Свържи се с нас

Култура

Кметът откри “Трявна Арт Фестивал”

Published

on

Кметът на община Трявна официално постави началото на шестото издание на най-големия и единствен по рода си класически фестивал в културния общински календар “Трявна Арт Фестивал” 2022. Силвия Кръстева изказа своите огромни благодарности на главните организатори в лицето на талантливите музиканти Димитър Малакчиев и Сирма Величкова за усилията, които полагат през всичките тези години и за възможността тревненци и гости на града да се докоснат до магията на класическата и джаз музика.

“За мен е изключително удоволствие, че днес отново може да открием заедно „Трявна Арт“ фестивал! Че може отново заедно да си кажем „Добре дошли!“ за шести пореден път и да изпитаме онази емоция, която може да ни даде само класическата и джаз музика! Благодаря на всички Вас, че за пореден път превръщате нашия прекрасен град в средище на културата, изкуството и духовността и Трявна в продължение на една седмица ще бъде столица на чудесни виртуозни и красиви изпълнения, които всички Вие ще ни поднесете тук на сцената в салона на НЧ „Пенчо Славейков 1871“! Радвам се, че с всяка изминала година събитието се разраства все повече и повече и успя да се наложи като неизменна част от нашия културен календар, с който успяваме да зарадваме жителите и гостите на Община Трявна и да им предоставим още една възможност да посетят Трявна и красивите околности. Радвам се, че тази възможност ще събере на една сцена световноизвестни имена, които ще ни пренесат със сигурност в едно друго измерение! Защото музиката е универсалния език, чрез който може да изразим всяка една емоция и всяко едно чувство! И тя неслучайно винаги докосва сърцата ни! Пожелавам на всички Вас да бъдете най-вече здрави и да не спирате да правите това, което най-много обичате и Вие, и ние – музиката! Насладата за душата! На добър час на шестото издание на „Трявна Арт“ фестивал!”, сподели при откриването Силвия Кръстева.

Откриващият концерт започна с красивите виртуозни изпълнения на Христофор Маринов – цигулка и Деворина Гамалова – виола, които изсвириха дует по музика на Волфганг Амадеус Моцарт.

Салонът на НЧ “Пенчо Славейков” 1871 събра десетки жители и гости на града, които в продължение на два часа се наслаждаваха на виртуозния талант на Христо Христов – флейта; Томислав Байнов – пиано; Сирма Величкова – пиано; Димитър Иванов – контрабас; Николай Темнисков – туба; Полина Антонова – пиано и Илия Илиев – кларинет. Музикантът от Ку-Ку бенд изрази радостта си от възможността и тази година да е на тревненската сцена и пожела успех на всички свои колеги, които са и преподаватели в лятната музикална академия на “Tryavna Art Festival”.

Кулминация на концерта бяха великолепните и спиращи дъха изпълнения на световноизвестната оперна певица Стефка Евстатиева – българката, пяла на една сцена с големи имена като Павароти и Карерас.

С умиление оперната прима разказа за началото на своята кариера, започнала от Международен конкурс в Москва, където присъствало и едно малко момче. През цялото време, то не спирало да помага на майка си, докато тя акомпанирала на Евстатиева. Днес, почти в края на своята кариера, певицата сподели, че отново е на една сцена с вече порасналото момче. И така му благодари. Тази година в класическия фестивал гостуват 18 именити музиканти, които пристигат в Трявна от седем различни държави.

В рамките на “Tryavna Art Festival” ще се проведе и Международен музикален конкурс за изпълнители, участие в който са заявили общо 109 млади изпълнители от 30 държави. Тяхната мотивация, въодушевление и талант тревненци и гости на града ще могат да усетят на двата заключителни концерта от 17:00 ч. и 19:00 ч. на 4 август /четвъртък/ в салона на НЧ “Пенчо Славейков 1871” в Трявна.

Тази вечер в галерия Арт-М, от 19:00 ч., ще бъде представена изложбата на Димитър Войнов “Да докоснеш Ван Гог”, след което Анжела Маджарова ще изпълни своя соло концерт на арфа. “Tryavna Art Festival” се организира за шеста поредна година от първата по рода си телевизия за изкуство в България – Live 7 TV и се провежда под патронажа на кмета на Община Трявна Силвия Кръстева с финансовата подкрепа на местната власт.

Сред основните дарители на класическия фестивал са Красимир Каракачанов, Димитър Немски, Красимир Кръстев, фамилия Ризови, бирария Трявна, семеен хотел “Извора” и др.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица