

Култура
Световноизвестни виртуози пристигат за „Трявна Арт Фестивал“

За шеста поредна година Трявна се превръща в балканската столица на класическата и джаз музиката. И не само. В рамките на една седмица, от 1 до 7 август, на сцената на Народно читалище “Пенчо Славейков 1871” в града ще се изявяват световноизвестни имена като Стефка Евстатиева, Христо Христов, Деворина Гамалова, Димитър Иванов и др. Международна музикална лятна академия ще зарадва любителите на класиката с цели два концерта на майсторските класове, а четвърти международен музикален конкурс ще отличи най-добрите лауреати от близо 100 участници тази година.

Изложба “Да докоснеш Ван Гог” в галерия “Арт-М” ще представи брилянтните картини на художникът Димитър Войнов, последвана от солоконцерта на виртуозният арфист Анжела Маджарова. Номинираната за Оскар Мария Бакалова ще изгрее на тревненската сцена в кинопрожекцията “Като за последно”. И всичко това под шапката на вече утвърдилия се като неизменна част от културния календар на Община Трявна – “Трявна Арт Фестивал” 2022. Под патронажа на кмета Силвия Кръстева и в лицето на главните организатори – цигуларят Димитър Малакчиев и пианистката Сирма Величкова.
От започването на фестивала почти на шега до превръщането му в мащабно музикално събитие с обществено значение за Трявна и региона ни разказва в следващото интервю Димитър Малакчиев.
- Шест години по-късно – какво се промени и как започна всичко?
- Д. Малакчиев: “Фестивалът го започнахме почти на шега преди шест години. Тогава беше много кратък – два, три дни с майсторският клас на проф. Томислав Байнов, който и тази година също участва. Той направи майсторски клас в рамките на фестивала, така започна всичко и лека-полека се развиха нещата до бих казал, така един, дълъг фестивал, продължаващ една седмица с различни събития, включени в него. Сирма е най-близкият ми помощник, с който реално започнахме този фестивал.”
- Какво да очакват многобройните любители на класическата и джаз музика, които “Трявна Арт Фестивал” ще събере тази година?
- Д. Малакчиев: “Тази година “Трявна Арт Фестивал” е една седмица, като към самият фестивал освен концерти, кино прожекции и т.н. има и лятна музикална академия, в която преподават много известни преподаватели. Реално погледнато, тази година, откриването ще бъде с концерт на тези преподаватели и други колеги. Към фестивалът има Лятна академия с майсторски класове, записват се и буквално от цяла Европа идват даже имахме една година участник от Корея и от страната, разбира се, идват и отделно имаме музикален конкурс, който се провежда в два варианта – има онлайн конкурс за тези, които си изпращат видеата и професорите ги гледат на място в Трявна. Тази година оценяването ще бъде в зала „Дръзновение“ към НЧ “Пенчо Славейков 1871″ и отделно има и присъствена форма, като вече са регистрирани около 100 участници. Горе-долу половината са онлайн, половината са присъствено.”
- Заложили сте на световноизвестни имена тази година. Разкажете ни малко повече за тях?
- Д. Малакчиев: Откриваме фестивалът на 1 август, понеделник, от 19:00 ч. в салона на НЧ “Пенчо Славейков 1871” в Трявна. Самото откриване е точно с преподавателите от Лятната музикална академия, като невероятното тук е присъствието на Стефка Евстатиева – оперната певица. Това е жена, чиято кариера основно се е развила в Ню Йорк. Цял живот е пяла с Павароти, Карерас от този ранг оперни изпълнители, като в момента се занимава с преподаване в Ню Йорк. Била е в Метрополитън опера Ню Йорк, Миланския оперен театър Ла Скала, Парижката опера, лауреат е на конкурса „Чайковски“ в Москва. Много се радвам, че тя се съгласи да дойде в Трявна, миналата година не успя, заради пандемията от Covid-19, но тази ще е тук и хем ще преподава, хем ще се включи в откриването. Ще чуем Христофор Маринов на цигулка от Трио Модерато – Габрово, които вече са познати на тревненската публика с изявите им на Национални Славейкови празници; Илия Илиев – кларинетиста също е познат на тревненската публика – той е по-познат от „Шоуто на Слави“ от Ку-Ку бенд, но той реално преподава и в Благоевград. Христо Христов живее в Берлин, той също е страхотен виртуоз, Деворина Гамалова преподава в Лондон и също е уникален шанс, че се включва при нас. Димитър Иванов – той пък беше водач на група в Брюксел в Кралския оркестър. Смея да твърдя, че всички включени имена свирят на високо ниво и им а с какво да зарадват хората, които ще присъстват по време на откриването на фестивала.”
- През следващите дни какво сте ни подготвили?
- Д. Малакчиев: “От няколко години си сътрудничим с галерия Арт-М, там ще има освен откриване на изложба на Димитър Войнов и концерт на Анжела Маджарова. Тя е невероятна солистка, свирил съм много пъти с нея и ще бъде един невероятен концерт, най-малкото арфа не всеки ден идва в Трявна. Следващият концерт на 3 август е на Даниела Ризова, Юрий Ризов и Евгения Симеонова. Даниела и Юрий живеят в Германия, те също помагат дори финансово подкрепят фестивала. Имат много интересна програма и свирят на едно невероятно ниво, не бях свирил отдавна с тях и миналата година бях впечатлен от нивото, което поддържат.”
- Виждаме, че сте планирали два концерта на майсторските класове от Лятната музикална академия тази година. Мащабът на събитието ли е причината, която налага това?
- Д. Малакчиев: “Да, точно така. Заключителният концерт на 4 август на майсторските класове от Лятната музикална академия ще представи певци, пианисти, цигулари, кларинетисти, флейтисти, виолисти, тъй като са много хора сме обособили два концерта – първа част от 17:00 ч. и втора част о 19:00 ч. отново в салона на НЧ “Пенчо Славейков 1871” в Трявна. На следващия ден ще може да видим водачите от Софийска филхармония – Ансамбъл КласикАрт. Де факто Калина си е концертмайстор на софийска филхармония, Кристиана е водачката на челита и всички останали също са водачи.”
- Богата е и програмата в заключителните дни на тазгодишното издание на “Трявна Арт Фестивал” 2022. Споделете ни какво да очакват жителите на Община Трявна и гостите на града за финал на фестивала.
- Д. Малакчиев: “На 6-ти, в събота, имаме джаз концерт на Теодор Петков. Той вече е познат в Трявна, тъй като миналата година е гостувал на Национални Славейкови празници. Страхотен джаз пианист, той също завърши в Англия и след това идва нещо много интересно – прожекция на филма „Като за последно“. Този филм е на Ивайло Пенчев – режисьора, който ние всъщност миналата година представихме с прожекцията на филма „Летовници“. Беше една страхотна комедия, целият площад беше пълен и публиката го прие много добре, та същият е режисьора, това е следващия му филм, като в главната роля е Мария Бакалова. Заключителният концерт на 7 август е от 11:00 ч. и е на лауреатите от конкурса, на тези, които свирят присъствено, около 50 студенти, деца и т.н., които ще участват в Международния музикален летен конкурс. Ще е изключително приятно, кметът на Община Трявна също ще присъства по време на фестивала, така че заповядайте и нека заедно се насладим на прекрасните класически изпълнения в лицата на колегите, които сме поканили!”

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 7 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Любопитнопреди 7 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Културапреди 3 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 3 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!