Свържи се с нас

Култура

Архивът отличи своите „Читател“, „Дарител“ и „Приятел“ на годината

Published

on

Държавен архив – Габрово отличи своите „Читател“, „Дарител“ и „Приятел“ за изминалата 2021 година. Наградите бяха връчени на 9 юни – Международният ден на архивите. На този ден в цял свят архивистите обединяват усилия, за да покажат защо е толкова важна дейността на архивите. Това бе поводът да се открие и опознае професия архивиста.

„Като част от Международната архивна общност, българските архивисти, желаем успех на нашите колеги в изпълнение на общата ни благородна мисия! След двегодишна пандемия, отново имаме възможност да проведем своя празник и да наградим отличените в нормална обстановка“, сподели началникът на ДА-Габрово Цветомира Койчева.

Първата категория, в която имаше отличени, бе за „Читател на Държавен архив – Габрово”. Тази година отличените читатели са двама. Марияна Манева – художник, преподавател по изобразително изкуство в Национална Априловска гимназия, получи наградата, като читател с най-голям брой ползвани архивни единици (а.е.) през 2021 г., общо 232 при 18 свои посещения.

Другият отличен в тази категория бе Иван Постомпиров, уредник в РИМ – Габрово, читател с най-голям брой посещения: 88 с използвани 139 а.е.

В категорията „Най-заслужил за популяризиране на Архива” или „Приятел на Държавен архив” – Габрово Грамотата получи главният редактор на Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз” Христо Петров. През изминалата 2021 г. година сътрудничеството между медията и Държавен архив – Габрово продължи все така успешно, след като на страниците на електронното издание бяха публикувани 21 материали, 12 от които от поредицата, посветена на 70-годишнината на българските държавни архиви.

„Г-н Петров споделя всяка наша публикация в оперативен порядък, като я поднася на читателите на сайта в интересен вид, с висок професионализъм. Той пръв сред регионалните електронни медии отразява всички важни новини и събития, свързани с нашата дейност. През настоящата година доброто ни партньорство продължава. Г-н Петров е и преподавател по Журналистика в НАГ“, каза още Цветомира Койчева.

За да споделят отличието с него бяха и учениците от 9 „А“ клас от Национална Априловска гимназия, на които той преподава.

В категория „За дарение на 2021 г. с най-голяма историческа и обществена стойност, екипът на Държавен архив – Габрово определи дарението на Минчо Георгиев Минчев – поет, писател, издател, изследовател и самоук майстор-строител. Документите са предадени лично от Минчо Г. Минчев при негови посещения на място, в Държавен архив – Габрово. Те представляват документи и снимки от дейността му като поет, писател, издател, както и като строител. С Решение № 27 от Заседание № 5 от 29 юни 2021 г. на ЕПК при ОДА-Габрово са регистрирани като нов фонд от личен произход с необработени документи под № 1663 в ИСДА, с обем 3,81 л.м. Минчо Г. Минчев е личност с огромен принос в духовното и културно развитие на Габрово и Габровско, както и за запазването и популяризирането на литературната история на нашия край. Неговата кончина на 22 февр. 2022 г., оставя голяма празнина в литературния живот на града. Със своето дарение, М. Г. Минчев запази много и ценни документи за Габрово и габровци. Те са с важно историческо, обществено и културно значение.

Делото на фонд „Фондация Констатин Берберов (2002 -)” бе връчено на Драгомила Дойкин, която заедно със своята сестра дари интересните и ценни документи от дейността на Фондацията преди 4 години. Днес сте вече са обработени и достъпни за читателите.

Традиционно на празника присъстваха още и бивши колеги – г-жа Лушка Колева и г-жа Цанка Василева, работили в институцията, които и днес продължават да бъдат опора и приятели на Държавен архив – Габрово.

През настоящата година се навършват 30 години от възстановяването на дейността на ЖБД „Майчина грижа” – Габрово. По този повод бе представяне част от юбилейна изложба, посветена на дейността на Дружеството, която е подготвена заедно със Силвия Рангелова – графичен дизайнер, дарител и приятел на Архива.

Експонираната изложба показва най-важните моменти от дейността на ”Майчина грижа” от възстановяването през 1992 г. до 2019 г., когато то навърши 150 г. и е едно от най-старите в страната, с активна дейност и до днес.

Заедно с изложбата бе представен и витрина с техни и съвременни издания, които илюстрират доброто сътрудничество между двете институции през годините.

Празникът в Архив завърши с представянето на дигитализиран филм за АИР „Боженци”. Кинолентата е дигитализиран безвъзмездно от партньорите на ДА – Габрово от фирма Перфект ЕООД – Габрово сем. Десислава и Вълко Пингелови.

„Уважаеми читатели, приятели, колеги, скъпи ученици, благодарим Ви че сте част от нашия празник. На всички габровски архивисти – нека достойно да пазят ключа на Габровската архивна съкровищница, като част от световното документално наследство! По-рано, през празничния ден получихме поздравления от доц. д-р Михаил Груев, председател на ДА „Архиви”, от предишни ръководители на архива Донка Ботева и Стефка Василева, от колеги от сродни институции, от наши читатели и приятели: Галина Иванова – журналист от Трявна, Бояна Пенчева – журналист от в. „100 вести”, Мария Костова – учител и др.“, обърна се още началникът на ДА-Габрово Цветомира Койчева по повод 9 юни.

Датата е определена на Годишно общо събрание на членовете на Международния съвет на архивите, проведено в Квебек, Канада, през ноември 2007 г. Държавна агенция „Архиви“ е член на Международния съвет на архивите при ЮНЕСКО от 1960 г. През настоящата 2022 г., за четиринадесети пореден път, българската архивна колегия отбелязва празника. Той е съпроводен с поредица от разнообразни събития – връчване на награди на читатели, приятели и дарители, срещи с ученици, общественици, представяния на изложби, на особено ценни и уникални документи, Дни на отворените врати и др. Тази година мотото е „„Архивите – това си ти“ (#ArchivesAreYou“).

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица