

Новини
Лекар и пациент от Габрово станаха герои във филм, даряващ надежда на болните с псориазис
След няколко години мъки и множество прочетени статии, че псориазисът е нелечим, Митко Енчев от Севлиево намира своя лечител. Помощта идва в лицето на д-р Дарена Русинова, специалист-дерматолог в Кожно отделение на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ Габрово. Лекарката и нейният пациент станаха герои във филм, посветен на заболяването и борбата с него. Видео поредицата „Псориазисът не е само кожа“ е на Института за здравно образование, а в един от епизодите героите са от Габрово.
Националната кампания споделя вдъхновяващи истории на пациенти, страдащи от коварната болест и намерили начин да се справят с нея заедно със своите лекари. Целта е да се даде кураж и на други, защото псориазисът не е присъда – той може успешно да се контролира.
Митко Енчев е диагностициран с псориазис преди три години. Болестта се проявява в рани и ужасни сърбежи. Ръцете и краката му се напукват до такава степен, че той не може да прави нищо. В началото мисли, че обривите са безобидни и ще минат с мазане на каквито кремове има вкъщи. Но не става така – още щом го вижда, д-р Русинова го приема в болница, защото състоянието му е много тежко. Не е спал с месеци от ужасни сърбежи, налага се да приема и хапчета за сън. „Носех ръкавици. Не исках хората да ме виждат, не ми беше приятно“, спомня си той.
„Това е страдание за много години. Тези пациенти не искат да се здрависват, не искат да доближават други хора, стават меланхолични, затварят се в себе си. Псориазисът засяга много органи и системи, но смятам, че това е заболяване на душата. Тези хора истински страдат и целта на нас като лекари е да намерим начин, вариант, да махнем страданията“, споделя д-р Дарена Русинова. Тя предлага на Митко да опита лечение с биологична терапия, която към онзи момент Кожното отделение в болницата започва да прилага. Резултатите не закъсняват. „Като почнах инжекциите, всичко изчезна. Вече нямам белези. Чувствам се прекрасно, спя спокойно, престана този кошмар. Жена ми метеше сутрин по една лопата кожи. Отвратително беше“, спомня си Митко Енчев. Той вече е спокоен и доволен, че може да докосва внуците си, да помага на жена си в семейната градинка. „Чудо стана с мен. Чувствам се направо нов човек“, щастлив е той. И не спира да благодари на своята лекарка. Споделя, че е силно впечатлен – идвала да го види в болницата дори в почивните си дни.
Терапията е безплатна за пациентите, реимбурсира се на 100% от Здравната каса. За да бъде одобрен, пациентът минава през специална комисия. Но д-р Русинова е категорична, че процесът на лечението е взаимен.
„Нямам пациент, който да е постигнал ремисия преди започване на биологичното лечение. Говорим за тежки форми на псориазис, както и ставно засягане. Обикновено това са пациенти, които в годините са минали през всякакви видове лечение. Да, ние имаме с какво да им помогнем, но ако те не повярват, ако те не протегнат ръка към нас, ще останат сами в своето страдание, което не бива да се случва“, категорична е лекарката.
Псориазисът не е обикновено кожно заболяване, а страдание, което оказва сериозен отпечатък върху живота на пациентите. Това е едно от петте заболявания, признати от СЗО за изключително важни за съвременния човек. Негативно му отражение върху качеството на живот може да бъде сравнено, а в някои случаи дори да превишава това на диабета, тежката депресия, инфаркта и някои онкологични заболявания като рака на гърдата. 80% от пациентите с псориазис съобщават, че той влияе негативно върху живота им.
Към момента в България данните показват, че у нас страдат над 100 000 души. По данни на НЗОК, консултациите с лекар по повод на псориазис годишно са около 20 000, а в Област Габрово – близо 300.
В световен мащаб, заболяването засяга около 2-3% от общото население или това са 125 милиона души. Проявява се еднакво при мъже и жени. Има го във всички раси, но европеидната е по-често засегната. Болестта се проявява на възраст между 11 и 45 години, но може да се появи на всяка възраст. Особено активно е заболяването през пубертета. Всяка година, около 20 000 деца в света под 10 г. се диагностицират с псориазис.
Псориазисът е дълготрайна (хронична) болест на кожата, при която клетките се делят до десет пъти по-бързо от нормално. Това кара кожата да се струпва в неравни зачервени образувания, покрити с бели люспи, които могат да се формират навсякъде. Обривите при псориазис могат да варират от няколко петна до големи образувания, които обхващат голяма част от тялото. Най-често засегнатите области са долната част на гърба, лактите, коленете, краката, ходилата на стъпалата, скалпа, лицето и дланите. Повечето видове псориазис преминават през цикли, изгаряйки за няколко седмици или месеци, след което отшумяват за известно време или дори влизат в ремисия.
В последните години е установено, че псориазисът е не само кожно, а системно заболяване, т.е. засяга и други органи и системи в организма. Една от най-тежките форми на псориазиса е псориатичният артрит, който може да доведе до инвалидизация. Появява се при около 30% от пациентите с оток, зачервяване, затопляне, сутрешна скованост и деформация на ставите. Пораженията на ставите най-често се установяват няколко години след кожните, но понякога артритът може да възникне едновременно или да предшества кожните изменения. Най-често се засягат ставите на пръстите на ръцете и краката, но могат да се засегнат и големи стави и гръбначния стълб.
Пациентите с псориазис често имат и съпътстващи заболявания на сърдечно-съдовата система, диабет тип 2, метаболитен синдром.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 6 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 6 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 6 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 5 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 5 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 5 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 4 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева