история, която предизвика непринудения смях на всички.

След изпълнението на Стелян Ганев, дойде ред и на работилничката за хора „Бяла българка“ с хореограф Ралица Фурева, чиито танцьори са сред учредителите на читалището. Момичетата и момчетата наскоро се завърнаха от международен фестивал в Гърция, където са събрали овациите на публиката.

След „Бяла българка“ дойде ред и на най-новите членове на читалището – рок групата група Blitzkrieg.

Но празникът не спря дотук – той продължи с концерт на гостите от „Акустик Соули“ в състав акордеон Илко Градев, китара Иван Стилиянов, бас китара Алекс Атанасов и перкусии Петър Йорданов-Бъни, които изненадаха домакини и гости на празника с вълнуващите си изпълнения на джаз от времето на Джанго Райнхард, интерпретации на тангата на Пиацола и други любими автори. Накрая празникът завърши с думи на благодарност към всички, споделили отбелязването на 5-та година на „Клуба на Будителите“, към всички хора, организации, фирми, институции, партнирали на габровските будители.

Благодарност беше отправена към първия председател на читалището Ивелина Елмазова, към настоящия – Светослав Славчев, към всички от читалищното настоятелство, хората, които с мисъл и сърце дават от себе си за другите – д-р Павлина Хинкова, Марияна Проданова, Маргарита Стоянова, Костадина Парашкевова, Татяна Христова, Вера Тихова, Велина Махлебашиева, Ралица Фурева, Емил Михов. А получените поздравителни адреси и подаръци от МАИР- Боженци; ДТ”Рачо Стоянов”; РЕКИЦ Читалища – Габрово; НЧ „Габрово 2002”; НЧ” Зора 1872”; Регионален съвет на КНСБ – Габрово; Благотворително дружество „Майчина грижа”, както и снимката за първите пет години с вдигнатите ръце на всички участници, ще бъдат запазени за историята на Читалище „Будителите – 2017“, която продължава да се пише.

Автор: Стефка Бурмова,
Статията е публикувана в бр.181, на вестник „100 Вести“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица