Свържи се с нас

Новини

ИОУ „Христо Ботев“ сподели добрите си практики по „Иновации в действие“

Published

on

През учебната 2021/2022 година основно училище „Христо Ботев”- Габрово отново бе вписано в списъка на Иновативните училища в България. През следващите 4 години училището ще работи по проект „С иновации в чуждите езици към бъдещето”.

Всяка учебна година иновативните подходи са различни и се включват в учебното съдържание на английски и руски език, на различни класове, като се запазва приемствеността в новите класове.

Иновативно основно училище „Христо Ботев” – сподели добри практики по Национална програма на МОН „Иновации в действие”, на която беше домакин. Мобилността за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата се състоя на 13 май в училището.

В дейностите по мобилност участваха училищата, сключили договори за сътрудничество и обмен на информация. Това бяха Основно училище „Панайот Волов“- Варна, Частно основно училище „Образователни технологии“- София, Средно училище „Христо Ботев“ – Варна, – Ветрино.

Гости на срещата бяха началникът на РУО – Габрово Георги Маринов, старши експерт по чужд език и по майчин език Силвана Пенелска, председателят на Обществения съвет Елица Петрова, общественици, учители, родители.

Основната цел при реализирането на програмата бе да се повиши качеството на образователния процес чрез увеличаване на интерактивността и активното участие на учениците посредством иновативни педагогически методи. Това бе постигнати чрез засилване употребата на дигитални средства и информационни технологии в обучението, повишаване на мотивацията и интереса на учениците към ученето, подобряване на образователните резултати, повишаване на творческата активност на учениците и педагозите.

Гостите имаха възможност да наблюдават иновативен открит урок в 5 клас: прилагане на метода „Обърната класна стая“ в обучението по английски език, както и мултимедийна презентация за прилагане на метода „Обърната класна стая“ в обучението по руски език в 3 клас.

Съвместната работа включи поредица от дискусии и обмяна на добри практики между педагогическите специалисти, предложения за развитие и разработване на проекти, богата културна програма.

С много настроение във формални и неформални разговори учителите от трите училища обмениха мнения и идеи, във връзка с образователната иновация. Всички участници получиха сертификати за участие и рекламни материали, свързани с иновацията и НП “Иновации в действие“.

Гостите изразиха възхищението си, както от отличната образователна среда в Основно училище „Христо Ботев“, така и от оказаното гостоприемство.

Автор: Старши учител английски език Росица Стефанова.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица