Свържи се с нас

Култура

Самодивско хоро се изви във водите на река Тревненска на Еньовден (снимки)

Published

on

Днес, 24 юни, Трявна отпразнува един от най-обичаните и цветни летни празници в българския календар – Еньовден! Празникът на билките, известен още като Ден на слънцето, се проведе на старинния площад “Капитан Дядо Никола” и събра десетки жители и гости на града.

И тъй като нощта срещу Еньовден е най-силна през годината, а билките са най-лековити, според народните поверия лечебните треви се берат от полунощ до първи петли. За да спазят традицията, още преди изгрев слънце, служители на общинска администрация заедно с екипа и потребителите към Социалните услуги в общността тръгнаха към поляните из околностите на тревненския балкан.

Вярва се, че всички болести са седемдесет и седем и половина и затова на Еньовден се берат седемдесет и седем и половина билки – за всяка болка по една, като половинката е за незнайната такава. Еньовче, жълт кантарион, лайка и др. бяха само част сред набраните билки, с които бе направен вкусен ароматен чай за всички гости на празника със съдействието на Дом за стари хора – Трявна.

Топлата напитка бе раздавана на площад “Капитан Дядо Никола” с еньовска погача за здраве и благоденствие на всички хора. Пременени в народни носии със сплетени венчета от лековити билки служители на община Трявна, ученици от СУ “Петко Р. Славейков” и служители на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство свиваха пъстри еньови китки и красиви еньови венчета, с които окичваха малки и големи.

Спазването на българските народни традиции зарадва присъстващите, а особен интерес празникът предизвика у гости от Белгия, които подчертаха, че България наистина има с какво да се гордее и Трявна е едно прекрасно място за пресъздаването им! Магията на Еньовден да дарява само здраве и щастие на всички пожела кметът на община Трявна Силвия Кръстева, която поздрави присъстващите по случай днешния летен празник.

“Днес българската православна църква празнува рождението на Св. Йоан Кръстител и Предтеча Господен! Вярванията са, че в полунощ срещу Еньовден небето се отваря и се случват чудеса, затова аз Ви пожелавам с цялото си сърце да вярваме в чудесата да бъдем добри и искрени хора, да бъдем здрави и щастливи. Днес още е и празникът на фармацевтите, затова пожелавам и на тях да са здрави, отдадени на професията си и благословени. Честит празник и на всички именници, носещи така хубавите имена, които се почитат на днешния ден. Бъдете здрави, вярвайте в чудеса и късметът винаги ще бъде с нас! Благодаря Ви!”, сподели кметът на община Трявна.

Открай време магията на Еньовден е обвързана и с женската красота в лицето на българската жена. Като част от отбелязването на празника на площад “Капитан Дядо Никола”, тази година, е откритата изложба на фотографът Радослав Първанов – “Аз съм българка – на българска земя и под открито небе”, която ще остане в града до 15 юли.

Във фотоекспозицията могат да бъдат разгледани 60 снимки на девойки, снимани в богати народни носии из различни краища на страната, които изобразяват иконичния образ на красивата българска жена. На преден план в изложбата са изведени не кои да са, а образите на тревненките Ралица и Християна Иванови, Вяра Перпериева и Теодора Нинова, които също са част от Националния проект “Аз съм българка” на габровския автор.

“Изложбата ще остане тук до средата на месец юли и ще може да радва очите на Вас местните и туристите, които ще посетят прекрасния град. Вярвам, че тя се вписва отлично с площада, защото това историческо място и това прекрасно начало на старата част на града дава един дух, който е уникален за България и вярвам, че си подхождат по един изключителен начин. Ще разгледате фотосите, ще видите 60 такива, от цяла България – това е първата и втората част на проекта. Ще видите и сюжет, свързан с магическия Еньовден – празникът, който отбелязваме днес. Пожелавам Ви приятен празник, приятно разглеждане на изложбата. Надявам се да бъде необходимото късче красота, което да се срещате в ежедневието си и приятен празник!”, пожела Радослав Първанов по време на отбелязването на празника на билките днес в Трявна.

За още по-празничното настроение на жители и гости допринесоха фолклорните изпълнения на децата от вокална група към СУ “Петко Р. Славейков” с ръководител г-жа Ивета Михайлова и момичетата от класа по народно пеене и инструменти към НЧ “Пенчо Славейков 1871” с ръководител г-жа Николина Кирилова.

Под звънкия съпровод на гъдулка, тъпан, гайда и акордеон малки и големи спазиха традицията на Еньовден и преминаха през големия венец със сплетени в него лековити билки, за да бъдат здрави през цялата година.

Кулминация на празника бе повеждането на самодивско женско хоро от кмета на Община Трявна, което се изви на площада и завърши в студените води на река Тревненска пред погледа и аплодисментите на десетки жители и гости от “Кивгирения мост”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица