Свържи се с нас

Любопитно

Кой е най-добрият строителен материал?

Published

on

Историята за трите малки прасенца е добре позната. Едното строи дом от слама, другото – от пръчки, а третото – от тухли. Големият лош вълк лесно разрушава първите две къщи, но къщата от тухли стои здраво, показвайки стойността на упоритата работа и избора на правилния строителен материал за Вашата постройка.

Макар че никой голям лош вълк не идва, за да събори къщата или бизнеса Ви, някои строителни материали са по-подходящи за Вашия проект от други. По-голямата част от конструкциите днес са изработени от дърво, стомана, бетон или зидария. Всеки материал има своите предимства и недостатъци, които трябва да се вземат предвид.

За да се постигне баланс между разходите, естетиката, структурната цялост и дълготрайността, повечето инженери и архитекти използват комбинация от тези материали в своите проекти. Ще разгледаме подробно тези силни и слаби страни, за да можете да вземете активно участие в оценката на проекта на Вашата конструкция.

Бетон

Бетонът се състои от цимент, инертни материали, като пясък или камък, и вода. След това тази смес с помощта на OSB и кофражни платна се излива във форми, които изсъхват и се втвърдяват, за да се образува всичко – от стени до носещи греди и тротоари.

Бетонът е едновременно издръжлив и здрав, което го прави отличен избор за основите на Вашата сграда. Той може да издържи тежестта на конструкцията над него, както и на влажната почва, която го заобикаля.

Бетонът може да се използва и за изграждане на цели конструкции. Той е с ниска степен на поддръжка, издържа дълго време и може да издържа на различни условия на околната среда. Бетонът може да бъде подсилен със стоманена арматура за допълнителна здравина.

Бетонните конструкции са и енергийно ефективни, тъй като могат пасивно да предават топлината, погълната през деня, и да я отделят през нощта, когато температурата е по-ниска.

От друга страна, бетонът изисква различни умения за монтаж в сравнение с дървото или метала. За да сте сигурни, че конструкцията Ви е изградена правилно и може да издържи на изпитанието на времето, ще искате да работите с реномиран и опитен бетонен екип.

Използването на бетон за Вашата конструкция може да е по-скъпо от използването на дърво или метал. Предимствата му обаче могат да го направят желана опция. Поради своята издръжливост и енергийна ефективност, бетонът може да струва по-малко на собствениците на сгради за експлоатация и поддръжка в дългосрочен план, което прави по-високите първоначални разходи по-поносими.

Стомана

Едва ли съвременното строителство би било такова каквото го познаваме без добре познатата стомана. Тя е част от индустриалната еволюция на човечеството от стотици години и ще продължи да бъде така и за напред. Стоманата в комбинация с бетона и строителни машини като багери, кранове и т.н. са в основната на всяка една съвременна сграда. Така както продължителната експлоатация на строителните машини ги уврежда и са необходими резервни части Case, JCB, CAT, Komatsu и други, така и стоманата има както положителни, така и отрицателни страни, които ще разгледаме по-надолу, включително и амортизация.

Стоманата е популярен строителен материал, тъй като е едновременно здрава и и сравнително лека. Това я прави отличен избор за многоетажни конструкции, както и за производствени и промишлени съоръжения. За разлика от дървото, стоманата може да издържа на влага и е устойчива на термити и пожар. Освен това тя ще издържи много по-дълго от дървото.

За разлика от зидарията, стоманата може да се приспособи към широки, отворени конструкции, като същевременно запазва структурната цялост на сградата. Тя също така е пластична, което позволява на архитектите да експериментират с по-необичайни форми на сградите.

Стоманените материали са последователни и предвидими като производствен материал, което улеснява постигането на повторяема, точна и прецизна изработка.

От друга страна, стоманата е по-скъпа от дървото за рамкиране на сграда. Добрият строителен инженер ще може да спести пари, като използва достатъчно стомана, за да построи сградата Ви безопасно и да издържи на горното натоварване, като същевременно следи и ограничава ненужните разходи.

В резултат на това, въпреки че стоманата е по-издръжлива и дълготрайна алтернатива на дървото, тя ще бъде по-скъпа.

Дърво

В продължение на хиляди години хората са използвали дърво за изграждане на подслони и конструкции. Въпреки вековете на технологичен напредък и разработването на множество синтетични материали, дървото остава популярен строителен материал.

Популярността на дървесината се дължи на факта, че тя е сравнително евтина. Освен това е лесна за обработка и е лека. Действа като изолатор, като позволява навлизането на топъл въздух и същевременно задържа студения навън.

Въпреки че може да изглежда, че изсичането на дървета за изграждането на дадена структура е вредно за околната среда, дървото може да бъде екологичен вариант, ако се закупи от отговорен доставчик на дървен материал, ангажиран с устойчивото горско стопанство. Освен това дървото има по-малък въглероден отпечатък от други материали, тъй като за производството му са необходими по-малко вода и енергия.

От друга страна, дървото има няколко недостатъка. Дървото невинаги е най-добрият избор за поддържане на голяма тежест, така че не е най-добрият избор за многоетажни сгради. Освен това, за разлика от някои синтетични материали, дървото издържа само няколкостотин години, преди да се разпадне. Освен това то е податливо на увреждания от пожар и влага, както и е мишена за разрушителните термити.

Разработени са няколко продукта от конструирана дървесина, за да се преодолеят някои от недостатъците на традиционната дървесина. Това са композитни материали, произведени чрез комбиниране на дървесни частици, влакна, нишки или фурнири, за да се образува композитен материал.

Тези композитни материали, които се проектират и произвеждат по точни спецификации, често могат да издържат на натоварвания, които са достатъчно големи, за да заменят стоманата и бетона в някои конструктивни приложения. Те могат също така да бъдат влаго и пожароустойчиви. Важно е да се отбележи обаче, че тези трайни производствени материали могат да бъдат по-скъпи от традиционната дървесина.

Любопитно

Диян Павлов – Джими и „Школото“ на сцената на „Семе българско“

Published

on

Създателят и стопанин на „Творителница О‘Писменехъ“ Диян Павлов – Джими е сред специалните гости на тазгодишното издание на националния фестивал „Семе българско”, който ще се проведе на 26 и 27 април в Севлиево.

Известният творец от Плевен ще предложи на посетителите да се впуснат във вълнуващо пътешествие далеч назад във времето чрез спектакъла „Школото”. 

Интерактивното представление увлича публиката и по атрактивен начин представя периода на създаване на глаголицата и кирилицата, разказва за делото на Паисий Хилендарски и неговата „История славянобългарска”, за годините на духовното пробуждане и израстване на българския народ.

Защо трябва да знаем и помним историята си, защо писмеността ни е ценност, с която да се гордеем? На тези и още много други въпроси, свързани с българщината, Диян Павлов-Джими ще даде своите отговори на 26 април (събота), по време на националния фестивал „Семе българско`2025” в Севлиево. Входът е свободен!

Зареди още

Култура

Гран При, 4 първи и 3 специални награди за пианистките на МК „Весела“

Published

on

Четири млади пианистки от Музикален клуб „Весела“ постигнаха изключителен успех на Международния конкурс „Вивапиано“, който се проведе на 5 и 6 април в концертните зали на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София.

Адриана Кънева (11 клас), Полина Флориду (10 клас), Ай Хасегава (9 клас) и Мира Русинова (8 клас) завладяха сцената със своите музикални изпълнения, които впечатлиха международното жури и им донесоха блестящи отличия – четири първи награди, три специални отличия и най-високото признание на конкурса – Гран при.

Всички четири участнички спечелиха първи награди с почти максимален брой точки, което ги нареди на върха в класирането на техните възрастови групи. Техният успех е поредното доказателство за високото ниво на подготовка и вдъхновената работа под ръководството на клавирния педагог Весела Пенева.

Носителката на Гран при – Адриана Кънева, заслужено бе отличена с най-престижната награда на конкурса. Това признание ѝ отваря възможността да се изяви като солист със симфоничен оркестър. Освен това, Адриана бе удостоена и с две специални награди: „Андрей Стоянов“ и наградата на Съюза на българските композитори.

Ай Хасегава, която съчетава с лекота музиката с успехи в химията и математиката, получи една от специалните награди – покана за концертно участие в Люксембург. Талантът и многопосочните й умения са истинско вдъхновение.

Полина Флориду впечатли журито със своя сценичен опит и умело подбран нов репертоар. Нейната конкурсна програма й донесе заслужена първа награда, която е резултат от труд, вдъхновение и артистичност.

Мира Русинова, която участва в музикални конкурси едва от една година, показа завидна подготовка и талант, като спечели първа награда с най-високия бал в своята възрастова група – 97 от възможни 100 точки!

„Невероятна е радостта ни от постигнатия прекрасен резултат и високата оценка, която журито даде за представянето на нашия музикален клуб“, сподели преподавателката Весела Пенева. „Щастие за мен и децата е да видим плодовете на вложения от нас труд! Момичетата за мен са истински герои, защото за всяко музикално състезание са необходими много, много качества, освен стабилната подготовка. Аз се гордея със своите възпитаници и искам да поздравя най-специално и сърдечно новите четири победителки от конкурса „Вивапиано“-2025, както и семействата им, които безрезервно ги подкрепят! Без съдействието на родителите, този успех би бил немислим!“, добави още тя.

Зареди още

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица