

Култура
Юбилейно десето издание на „Да разлюлеем Балкана“ в Плачковци

Несъмнено едно от най-дългоочакваните и обичани от всички събития на територията на Плачковци е Фестивалът на фолклорните танцови клубове и групи “Да разлюлеем Балкана”, който ежегодно събира състави от цялата страна. След двугодишно прекъсване, наложено вследствие на пандемията от КОВИД-19, през изминалата събота, на 23 юли, балканският град отново стана столица на магичната българска народна музика и разтуптя сърцата на десетки жители и гости на града.
Юбилейното десето издание на фестивала тематично събра десет танцови формации и групи от цялата страна, които представиха на площад “Илинден” специфични фолклорни изпълнения, характерни за региона, от който пристигат. Организатори и тази година бяха талантливите танцьори от Фолклорна танцова формация “Илинден” със съдействието на НЧ “Пробуда – 1924” и под егидата на кмета на Кметство Плачковци Борислав Борисов.
“През годините всеки един участник във фестивала е оставял сърцето си и душата в Плачковци, както е отнесъл вкъщи и снимка за спомен от една от емблемите на фестивала – старопланинското мече, което винаги облечено в народна носия посреща гостите с добре дошли. Общо взето благодаря на всички за провеждането на фестивала, за осъществяването на десетия юбилей! Беше страхотно да изпитаме отново тази красота, която се събра на площада в Плачковци“, споделя Румяна Русева, която е част от ФТФ “Илинден” и един от главните организатори на събитието.

Освен музика и много веселие, тази година по време на фолклорния фестивал бяха връчени и почетни плакети с логото на “Да разлюлеем Балкана” от кметът на Кметство Плачковци за заслуги и принос в реализирането на събитието вече десет години.
“Началото беше поставено през 2011 година с участието на шест клуба – Павликени, Горна Оряховица, Велико Търново, Твърдица, Плачковци, Лясковец, София, като идеята за организиране на фестивала беше на ФТФ „Илинден“. Тя беше посрещната с одобрение от председателя на читалището Мария Желязкова и Стефан Петров, тогавашен кмет на гр. Плачковци. Целта на фестивала беше и е да задоволи част от културните потребности на населението от малките населени места и да се превърне в празник за жителите и гостите на Плачковци, също така за съхранение и популяризиране на българския танцов фолклор”, споделя още Русинова и допълва, че приемствеността в Плачковци е на изключително високо ниво и днес голямо съдействие формацията получава от Борислав Борисов.
Поради неотложни ангажименти кметът на община Трявна Силвия Кръстева не успя да присъства на откриването на тазгодишното издание на фолклорния фестивал, но от все сърце пожелае на всички да бъдат най-вече здрави, да продължават все така устремени да реализират подобни събития и да съхраняват, предавайки българщината по този уникален за България начин. Градоначалникът също бе удостоен с почетен плакет за подкрепата и приноса си в осъществяването на масовия фолклорен фестивал, който бе връчен лично от кмета на Кметство Плачковци днес в сградата на общинска администрация.
Всички снимки от събитието можете да разгледате оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Празнуваме Лазаровден!

Лазаровден е християнски празник, посветен на Свети Лазар – един от най-близките приятели на Иисус Христос. Според Евангелието от Йоан (гл. 11:1–45), след като Лазар умира, Христос го възкресява на четвъртия ден с думите: „Лазаре, излез вън!“ – и той се изправя жив от гробницата си. Името Лазар се възприема като символ на здраве и дълголетие.
Празникът се отбелязва всяка година в съботата преди Цветница – точно осем дни преди Великден. Понеже Великден следва лунния календар, датата на Лазаровден е подвижна, но винаги се пада в събота.
Традициите на този ден са живи и до днес, най-вече чрез обичая Лазаруване. Млади момичета, наречени лазарки, се обличат в пъстри народни носии и обикалят къщите в селото. Те пеят обредни песни и отправят благословии за здраве, щастие и плодородие. В замяна, стопаните ги даряват с яйца, плодове, пари и малки подаръци. Лазарките събират и цветя, от които сплитат венци за Цветница, която се празнува на следващия ден.
Празничната атмосфера носи радост и очакване както на участничките, така и на цялата общност. В миналото се е вярвало, че мома, която не е лазарувала, няма право да се омъжи – затова за всяко момиче било важно да участва.

Култура
Проф. Петър Стоянович представи книгата си за Царска България


На 10 април Историческият музей в Дряново бе домакин на представянето на книгата „Царска България (1879 – 1946) – Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” от проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието събра многобройна публика в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“, а за него пристигна единият от авторите, предизвиквайки голям интерес сред жителите и гостите на града.
Още в началото директорът на музея, Иван Христов, приветства проф. Стоянович с топли думи и го представи като един от най-уважаваните български учени, посветили работата си на Третото българско царство – период, който често остава встрани от общественото внимание, но крие в себе си множество важни уроци и истории.

Книгата не е просто сух исторически преглед. Тя оживява с образи, разкази и детайли – богат илюстративен материал от фонд „Цар Борис и царица Йоанна“, Царски дворец „Врана“ и Държавна агенция „Архиви“, които придават плътност на описанията. Страниците ѝ пазят литографии, писма, снимки, дневници, гербове, ордени – и дори дрехи и отличия на царския двор.
По време на представянето авторът подчерта, че макар изданието да разказва за малка част от новата българска история, това време е от ключово значение. След Освобождението България поема категорично своя европейски път, а монархията играе съществена роля в изграждането на модерната държава.

Проф. Стоянович говори за мястото на България в Европа в края на XIX и началото на XX век, за монархическата система на управление и за възприятието на българската царска институция от страна на Запада.
Той акцентира върху процеса на пълна българизация на царския двор при управлението на цар Борис III и позитивния образ на страната ни в междувоенния период, когато България се превръща в предпочитано място за работа и живот от много европейци – нещо, което днес звучи почти невероятно.

Интерес предизвика и темата за екологията – неочакван, но важен акцент в разказа на историка. След Освобождението България се оказва критично обезлесена, а именно цар Фердинанд започва първите целенасочени усилия за залесяване и опазване на природата. Един детайл, който често убягва, но говори за визия и отговорност към бъдещето.
Петър Стоянович отбеляза още, че трудът му, заедно с този на доц. д-р Ивайло Шалафов, обхваща близо 80% от служителите на короната. Стоянович информира присъстващите, че съвсем скоро в двореца „Врана“ ще бъде отворено пространство за посетители и ще бъде представена експозиция с лични вещи на царската династия.

Срещата в Дряново завърши с аплодисменти, автографи и обещание за нови гостувания и вълнуващи разговори за българската история.


Култура
„Габровче“ с празничен концерт в Боженци на Лазаровден


Общинският ансамбъл „Габровче“ ще изнесе празничен фолклорен концерт за Лазаровден в архитектурно-историческия резерват „Боженци“.
От екипа на Музея канят всички почитатели на българската народна музика на мегдана в съботния 12 април от 11.00 часа. Талантливите певци и танцьори ще зарадват посетителите с пъстър букет от нашенски ритми, пролетни багри и много настроение.
Според народните поверия на този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени берат цветя за венците, които ще оплетат за Цветница. Момите са пременени в най-гиздавите си носии и обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.
От своя страна стопаните ги даряват с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи.
*Автор: Миглена Въгленова,
Община Габрово.


-
Кримипреди 5 дни
Закопчаха тревненец заради близо килограм и половина марихуана
-
Новинипреди 5 дни
Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг
-
Новинипреди 5 дни
Габрово осъмна с априлски сняг насред пролетта
-
Културапреди 5 дни
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април
-
Новинипреди 5 дни
Сградата на Тревненската школа е застрашена след големия пожар
-
Културапреди 4 дни
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман
-
Културапреди 4 дни
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново
-
Новинипреди 4 дни
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ