Свържи се с нас

Новини

Проф. Тодор Кантарджиев в Габрово: Новият вариант на Омикрон вече циркулира у нас!

Published

on

Новият вариант на Омикрон (ВА.5) от няколко дни вече циркулира в България. Той е 30 пъти по-заразен от уханския щам на КОВИД-19. Това съобщи в Габрово изтъкнатият епидемиолог, имунолог и микробиолог, учен с международно признание, бивш член на Националния оперативен щаб /НОЩ/ проф. Тодор Кантарджиев. Снощи той беше в зала „Възраждане“ по покана на НЧ „Будителите – 2017“, за да разговаря с местната общественост на тема „Инфекциите и общественото здраве“.

Пред присъстващите проф. Кантарджиев даде своята прогноза за развитието на епидемията от КОВИД-19 и говори за ваксинирането като възможен начин за предпазване от тежко протичане на вирусната инфекция. Засегнати бяха още и темите, свързани с т.нар. „маймунска шарка“, летни инфекции, опасностите от заразяване, които крият водоемите и басейните, както и лаймската болест.

По думите на проф. Кантарджиев по данни на Националния център по паразитни и заразни болести в началото на месец юни, около 7% от всички заразени с КОВИД-19 в България, са от подвариантите на Омикрон – ВА.4 и ВА.5, възникнали в Южна Африка. Въпреки голямата ваксинация новият вариант ВА.5 е достигнал Европа, а потърпевши се оказват страни като Португалия и Гърция, където е имало регистрирани по 10-20 000 заразени на ден.

Новите случаи на КОВИД-19 в южната ни съседка също се увеличават в последно време, което поставя страната под натиск, а в същото време Гърция е предпочитана дестинация за туризъм от българите, което според проф. Кантарджиев неминуемо ще се отрази на заболяемостта у нас, когато сънародниците ни се приберат от лятна си ваканция там. По думите му в България не бива да се губи повече ценно време и сега е моментът да пристъпи към някои от добре познатите ни противоепидемични мерки, свързани с носенето на предпазни маски на закрито и в градския транспорт.

Към момента област Габрово е на едно от последните места по заболяемост от КОВИД-19 в страната, но това не бива да бъде възприемано от хората успокояващо. Въпреки „имунното бягство“ на новия вариант ВА.5, проф. Кантарджиев успокои: „КОВИД е много по-лек, отколкото преди 2 години, минава много по-леко“. Професорът отново призова рисковите групи – по-възрастните хора и тези с хронични заболявания, да се ваксинират.

По отношение на т.нар. „маймунска шарка“ проф. Кантарджиев заяви, че няма нищо притеснително, нещо което не е така при очакваното от него внасяне на новия подвариант на КОВИД-19 от Гърция. „Маймунската вариола засяга и се разпространява сред една част от обществото. Нищо страшно няма. Много добре позната е, подготвени сме за нея“, коментира той.

От думите му стана известно какви са симптомите: Обикновено до 14-ия ден настъпва рязко влошаване на общото състояние, около 38 градуса температура, силни болки в гърлото и мускулите, след 2-3 дни се появява първият обрив. Обривът обикновено е първо по лицето, след това по ръцете, дланите, краката, ходилата. Най-важното е, че има подуване на лимфните възли”, обясни проф. Кантарджиев. „Ако има такъв обрив, а няма подути лимфни възли – това е едра шарка – едно изкоренено в България заболяване. От 1978 година у нас няма едра шарка”, каза още той. Според него няма нужда от ваксина срещу маймунска шарка, въпреки че съществуват две.

Относно летни инфекции и опасностите от заразяване, които крият водоемите и басейните, Кантарджиев коментира, че те най-често са свързани със стомашни проблеми и неразположения, характеризиращи се с обезводняване. При децата обикновено ентеровирусните минават за 3-4 дни, придружени от висока температура и възможен обрив на кожата по дланите, ходилата и устата. При възрастните периодът на боледуване е един ден, през който човек има висока температура и тежка адинамия (безсилие и силно понижена двигателната активност). Ентеровирусните инфекции са инфекции на „мръсните ръце“.

Проф. Кантарджиев съобщи, че всички деца от Украйна, който посещават и ще ходят на българско училище, се изследват за детски паралич, тъй като, именно в тази страна на 25 декември м.г. са били регистрирани последните случаи на вирусно инфекциозното заболяване, предавано по фекално-орален път. За да бъде избегнато разпространението на дифтерия, най-застрашени сред които са децата, микробиологът припомни, че у нас се прилага универсална ваксинация с ваксина, която осигурява имунитет срещу инфекциозното заболяване на горните дихателни пътища, причинявано от токсин продуцираща бактерия. Ваксината е включена в имунизационния календар на страната.

Що се касае до лаймската болест, проф. Кантарджиев каза, че за да е опасен за човешкото здраве един паразит, какъвто е кърлежът, то той трябва да е преживял повече от 12-24 часа в човешкото тяло, за да зарази с нещо своя гостоприемник.

По думите му най-честите разпространители на зарази това са „градските кърлежи“, тъй като ходят по мишки плъхове, живеещи в канализациите на градовете, а оттам и по уличните котки и кучета, от които се пренасят в парковете и градинките на градската среда.

Той призова гражданите, в случай на установен кърлеж, да потърсят медицинска помощ, а не да опитват сами да го премахнат, тъй като трябва внимателно да се отстрани. Освен това медиците дават за приемане и медикаменти, свеждащи вероятността да разболее от лаймска болест.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Благотворителен боксов турнир в Габрово: Надежда за Краси

Published

on

На 22 декември, неделя. спортна зала „Орловец“ в Габрово ще бъде домакин на благотворителен боксов турнир, в подкрепа на Краси. Турнирът ще започне в 14.00 часа, а входът е само 10 лв, като всички събрани средства ще бъдат дарени за каузата.

Събитието се организира със съдействието на Община Габрово и обещава да обедини спортната общност и гражданите около една благородна цел – да дадем шанс за по-добро бъдеще на Краси.

Специален гост на турнира ще бъде Григор Саруханян, който със своята страст към спорта и отдаденост на каузите заема важно място в събитието.

Желаещите да участват в турнира могат да се запишат до 13 декември 2024 г. на телефон: 0888 720 250.

Краси и семейството му са от Плачковци. На 24 юни тази година семейната им ваканция се превръща в кошмар, когато той и баща му претърпяват катастрофа. За съжаление, бащата на Краси губи живота си, а младото момче оцелява, но с тежки наранявания. След животоспасяваща неврохирургична операция в Пловдив, лекарите установяват парализа на долните крайници и загуба на чувствителност от мишниците надолу. Въпреки мрачните прогнози в България, надежда се появява в Турската клиника ACIBADEM, която предлага интензивна рехабилитация със специализирана техника. За първоначалната фаза на лечението е необходима сума от 33 850 евро – непосилна за семейството на Краси, но жизненоважна за възстановяването му.

„Тази кауза е единственият шанс за сина ми да има по-добър живот,“ споделя майката на Краси. „Вярвам в добротата на хората и че заедно можем да постигнем това чудо.“

Не оставайте безразлични – бъдете част от това вдъхновяващо събитие и помогнете на Краси да се върне към живота, който заслужава.

Зареди още

Новини

ВАИКАР – номер 1 в изкупуването на стари автомобили в Габрово и региона!

Published

on

Имате стар автомобил, който ви е непотребен и се чудите каква да е съдбата му? ВАИКАР ви предлага номер 1 цена за изкупуване на превозни средства в Габрово и околните райони! Независимо дали е повреден, бракуван или ретро модел, ние ще ви осигурим справедлива оценка и гарантирана печалба.

Процесът е лесен, удобен и напълно прозрачен – с ВАИКАР получавате най-доброто за вашия автомобил без излишни формалности. Допълнително, ако имате нужда от пътна помощ или автомобил под наем, ние сме тук, за да ви помогнем.

Не губете време – обадете се на +359 999 009 008 и изберете услугата, която е номер 1 в Габрово за изкупуване на стари автомобили.

С ВАИКАР вашият автомобил е в сигурни ръце, а вие печелите!

Зареди още

Новини

155 години „Майчина грижа“: Каузи, проекти и благодарности!

Published

on

На 21 ноември, в Деня на християнското семейство, Женското благотворително дружество „Майчина грижа“ в Габрово отбеляза своята 155-годишнина. Организацията, основана през 1869 г., е съхранила своята мисия да бъде опора за обществото, реализирайки проекти, които насърчават културното и духовното общуване, благотворителността и гражданската активност.

Представяне на Проекта „Дарителите на Габрово“ пред учениците на Националната
Априловска гимназия

През 2021 г. дружеството стартира проекта „Електронен пътеводител на паметните знаци“, който събра информация за паметници и дарители в Габрово. Той бе осъществен с участието на ученици от Националната Априловска гимназия и с подкрепата на „Обществен дарителски фонд – Габрово“ и Фондация „Америка за България“. Инициативата популяризира историческото наследство и съдейства за развитието на туризма.

Откриване на скулптурната фигура на Александър Керков. 1 ноем. 2022 г.

През 2022 г. дружеството изгради скулптурна фигура на композитора Александър Керков – първия български автор на фанфарна музика. Проектът, подкрепен от Община Габрово и дарители, събра средства чрез дарителски кампании. Той превърна пространството около скулптурата в място за отдих и почит към исторически личности.

Медицински прегледи в селата на Община Габрово

„Майчина грижа“ реализира проекта „За качествено здраве на село“ през 2022–2023 г., който осигури медицински прегледи за възрастни хора в отдалечени села на община Габрово. Проектът се осъществи с финансовата подкрепа на Община Габрово и дарители.

Допълнително бе създадена инициативата „Не сте сами“, предоставяща продукти от първа необходимост за самотни възрастни хора по празниците.

Среща в „Училище за родители“

През 2022 г. бе възстановено „Училище за родители“, където се обсъждат важни теми за настоящи и бъдещи родители.

Дружеството също подкрепи млади хора от терапевтичен център „Св. Илия“, демонстрирайки съпричастност към усилията им за преодоляване на зависимости.

Традиционните кулинарни базари – през май на празника на града и на 14 окт.
на Петковден

Кулинарните базари, организирани от дружеството, продължават да бъдат вдъхновяващи събития, обединяващи хора, готови да подкрепят благотворителни каузи. На тях са събирани средства за деца и семейства в нужда, благодарение на щедростта на гражданите и бизнеса.

На кръгла маса на тема „Дарителството днес – традиции и предизвикателства“ организацията отбеляза значимостта на съвременната благотворителност. Събитието се проведе под патронажа на областния управител Мария Башева и привлече участници от сродни организации.

smart

Дружеството изказа признателност към своите дългогодишни партньори – от местни институции и медии до индивидуални дарители. Благодарение на тях, инициативите на „Майчина грижа“ остават устойчиви и вдъхновяващи.

На юбилейното честване бе отправено послание: смелостта и добротата са основите на всяко успешно начинание, а традицията на благотворителността трябва да се предава на следващите поколения.

*Използваните снимки са предоставени от Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица