

Култура
Обявиха наградените в конкурса „Съкровено за България“

Приключи конкурсът за децата от българските училища в чужбина, който бе на тема „Съкровено за България“, обявен от Национален център „Музейно училище“ към Национален музей на образованието. В две категории – създаване на текст (стихотворение и разказ), се състезаваха 56 творби на 49 деца от български училища във Франция, Испания, Великобритания, Швейцария, Чешка република и Украйна.
Жури от Националния музей на образованието, Регионалното управление на образованието – Габрово и Националната Априловска гимназия определи наградените творби от всяка категория.
Категория „Стихотворение“:
Първо място – „България и Аз“ – Дейв-Стивън Ерон, 9 год., Българско училище „Родна реч омайна“, Париж, Франция
Второ място – „Съкровено за България“ – Катрин Милорчева, VII клас, Българско училище „Д-р П. Берон”, Прага, Чешка република
Трето място – „На моята България“ – Каролина Бойкова Тасева, 13 год., Българско училище „Паисий Хилендарски” – Памплона, Испания
Категория „Разказ“:
Първо място – „България – близка и далечна” – Анастасия Иванова Пастир, 15 год, Измаилско неделно училище „Българска светлица”, Измаил, Украйна
Второ място – „С България в сърцето ми“ – Теодор Топоров, VII клас, Българско училище „Иван Вазов”, Париж, Франция
Трето място – „Съкровено за България“ – Сара Касед, 10 год., Българско училище „Родна реч омайна“, Париж, Франция
Националният музей на образованието, който осигури наградния фонд, определи по две поощрителни награди в двете категории:
Категория „Стихотворение“:
„България“ – Софи Драганов, 10 год., Българско училище „Иван Вазов”, Париж, Франция „Това е България“ – Лора Брандт, 10 год., Българско училище „Иван Вазов”, Париж, Франция
Категория „Разказ“:
Едно пътуване към корените на България“ – Лаура Думермут, 12 год., Българско училище „Зора“, Берн, Швейцария „България в моите очи“ – Иван Запрянов 17 год., Българско училище „Иван Вазов”, Париж, Франция
Всички участници в конкурса ще получат грамоти от НЦ „Музейно училище“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Празнуваме Лазаровден!

Лазаровден е християнски празник, посветен на Свети Лазар – един от най-близките приятели на Иисус Христос. Според Евангелието от Йоан (гл. 11:1–45), след като Лазар умира, Христос го възкресява на четвъртия ден с думите: „Лазаре, излез вън!“ – и той се изправя жив от гробницата си. Името Лазар се възприема като символ на здраве и дълголетие.
Празникът се отбелязва всяка година в съботата преди Цветница – точно осем дни преди Великден. Понеже Великден следва лунния календар, датата на Лазаровден е подвижна, но винаги се пада в събота.
Традициите на този ден са живи и до днес, най-вече чрез обичая Лазаруване. Млади момичета, наречени лазарки, се обличат в пъстри народни носии и обикалят къщите в селото. Те пеят обредни песни и отправят благословии за здраве, щастие и плодородие. В замяна, стопаните ги даряват с яйца, плодове, пари и малки подаръци. Лазарките събират и цветя, от които сплитат венци за Цветница, която се празнува на следващия ден.
Празничната атмосфера носи радост и очакване както на участничките, така и на цялата общност. В миналото се е вярвало, че мома, която не е лазарувала, няма право да се омъжи – затова за всяко момиче било важно да участва.

Култура
Проф. Петър Стоянович представи книгата си за Царска България


На 10 април Историческият музей в Дряново бе домакин на представянето на книгата „Царска България (1879 – 1946) – Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” от проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието събра многобройна публика в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“, а за него пристигна единият от авторите, предизвиквайки голям интерес сред жителите и гостите на града.
Още в началото директорът на музея, Иван Христов, приветства проф. Стоянович с топли думи и го представи като един от най-уважаваните български учени, посветили работата си на Третото българско царство – период, който често остава встрани от общественото внимание, но крие в себе си множество важни уроци и истории.

Книгата не е просто сух исторически преглед. Тя оживява с образи, разкази и детайли – богат илюстративен материал от фонд „Цар Борис и царица Йоанна“, Царски дворец „Врана“ и Държавна агенция „Архиви“, които придават плътност на описанията. Страниците ѝ пазят литографии, писма, снимки, дневници, гербове, ордени – и дори дрехи и отличия на царския двор.
По време на представянето авторът подчерта, че макар изданието да разказва за малка част от новата българска история, това време е от ключово значение. След Освобождението България поема категорично своя европейски път, а монархията играе съществена роля в изграждането на модерната държава.

Проф. Стоянович говори за мястото на България в Европа в края на XIX и началото на XX век, за монархическата система на управление и за възприятието на българската царска институция от страна на Запада.
Той акцентира върху процеса на пълна българизация на царския двор при управлението на цар Борис III и позитивния образ на страната ни в междувоенния период, когато България се превръща в предпочитано място за работа и живот от много европейци – нещо, което днес звучи почти невероятно.

Интерес предизвика и темата за екологията – неочакван, но важен акцент в разказа на историка. След Освобождението България се оказва критично обезлесена, а именно цар Фердинанд започва първите целенасочени усилия за залесяване и опазване на природата. Един детайл, който често убягва, но говори за визия и отговорност към бъдещето.
Петър Стоянович отбеляза още, че трудът му, заедно с този на доц. д-р Ивайло Шалафов, обхваща близо 80% от служителите на короната. Стоянович информира присъстващите, че съвсем скоро в двореца „Врана“ ще бъде отворено пространство за посетители и ще бъде представена експозиция с лични вещи на царската династия.

Срещата в Дряново завърши с аплодисменти, автографи и обещание за нови гостувания и вълнуващи разговори за българската история.


Култура
„Габровче“ с празничен концерт в Боженци на Лазаровден


Общинският ансамбъл „Габровче“ ще изнесе празничен фолклорен концерт за Лазаровден в архитектурно-историческия резерват „Боженци“.
От екипа на Музея канят всички почитатели на българската народна музика на мегдана в съботния 12 април от 11.00 часа. Талантливите певци и танцьори ще зарадват посетителите с пъстър букет от нашенски ритми, пролетни багри и много настроение.
Според народните поверия на този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени берат цветя за венците, които ще оплетат за Цветница. Момите са пременени в най-гиздавите си носии и обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.
От своя страна стопаните ги даряват с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи.
*Автор: Миглена Въгленова,
Община Габрово.


-
Кримипреди 5 дни
Закопчаха тревненец заради близо килограм и половина марихуана
-
Новинипреди 5 дни
Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг
-
Новинипреди 5 дни
Габрово осъмна с априлски сняг насред пролетта
-
Културапреди 5 дни
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април
-
Новинипреди 5 дни
Сградата на Тревненската школа е застрашена след големия пожар
-
Културапреди 4 дни
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман
-
Културапреди 4 дни
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново
-
Новинипреди 4 дни
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ