Свържи се с нас

Култура

Осветиха реновирания салон в НЧ „Развитие-1870”

Published

on

С тържествен водосвет и премиера на спектакъла „Усмивката на Нушич” беше официално открит реновираният салон в Народно читалище „Развитие-1870” – кауза на бизнеса в Севлиево.

Лентата прерязаха кметът на общината д-р Иван Иванов, президентът на Ротари клуб – Севлиево Михаил Йонков, Валя Станчева – член на Бизнес сдружение „Севлиево 21 век” и Емилиян Маринов – председателят, през чийто мандат бе осъществен ремонтът. Стилното тържество, навръх рождения ден на просветно-културната институция – 11 май, в Деня на светите братя Кирил и Методий, уважиха представители на Община Севлиево, Областната администрация, бизнеса, образователни и културни институции, приятели, самодейци, граждани.

Плакети „Заедно в каузата – да пребъде храмът на духовността – НЧ „Развитие-1870”! С благодарност за родолюбивия жест!” връчи председателят Данаил Лалев на Община Севлиево, Бизнес сдружение „Севлиево 21 век” и Ротари клуб – Севлиево. Плакет в знак на благодарност и признание получи Емилиян Маринов, председателят, през чийто мандат се сбъдна мечтата за обновяване на салона. Кауза, която прегърна местният бизнес на 8 октомври 2020 г., на благотворителната вечер на сдружение „Севлиево 21 век”. А поводът бе достолепната 150-годишнина от основаването на Читалището – храм на духовността и стожер на българщината.

С дарените 41 000 лв. и 36 000 лв. читалищни средства бе изцяло реновиран салонът. Първата подадена ръка бе на Община Севлиево, която ремонтира покрива на културната институция. Дейностите в салона започнаха в началото на октомври 2021 г. въпреки пандемията от коронавирус, която бе сериозен проблем и голямо изпитание за културната институция.

Тогава заради вируса в България затвориха театри, кина, концертни зали, както и читалища. Някои школи и клубове съществуваха само чрез срещи във виртуалното пространство, а други – правеха почти невъзможното, за да работят на живо и обучават децата ни – нашето бъдеще. Поддържаха пламъка жив и искрата, която запалва любов към култура и знание.

През месец март тази година приключиха всички ремонтни дейности в проекта за реновиране: боядисване на тавана, подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи, лакиране на ламперията и сцената, подмяна на мокета, монтиране на новите столове, освежаване и пране на завесите.

Премиерата на спектакъла „Усмивката на Нушич” – подарък за гостите, уважили празника на Читалището, обра овациите на публиката.

Постановка беше последната на Младежкия театрален състав с участието на Ксения Димитрова, Ния Златкова, Соня Цонева, Георги Георгиев и Денислав Богданов, под ръководството на режисьора Никола Узунов.

За всички тях, прекрачили прага на читалището преди повече от десет години, театърът е станал съдба. Неизброими са спечелените награди, плакети, златни медали, отличия от най-големите театрални фестивали в страната, за което абитуриентите – Ксения, Ния, Соня и Георги, получиха цветя и грамоти за принос в развитието на театралното изкуство. Връчи ги секретарят на НЧ „Развитие-1870” Нели Тотева-Георгиева с пожеланието за успехи и покана към гостите за финал на празника с коктейл.

Автор: Десислава Димитрова – организатор при НЧ „Развитие-1870”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица