

Любопитно
Два концерта под звездите в нощта на Узана Поляна Фест

Два вечерни концерта под звездите. На сцената на Узана Поляна Фест ще посрещнем изключителни музиканти, които ще направят вечерите в петък и събота незабравими, емоционални и споделени.
Петък, на голямата сцена, от 20.00 часа ще се качат TRIGAIDA и Cool Den, а в съботния ден за всички гости на фестивала от 19.00 часа ще се изявят Ritmos Negros, БУЛГАРА и SEVI.
TRIGAIDA – Те излизат първи на сцената в петъчния концерт. Очакваме с нетърпение мулти-инструменталистът Георги Маринов (Хорхе), певицата с кристален глас Ася Пинчева и многоликият електронен продуцент Иван Шопов – триото, което сформира младата банда TRIGAIDA. Очарователни професионалисти, музикантите от TRIGAIDA смесват традиционен български фолклор със съвременна клубна музика. Не пропускат да се вдъхновят с джаз, уърлд мюзик и неокласика.
Cool Den – Публиката ги пожела! Отново!
Поканихме ги, а те приеха! Група Cool Den ще се качи и тази година на сцената на фестивала, за да постави динамичен финал на петъчния концерт.
„Свирим песни за хората“ – това казват Cool Den. Онези, които бяха с нас миналата година, знаят какво означават тези думи. А тези, които ще слушат Cool Den за първи път, ами …. няма начин само да слушат!
Cool Den изненадва, провокира и впечатлява. А музиката я създават те – Никола Симеонов (китара, вокал), Ивайло Петров (китара, вокал), Васил Андреев (бас), Теодор Чирпанлиев (барабани).
Ritmos Negros – Един различен и много стилен ритъм на фестивала ще придаде мултинационалната група Ritmos Negros (Перу, България, Испания). Събрала музиканти от Перу, България и Испания, групата интерпретира афро-перуанска музика, жанр, възникнал и развит на перуанското крайбрежие, смесица от африкански, андски и европейски фолклорни елементи. Репертоарът на Ritmos Negros варира от популярни афро-перуански песни, през криоло класическа музика до инструментални пиеси, оригинални мелодии, смесени с джаз и съвременни жанрове.
Булгара – Майстори на майсторската музика. В композициите им водеща роля имат инструменти като кавал, гайда, тамбура, гъдулка и тъпан, които са съчетани с електрическа китара, ударни инструменти и звуци, създадени по електронен път. В музиката си „Булгара“ смесват български фолклорни елементи с фолклора на други народи, поп музика, джаз, рок и дръм енд бейс.
Създавайки Булгара, Костадин Генчев (кавал) и Кирил Добрев (барабани) дават пълен размах на своя музикален поглед. Доверявайки се на опита си като музикант и композитор, Коста поема ядрото на народната музика на Булгара. От своя страна Кирил, човек, работил като композитор и саунд продуцент на български поп и хип-хоп изпълнители, се втурва в лабиринта на необичайното музикално звучене на Bulgara, създавайки звуковия и семплинг дизайн.
Стоян Павлов умело ръководи присъствието на перкусиите. Майсторските звуци на гайдата са поверени на Петьо Петров, солист на оркестъра за народна музика на БНР, тънките струни на тамбурата дърпа диригентът на оркестъра за народна музика на БНР Димитър Хърситов, гъдулката е в ръцете на единствената дама в групата Христина Белева (солистка на Националния ансамбъл „Филип Кутев”), достойна заместничка на предходната си Даринка Цекова, докато Чавдар Асенов плавно поддържа бас линията.
SEVI – Оригинални, разпознаваеми, невероятни!
SEVI са Светлана Близнакова – SEVI, Рали Велинов, Павлин Иванов и Александър Кирилов.
В превод от латвийски SEVI означава „Себе си” и ако се заровите по-дълбоко в лириките на бандата със сигурност ще откриете идеята да бъдем верни на себе си, силно вплетена в техните послания.
SEVI са създадени от мечтата на двама души да имат банда. Светлана Близнакова – SEVI( певица и композитор) и Рали Велинов (композитор и басист), които до тогава работят по различни солови проекти, сформират бандата през януари 2010г.
Утвърдени като една от най-успешните рок групи в България, SEVI бързо привличат вниманието с оригиналния си, разпознаваем звук, силните женски вокали и мелодични песни. Бандата е била част от програмата на най-големите фестивали в страната и е реализирала немалко концерти в Европа.
Пролетта на 2022 година започва с издаването на чисто новия сингъл “Hate You”, който се очаква да стане част от предстоящия им 4-ти албум.
Узана Поляна Фест ще Ви посрещне топло, гостоприемно и омагьосващо!
За повече информация следете сайта на фестивала www.uzanafest.gabrovo.bg и Facebook събитието.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 2 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева