

Култура
Самодивско хоро се изви във водите на река Тревненска на Еньовден (снимки)

Днес, 24 юни, Трявна отпразнува един от най-обичаните и цветни летни празници в българския календар – Еньовден! Празникът на билките, известен още като Ден на слънцето, се проведе на старинния площад “Капитан Дядо Никола” и събра десетки жители и гости на града.

И тъй като нощта срещу Еньовден е най-силна през годината, а билките са най-лековити, според народните поверия лечебните треви се берат от полунощ до първи петли. За да спазят традицията, още преди изгрев слънце, служители на общинска администрация заедно с екипа и потребителите към Социалните услуги в общността тръгнаха към поляните из околностите на тревненския балкан.

Вярва се, че всички болести са седемдесет и седем и половина и затова на Еньовден се берат седемдесет и седем и половина билки – за всяка болка по една, като половинката е за незнайната такава. Еньовче, жълт кантарион, лайка и др. бяха само част сред набраните билки, с които бе направен вкусен ароматен чай за всички гости на празника със съдействието на Дом за стари хора – Трявна.

Топлата напитка бе раздавана на площад “Капитан Дядо Никола” с еньовска погача за здраве и благоденствие на всички хора. Пременени в народни носии със сплетени венчета от лековити билки служители на община Трявна, ученици от СУ “Петко Р. Славейков” и служители на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство свиваха пъстри еньови китки и красиви еньови венчета, с които окичваха малки и големи.

Спазването на българските народни традиции зарадва присъстващите, а особен интерес празникът предизвика у гости от Белгия, които подчертаха, че България наистина има с какво да се гордее и Трявна е едно прекрасно място за пресъздаването им! Магията на Еньовден да дарява само здраве и щастие на всички пожела кметът на община Трявна Силвия Кръстева, която поздрави присъстващите по случай днешния летен празник.

“Днес българската православна църква празнува рождението на Св. Йоан Кръстител и Предтеча Господен! Вярванията са, че в полунощ срещу Еньовден небето се отваря и се случват чудеса, затова аз Ви пожелавам с цялото си сърце да вярваме в чудесата да бъдем добри и искрени хора, да бъдем здрави и щастливи. Днес още е и празникът на фармацевтите, затова пожелавам и на тях да са здрави, отдадени на професията си и благословени. Честит празник и на всички именници, носещи така хубавите имена, които се почитат на днешния ден. Бъдете здрави, вярвайте в чудеса и късметът винаги ще бъде с нас! Благодаря Ви!”, сподели кметът на община Трявна.

Открай време магията на Еньовден е обвързана и с женската красота в лицето на българската жена. Като част от отбелязването на празника на площад “Капитан Дядо Никола”, тази година, е откритата изложба на фотографът Радослав Първанов – “Аз съм българка – на българска земя и под открито небе”, която ще остане в града до 15 юли.

Във фотоекспозицията могат да бъдат разгледани 60 снимки на девойки, снимани в богати народни носии из различни краища на страната, които изобразяват иконичния образ на красивата българска жена. На преден план в изложбата са изведени не кои да са, а образите на тревненките Ралица и Християна Иванови, Вяра Перпериева и Теодора Нинова, които също са част от Националния проект “Аз съм българка” на габровския автор.

“Изложбата ще остане тук до средата на месец юли и ще може да радва очите на Вас местните и туристите, които ще посетят прекрасния град. Вярвам, че тя се вписва отлично с площада, защото това историческо място и това прекрасно начало на старата част на града дава един дух, който е уникален за България и вярвам, че си подхождат по един изключителен начин. Ще разгледате фотосите, ще видите 60 такива, от цяла България – това е първата и втората част на проекта. Ще видите и сюжет, свързан с магическия Еньовден – празникът, който отбелязваме днес. Пожелавам Ви приятен празник, приятно разглеждане на изложбата. Надявам се да бъде необходимото късче красота, което да се срещате в ежедневието си и приятен празник!”, пожела Радослав Първанов по време на отбелязването на празника на билките днес в Трявна.

За още по-празничното настроение на жители и гости допринесоха фолклорните изпълнения на децата от вокална група към СУ “Петко Р. Славейков” с ръководител г-жа Ивета Михайлова и момичетата от класа по народно пеене и инструменти към НЧ “Пенчо Славейков 1871” с ръководител г-жа Николина Кирилова.

Под звънкия съпровод на гъдулка, тъпан, гайда и акордеон малки и големи спазиха традицията на Еньовден и преминаха през големия венец със сплетени в него лековити билки, за да бъдат здрави през цялата година.

Кулминация на празника бе повеждането на самодивско женско хоро от кмета на Община Трявна, което се изви на площада и завърши в студените води на река Тревненска пред погледа и аплодисментите на десетки жители и гости от “Кивгирения мост”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева