Свържи се с нас

Новини

Наградиха победителите от Националния конкурс „История, патрони и дарители на моето училище“

Published

on

Приключи Националният ученически конкурс “История, патрони и дарители на моето училище“. Днес, 15 юни, на тържествена церемония в Актовата зала на Национална Априловска гимназия бяха наградени победителите в отделните категории.

Конкурсът се посвещава на 187 години от създаването на Първото новобългарско взаимно светско училище и 162 години от обявяването на Габрово за град. Той се провежда по идея и с финансовата подкрепа на д-р Елена Сербинова, основател на фондация „Радетел”, правнучка на Иван Рашеев, племенник на Васил Рашеев и един от изпълнителите на завещанието на Васил Априлов.

Тази година бе четвъртото издание на “История, патрони и дарители на моето училище“. Първият конкурс е обявен и осъществен като училищен. В следващите години той прераства в общински, а от учебната 2021/2022 година вече е с национален статут.

В него могат да участват ученици от 8 до 12 клас от училищата в страната, като подготвят историческо есе, историческа научна разработка или продукт с видео съдържание – клип или кратък филм.

Надпреварата предизвика интереса на голям брой училища от страната. В него се включиха представители от габровските учебни заведения, както и училища от Лом, Тетевен, Кърджали, Пловдив , Полски Тръмбеш, Горна Оряховица, Бургас, Русе и Добрич. Представени бяха 13 есета, 5 научни доклада и няколко продукта с видео съдържания.

Отличените разработки получиха и парични награди, а всички участници и техните ръководители грамоти. Наградите бяха връчени лично от д-р Елена Сербинова, която присъства на събитието, в което участие взе и директорът на Национална Априловска гимназия Елвира Христова. Церемонията бе водена от преподавателя по история в гимназията г-жа Силвия Стоянова и учителя по български език и литература г-жа Снежана Рачевиц.

В категория за „Историческо есе“ първо място зае Иванна Иванова от ПГ „Найден Геров“ – Лом, второто място бе за Саша Ангелова от ПГИ „Алеко Константинов“ – Кърджали, а трета стана Кристина Гаджалова от НПГГСД „Сава Младенов“- Тетевен.

Поощрителната награда в тази категория бе присъдена на Десислава Тодорова от НАГ.

В категорията „Историческа разработка“ журито не определи първо място. На второ място бе класирана Десислава Тодорова от НАГ и бяха присъдени 2 трети места, съответно на Наталия Василева от СУ „Св.Св. Кирил и Методий“ – Бургас и Виктория Апостолова от СУ „Цанко Церковски“ – Полски Тръмбеш, а поощрителната награда отиде при Анжелина Иванова от АЕГ „Гео Милев“ – Русе.

В категория „Продукт с видео съдържание“ на първо място бяха отличени Пресиана Стефанова от ЧПГТП „Райко Цончев“ – Добрич и Беатрис Ватева, Волен Цонев и Доминик Маринов от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – Габрово. Втори останаха Александър Владимиров, Ивайло Тодоров и Любомир Карлов от ПГ „Найден Геров“ – Лом, а трета се класира Полина Димитрова от СУ „Георги Измерлиев“ – Горна Оряховица. Поощрителната награда бе присъдена на Виктория Бурденяшка и Калина Колева от НАГ.

Фондация „Радетел” осигури и годишна стипендия на единадесетокласничката Ивет Иванова.

„Много се радвам, че тази година имам възможността да присъствам на награждаването. Гордея се с това, че Национална Априловска гимназия успя да направи така, че конкурсът да прерасне от регионален в национален и в него да се включат 18 училища и над 40 участници. Всички те показаха много високо качество на работа.

Това съвпада напълно с програмата и целите на Фондация „Радетел“, а именно да се популяризират и развиват делата на първите радетели на образованието у нас, и приобщаването на младите хора към идеите на дарителството и радетелството. Имаме идея дори този конкурс да стане международен, тъй като към него има интерес на българчета от много страни по света. Благодаря на всички, които се включиха в конкурса и помогнаха за неговото организиране“, сподели д-р Елена Сербинова.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица