Свържи се с нас

Новини

Електронен пътеводител на паметните знаци на дарители, благодетели и меценати в Габрово

Published

on

Електронен пътеводител на паметните знаци (паметници, паметни плочи, улици и др.) на дарители, благодетели и меценати в Габрово бе представен в Национална Априловска гимназия. Събитието се проведе в началото на тази седмица в Актовата зала на гимназията.

Пред ученици от 8-ми, 9-ти и 10-ти класове, Десислава Ангелова, Стефан Георгиев, Светлин Маджаров и Вилимир Петков в демонстрираха своите презентационни умения, представяйки четиримата дарители – д-р Петър Цончев, д-р Тота Венкова, Пенчо Семов и Лальо Метев. В зала беше показано и видеото за почетната председателка на ЖБД „Майчина грижа“ – Стефана Богдангенчева.

Представянето на електронния пътеводител на паметните знаци е проект на Женското благотворително дружество „Майчина грижа“. То бе открито от заместник-директора на НАГ Вера Димова.

Стефка Василева, председател на Дружеството, обяви, че това е един своеобразен урок по история, в който учениците ще се запознаят със заслужилите личности за развитието на Габрово, с целите на проекта, както и със 153-годишната история на ЖБД „Майчина грижа“.

„Този пътеводител ще ви отведе на локации, на които габровци са изразили своята почит към заслужили личности за развитието на града и благотворители, чийто жест е висше проявление на духовността. Това са хора с различен профил – хора на науката, търговията, индустрията и обикновени работници, но всички те са с висока обществена отговорност и съпричастност към нуждаещите се“, заяви пред присъстващите председателят на ЖБД „Майчина грижа“.

Кои са тези личности, как и какво са постигнали в живота си, с какво са помогнали за развитието на Габрово и кое е водило ума и сърцата им да даряват, учениците ще разберат, ако посетят сайта „Дарителите на Габрово“.

Учителят по история и ръководител на Клуб „Млади възрожденци“ към НАГ Силвия Стоянова разказа за работата на учениците в Държавен архив – Габрово, Националния музей на образованието, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и в други институции за издирване на документи и снимки за включените в Проекта личности.

Стоянова отчете и приноса на доскорошния преподавател по история в НАГ г-жа Пенка Петрова, развиваща сега учителска дейност и Клуб „Млади възрожденци“ в Българското училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Хага, Кралство Нидерландия.

Пред гимназистите Силвия Рангелова, графичен дизайнер на сайта, разказа за изготвената дигитална и на хартиен носител карта, както и за използването на новите технологии за безконтакто зареждане от NFC-чиповете на цялата информация на телефона.

След края на своето представяне участниците в Проекта получиха от ЖБД „Майчина грижа“ грамоти и подаръци.

Партньорите по проекта са: Държавен архив – Габрово, Национална Априловска гимназия, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, Национален музей на образованието, Музей „Дом на хумора и сатирата“, Художествена галерия „Христо Цокев“, Интерактивен музей на индустрията, Регионален етнографски музей на открито „Етър“ и Комитет „Памет габровска“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица