Свържи се с нас

Култура

150-годишнина от издаването на “Славейкова библия”

Published

on

150-годишнина от издаването на т.нар. “Славейкова библия” в Цариград през 1871 год. от Петко Р. Славейков на съвременен български език. 150 години по-късно приносът на дядо Славейков е и повод най-новата документална фотоизложба “Да видят всички по света, че българский народ живее!…” от колекцията на Национален литературен музей да гостува в Трявна и да бъде представена пред широката публика. Експозицията бе официално открита на 3 юни по време на Национални Славейкови празници 2022 от директора на НЛИ г-н Атанас Капралов, които се провеждат под патронажа на президента на Р България г-н Румен Радев и с финансовата подкрепа на Министерството на култура. Домакин на събитието бе галерия “Гъбенски” в Трявна към Национален дарителски фонд “13 века България” в лицето на изпълнителния директор г-жа Слава Иванова и г-жа Мариела Драганова, които за втора поредна година приветстват подобни изложби по време на празниците в града. Кметът на Община Трявна г-жа Силвия Кръстева уважи откриването на изложбата и благодари на музейните дейци за неслучайния акцент на експозицията, обвързан тематично с Национални славейкови празници и делото на Петко Славейков.

“Искам да изкажа огромната си благодарност на НДФ „13 века България“ за това, че всяка година се включват с изложби в Националните Славейкови празници, което за нас е изключително удоволствие, гордост и сърдечно Ви благодаря! На Вас, г-н Капралов, също може само да се поклоним, да кажем, че сме щастливи, че в Трявна може да се насладим и да научим доста любопитни факти на тази прекрасна изложба. Благодаря Ви, убедена съм, както и г-жа Иванова сподели преди да започнем, че трябва да се изчете всеки един текст и че има толкова много смисъл във всичко, това, което виждаме. Това, че акцентът е „Славейковата библия“ и Петко Р. Славейков на най-новата Ви изложба е изключителна гордост за нас! Благодаря Ви!”, сподели при откриването г-жа Силвия Кръстева и връчи букет и подаръци на двамата директори.

Изпълнителният директор на Национален дарителски фонд “13 века България” г-жа Слава Иванова подчерта, че изложбата е изключително добре издържана и чудесно се вписва в тематиката на Славейковите празници.

Всеки един детайл дори и най-малкия, всеки един документ тук е подбран с изключително внимание, с много дълбок промисъл за това какво е съдържанието и какъв е историческия контекст, който този архивен материал дава. Всяка снимка говори и е част от общата експозиция на тази изложба. Макар и бивш музеен служител смятам, че мога да дам изключително добра оценка – Националният литературен музей винаги е работел по най-високите музейни стандарти. Щастлива съм, че и посетителите на гр. Трявна и жителите на гр. Трявна ще могат да видят и моля ви, изчетете тези текстове. Те наистина са уникални. ” призова г-жа Слава Иванова.

Че се върви стъпка по стъпка към създаването на една културна традиция в Трявна с подобни изложби по време на Национални Славейкови празници не отрече и директорът на Националния литературен музей г-н Атанас Капралов. Музейният ръководител благодари на Община Трявна и НДФ “13 века България” за гостоприемството и представи подробности относно документалната фотоизложба.

“Тя се нарича още „Цариградска библия“ или „Протестантска библия“. Съдържа подбор заснети експонати – изложбата пресъздава възрожденските времена, когато българският стремеж към просвета, благоденствие и свобода се изразяват във всенародното  усилие за духовно обогатяване и издигане на човек. Експозиционните сюжети включват най-различни периоди от развитието на българската културна история – създаването на азбуката от светите братя Кирил и Методий, приемането на светото писание на старобългарският език с общочовешка значимост, съхраняването на българската книжовност през вековете на чуждо владичество, първите емблематични фигури на българското Възраждане в борбата за новобългарска просвета и духовна, и политическа независимост.” разказа г-н Капралов.

Значимо място в събраните експозиционни материали е отредено за видния възрожденец и книжовник Петко Рачов Славейков – поет и писател, преводач, публицист, автор на над 60 книги, борец за Национална църква, участник в борбите за първа българска институция, министър, издател, вестникар.

“Славейков е една истинска ренесансова и енциклопедична личност. Тематично лицето на изложбата е издаването на Славейковата библия, обединил Стария и Новия завет, този цялостен превод на библията на модерен български език излиза през 1871 година под ръководството на Петко Славейков след дългогодишен съвместен труд с мисионери. Именно това ключово събитие довежда до налагането на източния български говор като основна черта в книжовния български език, има огромно значение за оформянето на ерос и култура. Иван Вазов казва именно за тази книга, че откакто тя се появява споровете за новия българският език приключват. Документалната експозиция ни дава възможност да научим нещо повече за продължителите на Славейковото дело!”

Изложбата “Да видят всички по света, че българский народ живее!…” ще остане в галерия “Гъбенски” към НДФ “13 века България” в Трявна до 15 юли.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица