

Новини
Продължава подпомагането на пострадалите от наводнението в Трявна

Община Трявна продължава да помага на пострадали граждани, след голямото наводнение, което сполетя населените места в средата на миналия месец. Едни от най-засегнатите тогава жилищни имоти бяха тези по ул.“Украйна” в Трявна, където силният дъжд и приливната вълна на р. Тревненска наводниха приземни етажи, мазета и цели дворове.
Отново бе сформирана бригада от общински служители е на място в част от пострадалите къщи, където от сутринта извършва почистване на все още останали наноси по преминаващото през имотите дере.
С отстраненото количество маса ще се осигури оттичане на дъждовната вода.

Припомняме, че непосредствено след голямото наводнение в Трявна бе назначена комисия, която описа нанесените щети по частни имоти и инфраструктура и бе поискана помощ от държавата от страна на местната власт.
Веднага започна и работа по отстраняване на щетите, почистване на речното корито на р. Тревненска и извозване на образувалите се наноси.
Засегнатите имоти и общинска инфраструктура се дезинфекцират по инициатива на Община Трявна. Процесът по обработка на терените се осъществява от “Дезинфекциозна станция-БГ” ООД,
На дезинфекция подлежат всички повърхности и предмети, които са били в контакт с водите от наводнението. Използват се дезинфектанти, разрешени за употреба от Министерство на здравеопазването при спазване указанията на производителя по отношение работни концентрации и време на въздействие.

С предимство се прилагат хлорни препарати на база натриев хипохлорит или органични хлорни препарати – изоцианурати, които притежават широк спектър на действие и бързо действие. След извършване на дезинфекцията ще се редуцира броят на патогенните микроорганизми върху обекти с епидемиологична значимост като външната среда, от кожа и лигавици и др. до безопасно за здравето на човека ниво.
Процесът унищожава болестотворните микроорганизми (бактерии, фунги и вируси) с цел прекъсване предаването на инфекции и се постига целево обеззаразяване. “При наводнения съществува повишен риск от възникване и предаване на редица инфекциозни заболявания – коремен тиф, холера, дизентерия, лептоспироза, хепатит А, особено когато са засегнати водоизточници, ВиК инсталации.
Опасността от развитие на епидемии е свързана най- вече с настъпили повреди във водопроводната мрежа, разливи на канализационни води, разнасяне от водите на трупове от животни и натрупването на отпадъци.
Основният рисков фактор за възникване на епидемии по време на наводнения, е контаминацията на питейната вода. Водите от наводненията могат да съдържат различни видове патогенни микроорганизми – бактерии, вируси, плесенни спори, протозои.
Почистването и дезинфекцията са от особено значение за елиминиране на патогенните микроорганизми и редуциране риска от инфекции.” коментира инж. Жени Кантарева – ръководител ДДД “Дезинфекциозна станция-БГ” ООД.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Петима габровци в състава на България по ръгби за двубоите с Молдова и Сърбия


Селекционерът на мъжкия национален отбор на България по ръгби, френският специалист Ромен Балмис, включи петима играчи от Габрово в разширената група от 35 състезатели за предстоящите два двубоя в група С на дивизия „Конференция“ (третото ниво под Шестте нации) срещу Молдова и Сърбия.
„Лъвовете“ приемат в петък (18 април) силния тим на Молдова от 18.00 ч. на Националния стадион „Васил Левски“ и това ще е първият в историята на националния ни тим по ръгби мач, който ще се играе на осветление. Срещата ще е втора за националния ни отбор през сезон 2024/25 и първа за календарната 2025-та.
Следващият ни и последен мач в групата е на 10 май на стадион „Крал Петър I“ в Белград. В състава на България са четирима състезатели на „Янтра“. Това са капитанът Димитър Георгиев, Тодор Диклич, Никола Венков и Даниел Цвятков. След известна пауза в националния тим се завръща и още един габровски ръгбист – Стефан Аврамов, който през този сезон защитава цветовете на „Валяците“ (Перник).
България не започна добре участието си в групата, след като на 5 октомври м.г. загуби с 10:49 гостуването си срещу Турция. В момента тимът ни e на четвъртото място в класирането без спечелена точка. Молдова е лидер с 10 т., пред Турция с 5 и Сърбия с 4. Ръгбистите ни ще се борят не само за първа победа през сезона, а и за реванш точно срещу Молдова заради тежката загуба от тях с 6:48 в Кишинев на 4 май м.г. в заключителната среща на миналия сезон в същата дивизия.
Отборът ни вече се събра на лагер на базата на БФС в „Бояна“, съперникът пък се подготвя от 9 април в Кишинев за предстоящия сблъсък. Двубоят с Молдова ще бъде предаван пряко по ТВ1, включително и онлайн на сайта на телевизията. Срещата е в 18 часа в петък, а 7 часа по-рано, от 11:00, на терена в Требич в столицата ще премерят сили и юношеските национални отбори на двете страни.
В тази национална гарнитура са включени шестима състезатели на „Янтра“ – Денислав Башев, Иван Иванов, Калин Иванов, Димитър Димитров, Преслав Христов и Теодор Христов. Ивайло Цанков отпадна поради получената контузия на турнира Купа България, проведен през уикенда в Берковица.


Култура
Изложба в музей „Етър“, посветена на Великден


Днес, 17 април, Исторически музей-Етрополе представя в РЕМО „Етър“ изложбата „Етрополски плескани яйца – съхраненото наследство“. На Велики четвъртък етрополките Венета Мишева, Таня Денова и Илияна Христова ще демонстрират на живо в музей „Етър“ как се рисуват етрополски плескани яйца. Всеки посетител може да участва в работилницата, като закупи семеен билет „Претвори традициите“.
Етрополе от векове е един от центровете в България за рисуване на великденски яйца с восъчна техника. Изписаните яйца са наричани от етрополци плескани. Уникалните рисувани яйца се отличават от другите със специфичната техника на нанасяне на контурите с восък върху бяло яйце, както и характерните си мотиви – петле, бърдуче, цветя или кръст. За тяхната изработка трябва умение, така описват традицията местните историци и краеведи, чиито записи са от началото на ХХ в.

Етрополските плескани яйца се рисуват с писалка, която се топи в пчелен восък. С нея се очертават контурите на петел, цветя, бърдуче или кръст. В едната половина на яйцето задължително се рисува петел, той има различна украса и поза. В другата половина на яйцето се рисува бърдуче, пролетни цветя, стилизиран кръст от цветни розети. После фигурата се оцветява в съответните цветове – жълт, зелен, червен и на места кафяв.
За целта се разбива суров жълтък, в който се разтварят червена, зелена и жълта боя. След това с клечица се запълват нарисуваните мотиви с оцветения жълтък. Така нарисуваните плескани яйца се оставят да изсъхнат хубаво. При добре спазена технология плесканото яйце може да се съхрани между 10 и 20 години. С плесканите яйца не се чука, те се пазят като сувенир и най-ценен дар.

В миналото и днес се подаряват на уважавани и почитани хора, кумове и родители. Техниката за рисуване с восък и бои е усвоена от уредниците на Исторически музей- Етрополе Венета Мишева и Таня Денова от баба Янка Вълкова, една от последните майсторки, рисуващи красивите етрополски плескани яйца. Две уреднички, както и нейната внучка Илияна Христова, днес са признати за носители на умения, които са на изчезване. Тяхното майсторство и сръчност са емблема за града. Трите се опитват да опазят и предат на младите хора това познание.
През 2024 г. Групата за рисуване на Етрополски плескани яйца стана част от националната система „Живи човешки съкровища“. Екипът на музея в Етрополе през последните 25 години опазва и предава на поколенията техниката за рисуване на плескани яйца като организира работилници всяка година в навечерието на Великденските празници. Хиляди са учащите преминали през образователната програма на музея.
Изложбата ще представи историята на традицията, описана от историка Александър Тацов, още в началото на ХХ в., неговите прерисувани схеми с мотиви, които ни дават първообраза на рисунъка. Последната истинска носителка на това умение, което тя предава на своята внучка и служителите в музея. Образци на яйца с характерните за Етрополе мотиви, писалките за писане, други предмети, свързани с традициите, бита и обичаите от Етрополско по Великден.
Изложбата ще гостува в музей Етър до края на месец май.


Култура
Днес е Велики Четвъртък – денят за багрене на яйца


Днес е Велики четвъртък – денят от Страстната седмица, на който по традиция се боядисват великденските яйца.
Обредът изисква това да става рано сутринта, според някои – преди изгрев слънце.
Първото яйце задължително трябва да е червено – символ на пролятата кръв на Спасителя. Докато боята още не е изсъхнала с яйцето се рисува кръст върху челата на децата и се натриват бузките им – за здраве.
Първото яйце се пази в къщата в продължение на година, за да носи успех и щастие на домакините. Второто яйце също се боядисва в червено. То ще бъде занесено и оставено в църквата след празничната литургия в полунощ на събота срещу неделя.
На Велики четвъртък се замесва и тестото за великденските козунаци. Най-често те се оформят като плитка, а в средата на мястото на усукването на тестото да се поставят шарени яйца.
За семействата, които не успеят да изпълнят ритуалите днес, се дава втора възможност – да боядисат яйцата и да омесят козунаците в събота. След въздържанието на Разпети петък, съботата е денят за довършване на подготовката за празника.


-
Новинипреди 6 дни
Габрово ще бъде домакин на втори благотворителен турнир по адаптирано плуване
-
Любопитнопреди 6 дни
Карнавал Габрово търси талант!
-
Културапреди 5 дни
Празнуваме Лазаровден!
-
Културапреди 6 дни
Проф. Петър Стоянович представи книгата си за Царска България
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ ще преследва пета поредна домакинска победа в неделя
-
Културапреди 3 дни
Среща – разговор за внука на Колю Фичето ще се проведе в Дряново
-
Новинипреди 2 дни
Габрово аплодира своите герои: Децата, които плуват със сърце!
-
Новинипреди 4 дни
Цветница е! Честит празник на всички