Свържи се с нас

Любопитно

Кой е най-добрият строителен материал?

Published

on

Историята за трите малки прасенца е добре позната. Едното строи дом от слама, другото – от пръчки, а третото – от тухли. Големият лош вълк лесно разрушава първите две къщи, но къщата от тухли стои здраво, показвайки стойността на упоритата работа и избора на правилния строителен материал за Вашата постройка.

Макар че никой голям лош вълк не идва, за да събори къщата или бизнеса Ви, някои строителни материали са по-подходящи за Вашия проект от други. По-голямата част от конструкциите днес са изработени от дърво, стомана, бетон или зидария. Всеки материал има своите предимства и недостатъци, които трябва да се вземат предвид.

За да се постигне баланс между разходите, естетиката, структурната цялост и дълготрайността, повечето инженери и архитекти използват комбинация от тези материали в своите проекти. Ще разгледаме подробно тези силни и слаби страни, за да можете да вземете активно участие в оценката на проекта на Вашата конструкция.

Бетон

Бетонът се състои от цимент, инертни материали, като пясък или камък, и вода. След това тази смес с помощта на OSB и кофражни платна се излива във форми, които изсъхват и се втвърдяват, за да се образува всичко – от стени до носещи греди и тротоари.

Бетонът е едновременно издръжлив и здрав, което го прави отличен избор за основите на Вашата сграда. Той може да издържи тежестта на конструкцията над него, както и на влажната почва, която го заобикаля.

Бетонът може да се използва и за изграждане на цели конструкции. Той е с ниска степен на поддръжка, издържа дълго време и може да издържа на различни условия на околната среда. Бетонът може да бъде подсилен със стоманена арматура за допълнителна здравина.

Бетонните конструкции са и енергийно ефективни, тъй като могат пасивно да предават топлината, погълната през деня, и да я отделят през нощта, когато температурата е по-ниска.

От друга страна, бетонът изисква различни умения за монтаж в сравнение с дървото или метала. За да сте сигурни, че конструкцията Ви е изградена правилно и може да издържи на изпитанието на времето, ще искате да работите с реномиран и опитен бетонен екип.

Използването на бетон за Вашата конструкция може да е по-скъпо от използването на дърво или метал. Предимствата му обаче могат да го направят желана опция. Поради своята издръжливост и енергийна ефективност, бетонът може да струва по-малко на собствениците на сгради за експлоатация и поддръжка в дългосрочен план, което прави по-високите първоначални разходи по-поносими.

Стомана

Едва ли съвременното строителство би било такова каквото го познаваме без добре познатата стомана. Тя е част от индустриалната еволюция на човечеството от стотици години и ще продължи да бъде така и за напред. Стоманата в комбинация с бетона и строителни машини като багери, кранове и т.н. са в основната на всяка една съвременна сграда. Така както продължителната експлоатация на строителните машини ги уврежда и са необходими резервни части Case, JCB, CAT, Komatsu и други, така и стоманата има както положителни, така и отрицателни страни, които ще разгледаме по-надолу, включително и амортизация.

Стоманата е популярен строителен материал, тъй като е едновременно здрава и и сравнително лека. Това я прави отличен избор за многоетажни конструкции, както и за производствени и промишлени съоръжения. За разлика от дървото, стоманата може да издържа на влага и е устойчива на термити и пожар. Освен това тя ще издържи много по-дълго от дървото.

За разлика от зидарията, стоманата може да се приспособи към широки, отворени конструкции, като същевременно запазва структурната цялост на сградата. Тя също така е пластична, което позволява на архитектите да експериментират с по-необичайни форми на сградите.

Стоманените материали са последователни и предвидими като производствен материал, което улеснява постигането на повторяема, точна и прецизна изработка.

От друга страна, стоманата е по-скъпа от дървото за рамкиране на сграда. Добрият строителен инженер ще може да спести пари, като използва достатъчно стомана, за да построи сградата Ви безопасно и да издържи на горното натоварване, като същевременно следи и ограничава ненужните разходи.

В резултат на това, въпреки че стоманата е по-издръжлива и дълготрайна алтернатива на дървото, тя ще бъде по-скъпа.

Дърво

В продължение на хиляди години хората са използвали дърво за изграждане на подслони и конструкции. Въпреки вековете на технологичен напредък и разработването на множество синтетични материали, дървото остава популярен строителен материал.

Популярността на дървесината се дължи на факта, че тя е сравнително евтина. Освен това е лесна за обработка и е лека. Действа като изолатор, като позволява навлизането на топъл въздух и същевременно задържа студения навън.

Въпреки че може да изглежда, че изсичането на дървета за изграждането на дадена структура е вредно за околната среда, дървото може да бъде екологичен вариант, ако се закупи от отговорен доставчик на дървен материал, ангажиран с устойчивото горско стопанство. Освен това дървото има по-малък въглероден отпечатък от други материали, тъй като за производството му са необходими по-малко вода и енергия.

От друга страна, дървото има няколко недостатъка. Дървото невинаги е най-добрият избор за поддържане на голяма тежест, така че не е най-добрият избор за многоетажни сгради. Освен това, за разлика от някои синтетични материали, дървото издържа само няколкостотин години, преди да се разпадне. Освен това то е податливо на увреждания от пожар и влага, както и е мишена за разрушителните термити.

Разработени са няколко продукта от конструирана дървесина, за да се преодолеят някои от недостатъците на традиционната дървесина. Това са композитни материали, произведени чрез комбиниране на дървесни частици, влакна, нишки или фурнири, за да се образува композитен материал.

Тези композитни материали, които се проектират и произвеждат по точни спецификации, често могат да издържат на натоварвания, които са достатъчно големи, за да заменят стоманата и бетона в някои конструктивни приложения. Те могат също така да бъдат влаго и пожароустойчиви. Важно е да се отбележи обаче, че тези трайни производствени материали могат да бъдат по-скъпи от традиционната дървесина.

Любопитно

Десислава Кънева от Габрово с Първа награда от „Плакат на мира“

Published

on

Десислава Калинова Кънева от Габрово печели Първа награда в националния кръг на Международния Лайънс конкурс „Плакат на мира“, на тема „Мир без граници” (Peace Without Limits).

Рисунката на 11-годишната ученичка от ОУ „Христо Ботев“ е сред финалистите от предишния, общински кръг на състезанието, организиран от Лайънс клуб Габрово. Победителите в 37-ото издание на проявата бяха обявени на 20 ноември от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Тази година домакин, организатор и координатор на събитието е Лайънс клубът в град Търговище, където протече и журирането. Голямата награда се присъжда на Димана Петрова (12 г.) от Русе. Нейната творба ще представя България в международния кръг, където ще се конкурира с детски рисунки от над 80 държави. На второ място е Мария Крумова (11 г.) от Велико Търново. Трета е Татяна Караманова (12 г.) от Любимец.

Според регламента техните плакати ще бъдат популяризирани в националните Лайънс инициативи. Четиримата финалисти получават и парични награди. Организаторите съобщават, че конкурсът е преминал при огромен интерес – в националния кръг са представени 90 детски рисунки, подкрепени от 20 Лайънс клуба в България.

„Този конкурс за изкуство на деца насърчава младите хора по света да изразят своите виждания за мира и добротата в него, да изразят желанието си да живеят в свят на синьо небе, разбирателство и хармония, споделят от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Поздравления за всички млади таланти, вдъхновени от мечти за мирен и красив свят, претворени в представените творби!“ Припомняме, че в своята 15-годишна дейност Лайънс клуб Габрово няколко пъти е излъчвал финалисти, печелили призови места в националния кръг на конкурса „Плакат на мира“.

През 2014 – 2015 г. Любомира Ангелова от Детската школа по приложни изкуства с преподавател Ива Пенчева получи Голямата награда и продължи участието си на международно ниво с творба на тема „Мир, любов и разбирателство“. През 2015 – 2016 г. Андрея Маврова, също от Школата на Ива Пенчева, завоюва трето място в националния кръг на конкурса с тема „Сподели мира“.

През 2020 – 2021 г. Вяра Пенчева от школа „Елиза Арт“ спечели първа награда за оригиналност и отлично изразяване на темата „Постигане на мир чрез дейности“. Датата на церемонията по награждаване на участниците в общинския кръг на тазгодишния конкурс ще бъде обявена допълнително, съобщават от Лайънс клуб Габрово.

Зареди още

Любопитно

Вашият специален подарък за празниците – в LPG Лори Ан!

Published

on

Скъпи дами, най-вълшебното време от годината е почти тук! Подготовката за празниците вече кипи, но не забравяйте да отделите време и за себе си. В LPG Лори Ан сме подготвили нещо специално, което ще Ви накара да засияете – защото заслужавате най-доброто!

Само на 1 и 2 декември Ви очакват ексклузивни празнични оферти от Milesman! Това е Вашият шанс да се възползвате от първокласни процедури и да си подарите мигове на грижа и красота.

Не отлагайте – местата са ограничени! Запишете своя час още днес на телефон: 0876 76 16 77 и направете първата крачка към Вашето празнично преобразяване.

Нека празниците започнат с усмивка и блестящо самочувствие в LPG Лори Ан!

Зареди още

Любопитно

„Любовната чешма“ става на 60 години

Published

on

Днес, Държавен архив – Габрово представи снимки, запечатали едно популярно за поколения габровци място, известно като „Любовната чешма“.

Наречена е така, заради разкрития любовен мотив в композицията от фигура на момък в носия, който свири обърнал глава към „мома с цвете“, изобразена върху чешмата.

Проектът за изграждане на чешмата, със скулптурна фигура на момче с кавал, е изготвен от арх. Карл Кандулков през 1963 година, а автор на скулптурата е Младен Миладинов.

Година по-късно, през 1964 г, обектът е окончателно изграден на ул. „Чардафон“ №8 и включва стълби с площадка и декоративно озеленяване.

Снимките се съхраняват в Държавен архив – Габрово и са от 70-те и 80-те години на миналия век.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица