

Култура
„Дебют“ на Стефан Петков е акцент на месеца в Галерията
През месец май Художествена галерия „Христо Цокев“ има удоволствие да представи за рубриката „акцент на месеца“ живописната творба на прочутия български художник от Велико Търново – Стефан Петков „Дебют“.
Завършил Национална художествена академия “Николай Павлович” град София по специалност “живопис” през 1974 година. Още от 1962 година (както посочват източниците) започна да приема участия в художествените изложби във Велико Търново, София, Разград. Член е на СБХ (от 1978 г.), а известно време асистент по живопис към ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Няколко години е бил преподавател в НГПИ „Тревненска школа“. Носител е на награди за живопис и скулптура на СБХ, на Военното училище във Велико Търново, на награда за скулптура на СБХ и от Международно Биенале на Дом на Хумора и Сатира, Габрово (1999г.).
Носител е на златен медал за живопис от СБХ, Велико Търново (1988г.). Има редица самостоятелни изложби. Негови произведения са собственост на Национални и частни галерии в България, Турция, Румъния, Полша, Германия, Франция, Испания и САЩ. Стефан Петков се реализира в областта на живописта, скулптурата, графиката, фреската и приложните изкуства. Това обстоятелство го превърна в твореца в най-широкия смисъл на това определение. Необичайни са формите и материалите в творбите му, необичайно е дори внушението, което отправя към зрителя.
Неговите произведения са изпълнени с дълбока вътрешната емоционалност, която се проявява в колорита, рисунката и композицията. Картината „Дебют“ (см. техника, 170х120) в значителната степен характеризира творческия метод на художника. Повърхността на произведението наподобява колажа, боите се напластяват на закрепената марля и платното, образувайки обемни цветни петна и преходи. Това обстоятелство заедно с мекия колорит се водят до формирането на емоционалния отклик от страната на зрителя. Рисунката както и цялата композицията се изглеждат като умишлено недовършени.
По този начин художникът въвлича зрителя в диалога с картината, предлагайки му мислено да довърши образа. Пластичната изразителност и свобода заедно със вътрешната одухотвореност са намерили своята проява в картината.
В интервютата дадени преди време, Стефан Петков подчертава, че не иска да определя творбите си по никакъв начин. Разчита, че всеки човек ще намери за себе си нещо в тях и така ще надзърне в душата на автора.
Творбата на Стефан Петков може да бъде видяна от посетителите на ХГ „Христо Цокев“ от 10 май до 14 юни.
Автор на текста: Станислав Гончаров.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 2 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева