Свържи се с нас

Любопитно

Най-старият трабант спечели „Купата на кмета“ от фестивала в Трявна

Published

on

„Купата на кмета” – една от наградите, които традиционно се връчват на собственици на ретро возила по време на утвърдилия се вече в Трявна Трабант фест, тази година отиде при най-стария соц автомобил – Трабант 600, произведен през далечната 1963 година.

Наградата бе връчена от кмета на община Трявна Силвия Кръстева на гордия собственик Кольо Тончев от Добрич с пожелание за здраве и още много дълги години участия в различни автоизложения.

„Купата на кмета на Кметство Плачковци” пък грабна тунингован трабант 4х4, който не спираше да приковава погледите на минувачите и любителите на картонените возила. Призът бе връчен от кмета на Кметство Плачковци Борислав Борисов. Събитието се проведе за пета поредна година на площада пред паметника на Петко Славейков в града, организирано от Община Трявна и Национален клуб „Трабант”.

През изминалата събота Трабант фест 2022 събра в сърцето на възрожденска Трявна над 80 ретро автомобила от близо и далеч, както и десетки собственици, съмишленици и привърженици на немската марка.

Изложението предизвика интерес, носталгия и любопитство сред неспирния поток от граждани и гости на града, които се спираха за снимка и се запознаваха отблизо с историята и спецификите на возилата от техните собственици. Приветствие и благодарност към всички участници отправи кметът на Община Трявна г-жа Силвия Кръстева.

„Добре дошли в прекрасна Трявна! За мен е изключително удоволствие, че за пета поредна година нашият град е домакин на Трабант фест 2022! Убедена съм, че всички, които дойдоха да участват в нашето събитие ще са доволни от това, което организираме. Най-голяма благодарност искам да изкажа на Национален клуб „Трабант”, на които дължим това събитие да се състои за поредна година! Благодаря Ви от сърце, надявам се да сме създали добро настроение и усмивки на всички Вас и да се насладите на всичко, което виждате!” заяви Силвия Кръстева.

Освен автентични трабанти от едно време, на място можеха да бъдат видени още различни жигули, вартбурги, ретро мотори и единствения у нас дървен мотор, дело на тревненски майстор дърворезбар. Разбира се, не липсваха и атрактивни возила, като спечелилият „Купата на Кметство Плачковци” тунингован трабант 4х4, ретро ремарке – палатка, лада патрулка „Народна милиция”, вартбург такси, трабант със спортно окачване и бижуто на Трабант феста – „Пеперудената фея”. Розовият бонбонен трабант от 85-та година е собственост на Ина Николова, има мигли на своите фарове, отличаващ се тунинг и е най-любимото возило на дамата, придобила популярност в цялата страна.

По време на феста за доброто настроение на всички гости допринесе и Танцов ансамбъл „Трявна” при Народно читалище „Пенчо Славейков 1871”-Трявна, които извиха кръшни хора насред площада и разиграха малки и големи. Всички участници бяха отличени с грамоти и символични награди, свързани с най-голямата им любов – ретро возилата, които бяха връчени от кмета на Община Трявна, кмета на Кметство Плачковци и представители на Национален клуб „Трабант”. Трабант фест 2022 година завърши по традиция с почетна обиколка, която премина по главните улици на Трявна и Плачковци!

Всички снимки можете да разгледате оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица