Свържи се с нас

Култура

Архивът отличи своите „Читател“, „Дарител“ и „Приятел“ на годината

Published

on

Държавен архив – Габрово отличи своите „Читател“, „Дарител“ и „Приятел“ за изминалата 2021 година. Наградите бяха връчени на 9 юни – Международният ден на архивите. На този ден в цял свят архивистите обединяват усилия, за да покажат защо е толкова важна дейността на архивите. Това бе поводът да се открие и опознае професия архивиста.

„Като част от Международната архивна общност, българските архивисти, желаем успех на нашите колеги в изпълнение на общата ни благородна мисия! След двегодишна пандемия, отново имаме възможност да проведем своя празник и да наградим отличените в нормална обстановка“, сподели началникът на ДА-Габрово Цветомира Койчева.

Първата категория, в която имаше отличени, бе за „Читател на Държавен архив – Габрово”. Тази година отличените читатели са двама. Марияна Манева – художник, преподавател по изобразително изкуство в Национална Априловска гимназия, получи наградата, като читател с най-голям брой ползвани архивни единици (а.е.) през 2021 г., общо 232 при 18 свои посещения.

Другият отличен в тази категория бе Иван Постомпиров, уредник в РИМ – Габрово, читател с най-голям брой посещения: 88 с използвани 139 а.е.

В категорията „Най-заслужил за популяризиране на Архива” или „Приятел на Държавен архив” – Габрово Грамотата получи главният редактор на Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз” Христо Петров. През изминалата 2021 г. година сътрудничеството между медията и Държавен архив – Габрово продължи все така успешно, след като на страниците на електронното издание бяха публикувани 21 материали, 12 от които от поредицата, посветена на 70-годишнината на българските държавни архиви.

„Г-н Петров споделя всяка наша публикация в оперативен порядък, като я поднася на читателите на сайта в интересен вид, с висок професионализъм. Той пръв сред регионалните електронни медии отразява всички важни новини и събития, свързани с нашата дейност. През настоящата година доброто ни партньорство продължава. Г-н Петров е и преподавател по Журналистика в НАГ“, каза още Цветомира Койчева.

За да споделят отличието с него бяха и учениците от 9 „А“ клас от Национална Априловска гимназия, на които той преподава.

В категория „За дарение на 2021 г. с най-голяма историческа и обществена стойност, екипът на Държавен архив – Габрово определи дарението на Минчо Георгиев Минчев – поет, писател, издател, изследовател и самоук майстор-строител. Документите са предадени лично от Минчо Г. Минчев при негови посещения на място, в Държавен архив – Габрово. Те представляват документи и снимки от дейността му като поет, писател, издател, както и като строител. С Решение № 27 от Заседание № 5 от 29 юни 2021 г. на ЕПК при ОДА-Габрово са регистрирани като нов фонд от личен произход с необработени документи под № 1663 в ИСДА, с обем 3,81 л.м. Минчо Г. Минчев е личност с огромен принос в духовното и културно развитие на Габрово и Габровско, както и за запазването и популяризирането на литературната история на нашия край. Неговата кончина на 22 февр. 2022 г., оставя голяма празнина в литературния живот на града. Със своето дарение, М. Г. Минчев запази много и ценни документи за Габрово и габровци. Те са с важно историческо, обществено и културно значение.

Делото на фонд „Фондация Констатин Берберов (2002 -)” бе връчено на Драгомила Дойкин, която заедно със своята сестра дари интересните и ценни документи от дейността на Фондацията преди 4 години. Днес сте вече са обработени и достъпни за читателите.

Традиционно на празника присъстваха още и бивши колеги – г-жа Лушка Колева и г-жа Цанка Василева, работили в институцията, които и днес продължават да бъдат опора и приятели на Държавен архив – Габрово.

През настоящата година се навършват 30 години от възстановяването на дейността на ЖБД „Майчина грижа” – Габрово. По този повод бе представяне част от юбилейна изложба, посветена на дейността на Дружеството, която е подготвена заедно със Силвия Рангелова – графичен дизайнер, дарител и приятел на Архива.

Експонираната изложба показва най-важните моменти от дейността на ”Майчина грижа” от възстановяването през 1992 г. до 2019 г., когато то навърши 150 г. и е едно от най-старите в страната, с активна дейност и до днес.

Заедно с изложбата бе представен и витрина с техни и съвременни издания, които илюстрират доброто сътрудничество между двете институции през годините.

Празникът в Архив завърши с представянето на дигитализиран филм за АИР „Боженци”. Кинолентата е дигитализиран безвъзмездно от партньорите на ДА – Габрово от фирма Перфект ЕООД – Габрово сем. Десислава и Вълко Пингелови.

„Уважаеми читатели, приятели, колеги, скъпи ученици, благодарим Ви че сте част от нашия празник. На всички габровски архивисти – нека достойно да пазят ключа на Габровската архивна съкровищница, като част от световното документално наследство! По-рано, през празничния ден получихме поздравления от доц. д-р Михаил Груев, председател на ДА „Архиви”, от предишни ръководители на архива Донка Ботева и Стефка Василева, от колеги от сродни институции, от наши читатели и приятели: Галина Иванова – журналист от Трявна, Бояна Пенчева – журналист от в. „100 вести”, Мария Костова – учител и др.“, обърна се още началникът на ДА-Габрово Цветомира Койчева по повод 9 юни.

Датата е определена на Годишно общо събрание на членовете на Международния съвет на архивите, проведено в Квебек, Канада, през ноември 2007 г. Държавна агенция „Архиви“ е член на Международния съвет на архивите при ЮНЕСКО от 1960 г. През настоящата 2022 г., за четиринадесети пореден път, българската архивна колегия отбелязва празника. Той е съпроводен с поредица от разнообразни събития – връчване на награди на читатели, приятели и дарители, срещи с ученици, общественици, представяния на изложби, на особено ценни и уникални документи, Дни на отворените врати и др. Тази година мотото е „„Архивите – това си ти“ (#ArchivesAreYou“).

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена

Published

on

На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.

Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.

Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.

Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.

Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.

Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.

Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.

Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.

Зареди още

Култура

Нови информационни източници ще закупи Библиотеката

Published

on

Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.

Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.

Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.

Зареди още

Култура

Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда

Published

on

Габровският драматичен театър отбелязва 95 години от своето основаване, а юбилеят е ознаменуван с важно признание. Спектакълът „Портретът на Дориан Грей“, поставен от Веселка Кунчева, бе номиниран за Културно събитие на 2024 година в годишната класация на „Площад Славейков“.

Новината бе съобщена от кмета на Габрово Таня Христова на своята официална страница във фейсбук. Кметът поздрави директора на театъра Петко Койчев и целия екип за техния труд, всеотдайност и принос към културата в града.

„Номинациите са знак за чувствителността на публиката към културата и нейното извисяване,“ подчерта Христова, като изрази гордостта си, че Габрово остава средище на таланти, които оставят трайна диря не само на местно, но и на световно ниво.

„Портретът на Дориан Грей“ е спектакъл, който вече е завладял сърцата на зрителите, превръщайки се в символ на високото ниво на театралното изкуство в Габрово. Съчетанието от впечатляваща режисура и талантлив актьорски състав подчертава културния облик на града, който почти век пази и развива театралната традиция.

В обръщението си Христова насърчи почитателите на изкуството да гласуват за спектакъла в класацията, като припомни, че театърът е място, което „разширява кръгозорите, вдъхновява и помага на зрителите да изразяват емоциите си без притеснение.“

Пожелаваме на екипа на театъра още успехи, вдъхновение и заслужено признание! Можете да подкрепите Габровския драматичен театър оттук.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица