Свържи се с нас

Новини

Лекуват ли се алергиите?

Published

on

Това е темата на поредната, четвърта лектория, посветена на здравето, организирана от Народно читалище „Будителите 2017” в Габрово. След двегодишно пандемично прекъсване, тя ще се състои на 7 юни, вторник, от 18.30 часа в зала „Възраждане”.

Лектор ще бъде доц. д-р Ваня Цветкова, дм Алерголог, завеждащ Отделение по алергология към Медицински университет – Плевен. Със специалното участие на габровския алерголог Д-р Божидар Паралчев, Д-р Иво Станчев- пулмолог, Д-р Димитър Димитров-УНГ, д-р Дарена Русинова- дерматолог и много други лекари- специалисти, общопрактикуващи лекари и представители на здравни институции.

„Информацията, която ще бъде представена, ще е от полза за хора от различни възрасти, които се интересуват от здравето си и ще е в помощ на страдащите. Участниците в срещата ще имат възможност да чуят на популярен език за новите достижения в алергологията, ще могат да се включат в дискусията и да задават въпроси от най-широк характер”, анонсират организаторите.

Инициативата се провежда в партньорство с Община Габрово и с подкрепата на „Мирта Медикус” и е достъпна за всички, защото входът е свободен.

Алергията е свръхчувствителност, или прекомерна реакция на имунната система към вещество (алерген), считано за безопасно за повечето хора. Тя може да бъде опасна, дори смъртоносна, за радост в редки изключения. Възможно ли е човек да умре, ако получи алергичен шок от миризмата на цъфнал храст, или цвете? Да, разбира се, ако няма кой да му помогне, и то веднага? Дори да не страдате в никаква степен и от никакъв вид алергия, срещата с доц. д-р Ваня Цветкова и медиците, които ще присъстват на срещата, ще ви бъде полезна, защото можете да се окажете на точното място и в точното време, за да помогнете.

Д-р Цветкова е доктор по медицина в областта на алергологията. Защитила е дисертация на тема “Генетични и имунологични изследвания на пациенти с алергичен ринит и бронхиална хиперреактивност” и има специалности: Вътрешни болести и Клинична Алергология. Тя има научни интереси: в областта на атопична бронхиална астма, алергичен ринит, медикаментозна, хранителна алергия и инсект алергия. Занимава се с активна преподавателска дейност и води лекционни курсове „Клинична алергология“ на български и английски език за студенти и лекари-специализанти и затова е интересен събеседник. Има редица международни курсове и специализации, член е на Европейската академия по алергология и клинична имунология, на Съюз на учените в България, на Българското алергологично дружество и др. и е в крак с новостите в областта на алергологията. Вероятно всеки човек се среща с алергиите в своя житейски път, а някои от нас – и с опасните им форми.

Какво трябва да носим със себе си, когато сме надалеко и задълго сред природата, как трябва да реагираме при ужилване от оса или стършел, можем ли да познаем кой от козметичните продукти, които ползваме, води до реакция на организма, какви са видовете алергии, кои са най-често срещаните алергени и алергични реакции? Можете да попитате за всичко по време на лекторията. И да получите подарък от спонсорите за своята активност.

Най-вече, да си тръгнете от залата не по-предпазливи, а по уверени в себе си с новите знания, които ще получите.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица