Свържи се с нас

Любопитно

Цветът на бебешките изпражнения и значението му: Какво е нормално? Кога да се притесняваме?

Published

on

Като нов родител очаквате да смените стотици, ако не и хиляди, каканижещи пелени. И все пак широката гама от цветове и текстури, с които ще се сблъскате, понякога е притеснителна или направо шокираща.  Педиатърът Джейсън Шърман, доктор по медицина, разяснява кои оттенъци са здравословни и кои налагат да се обадите на педиатъра си.

Дешифриране на ужасяващия мръсен памперс

Цветът и текстурата на изпражненията се развиват драматично – понякога тревожно – през първите дни и месеци на бебето. Не прекарвайте повече време от необходимото в размисли за миризливото изхождане.

Ето какво можете да очаквате:

Зеленикаво- черен, подобен на катран

Първите изпражнения на бебето през първите няколко дни от живота му, наречени мекониум, освобождават новороденото бебе от всички материали, погълнати в утробата: амниотична течност, чревни епителни клетки, лануго, слуз, жлъчка и вода. (Ако не го видите в рамките на 48 часа, споменете за това на педиатъра си.) Той е много лепкав и за него може да ви трябва цяла вана с кърпички.

„След първите няколко дни изпражненията с мекониум никога повече не трябва да бъдат черни“, казва д-р Шърман. „Ако изпражненията са черни, бели, с цвят на глина или виждате кръв или слуз в изпражненията, трябва да се обадите на педиатъра си и да го уведомите.“

 Жълт, седефен и „ сладко ухаещ“

През първата седмица от живота си кърмените бебета имат три до четири горчичножълти, седефени, рехави изпражнения на всеки 24 часа. Много бебета каканижат след всяко хранене, така че не се притеснявайте, че няма да изразходват размера на новородените, преди да ги надраснат. По-късно те може да продължат да каканижат след кърмене или да каканижат само веднъж седмично. Всяко от двете е нормално!

 По- тъмен и силно миришещо

Кърмените с формула бебета имат по-гъсти и по-тъмни изпражнения веднъж дневно (или по-често) от първия ден. Обикновено те са с тен, но могат да бъдат и жълти или зеленикави. Консистенцията им е подобна на фъстъчено масло или хумус.

 Зеленикаво- кафяв

Не се плашете: След като въведете твърдите храни, знайте, че по време на смяната на пелените ви очаква нов „гуакамоле“ оттенък. С добавянето на повече храни може да забележите и други цветове – като оранжево и жълто – а понякога и цели зърна или стафиди.

Обикновено кафеникав, по-твърдо

Изпражненията на малчуганите постепенно се увеличават до консистенция, наподобяваща Play-Doh. Не е важно колко често каканижат. Важна е консистенцията. Недостатъкът на бебешките какавиди е? Тя започва да мирише повече на обикновените какавиди на възрастните.

Тъмно зелено

Гъстите, тъмни като борово дърво нощни изпражнения може да изглеждат неприятно, но обикновено не са причина за безпокойство. Най-честият виновник: добавка с желязо или обогатена с желязо бебешка формула. Оцветяването не оказва влияние върху здравето на бебето ви – само може би върху апетита ви!

Яркозелен и пенлив

Този оттенък може да се наблюдава при кърмени бебета, които често сменят гърдите си, като консумират повече нискомаслено, отколкото пълномаслено мляко. Опитайте да кърмите, докато бебето се изцеди от гърдата, преди да смените гърдата. Вирусите също могат да причинят яркозелени изпражнения, затова се свържете с педиатъра си, ако бебето ви не се държи нормално.

„Кафявите, жълтите и зелените са нормални“, казва д-р Шърман. „Често може да се движи напред-назад между тях, но ако е жълто-кафяво или зелено, вероятно няма за какво да се притеснявате.“

Някои бебета каканижат при всяко хранене, а други – на всеки пет до седем дни. Ако бебето ви е от тези, които каканижат по-рядко, стига да ходи веднъж седмично, коремчето му да не се издува и да не е прекалено нервно или раздразнително, тогава можете да сте спокойни.

„Моделите на изпражненията обикновено се променят около два до три месеца“, казва той. „Често бебетата каканижат по няколко пъти на ден, а след това, на възраст около два-три месеца, това се променя на ежедневно или на всеки втори ден. Докато изпражненията са меки, това не е повод за притеснение.“

Незабавно се обадете на педиатъра си, ако забележите някое от следните неща:

Зачервяване: Бебешките изпражнения не трябва да са червени. Безвредните причини за това? Ядене на цвекло, някои лекарства или оцветители в храната. Червените ивици в пелената обаче могат да означават кръв в изпражненията. Малките количества може да са причинени от запек, докато по-големите количества са причина за по-голяма загриженост.

Белият тебешир: Призрачно изглеждащите изпражнения не са шега. Ако бебето ви не произвежда жлъчка (която придава характерния цвят на изпражненията), те ще изглеждат безцветни, бели или тебеширени. Това може да е признак за сериозен проблем с черния дроб или жлъчния мехур.

Черно: Макар че катранените изпражнения са нормални при новородените, те са причина за безпокойство, ако детето ви е на повече от три дни. Наречен мелена, този вид гъсти, черни изпражнения може да е знак, че в стомашно-чревния тракт на бебето ви е попаднала кръв.

Няколко думи за диарията и запека:

Твърде течни. Въпреки че бебешките изпражнения не са толкова твърди, колкото тези на възрастните, ако са изключително рехави и воднисти – това е диария. Не пренебрегвайте тези изпражнения, тъй като те могат да бъдат признак на инфекция и да изложат малкото ви дете на риск от обезводняване. Други причини: хранителна чувствителност/алергии, даване на твърде много сок на малкото дете, страничен ефект от антибиотици или симптом на възпалителни заболявания на червата или целиакия. Обадете се на педиатъра си, ако това продължава повече от 24 часа. Запасете се с голям брой памперси, ще се наложи да ги сменяте често. Добре е да проверите за памперси на едро, за да не се налага да отделяте голяма сума от бюджета си. Повечето случаи отшумяват за два до три дни.

Твърде трудно. Ако бебето ви се напъва преди изхождане и произвежда тъмни, твърди изпражнения, вашият малчуган има запек. Понякога просто храносмилателният тракт на бебето абсорбира твърде много вода – попитайте педиатъра си, защото може да има някои прости решения. Други възможни причини: хранителна чувствителност/алергии, дехидратация или в редки случаи по-сериозни състояния като анатомични проблеми, дисфункция на щитовидната жлеза, метаболитни нарушения или болест на Хиршпрунг.

При бебетата изпражненията трябва да са с консистенция, подобна на ябълков сос, в по-голямата си част. Когато децата пораснат малко, до около 1- или 2-годишна възраст, консистенцията им ще се промени и ще стане по-скоро като на паста за зъби или фъстъчено масло. Ако изпражненията някога са твърди, малки топчета или наистина се образуват от ранна възраст, това често е признак на запек и трябва да го обсъдите с педиатъра си.

Има вероятност по време на смяната на стотици пелени със сигурност да се натъкнете на няколко, които да ви изненадат. Тъй като не винаги е лесно да се определи кое е нормално и кое не, обадете се на педиатъра си, ако имате някакви съмнения.

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица