Свържи се с нас

Култура

Трявна и Дряново със съвместна програма от Великден до Гергьовден

Published

on

За първи път Община Трявна и Община Дряново излизат с обща културна програма във връзка с предстоящите големи християнски празници Възкресение Христово и Гергьовден.

Тази година празничният календар е богато наситен с разнообразни тематични събития, които са насочени както към най-малките жители и гости на двете общини, така и към техните семейства, близки и приятели.

Под наслов “От Великден до Гергьовден в Дряново и Трявна” организаторите имат за цел да предложат всеки ден интересни културно-образователни мероприятия в региона, които да привлекат повече туристи и да допринесат за празничното настроение на жителите на двете общини.

Програмата стартира на 22 април, петък, с мащабен туристически поход с две начални точки – от ЖП гара Трявна и Дряновски манастир до Архитектурно-исторически резерват “Боженци” до 6 май, когато е и един от най-красивите и обичани пролетни празници – Гергьовден!

П Р О Г Р А М А

22 април, петък

Поход по екопътеката Дряновски манастир – Боженци – Трявна
Маршрут Дряновски манастир – с. Горни Върпища – с. Боженци (сборен пункт за групите от Дряново и Трявна) – Трявна

9:30 ч. – Тръгване от къмпинг „Стринава“ до Дряновски манастир
10:00 ч. – Тръгване от ЖП гара-Трявна – SOS Детско селище-Трявна – с. Скорците – с. Боженци – Трявна

11:00 ч. – Анимация и боядисване на яйца с актьор от Държавен куклен театър – Габрово
Място: Централен парк, с. Царева ливада

23 април, събота

10:30 ч.„Да украсим великденско яйце в музея“
Място: Музей „Старото школо“ към СМРЗИ – Трявна, гр. Трявна

23:00 ч.Пасхално богослужение за Възкресение Христово в храмовете в община Трявна и община Дряново, запалване на благодатния огън и обиколка на храма:

  • „Св. Архангел Михаил“, „Св. Георги“ и „Св. Никола“, гр. Трявна, „Св. Пророк Илия“, гр. Плачковци
  • „Св. Архангел Михаил“, Дряновски манастир,Св. Никола“ и „Въведение Богородично“, гр. Дряново

24 април, неделя

10:00 ч. – Забавна програма с великденски заек и раздаване на боядисани яйца на деца
Място: площад „Капитан Дядо Никола“, гр. Трявна

Празничен концерт с участието на самодейни състави от гр. Дряново, гр. Трявна и гр. Плачковци

10:30 ч. – площад Ларгото, гр. Дряново,
11:30 ч. – площад пред НЧ „Пенчо Славейков 1871“, гр. Трявна

14:00 ч. – Великденски концерт в с. Царева ливада
С участието на Танцов ансамбъл „Плетеница“ и Стелияна Христова – победител в първия сезон на „Гласът на България“
Място: Централен парк, с. Царева ливада

25 април, понеделник

11:00 ч. – Пресъздаване на ритуала Кумичене и изработване на венчета

Място: НЧ „Христо Ботев-1894“, с. Гостилица

12:00 ч. – Тържество по случай празника на с. Скалско

29 април, петък

19:00 ч. – Прожекция на филма „Завръщане 2“
Място: Големия салон на НЧ „Развитие-1869“, гр. Дряново

30 април, събота

11:00 ч.Провеждане на канадска борба в Трявна
Място: парк „Божковска поляна“, гр. Трявна

11:00 ч. – Прожекция на детския анимационен филм „Училище за магии“

19:00 ч. – Прожекция на филма „Бай Иван“
Място: Големия салон на НЧ „Развитие-1869“, гр. Дряново

1 май, неделя

09:00 ч. – 16:00 ч. – Пролетна обиколка около Трявна за скороходци, колоездачи и бегачи
Място: Комплекс „Бръшлян“, гр. Трявна

4 май, сряда

17:00 ч.Откриване на изложба „Строителните занаяти на Стара планина“ с партнираща организация РЕМО „Етър“
Място: Музей „Старото школо“ към СМРЗИ, гр. Трявна

17:30 ч.  – Представяне на албума „Възрожденско църковно изкуство в Дряново“
Място: Исторически музей – Дряново, гр. Дряново

6 май, петък

09:30 ч. – Откриване на „Дни на дърворезбата“ по случай Гергьовден
Място: площад пред НЧ „Пенчо Славейков 1871“, гр. Трявна

10:00 ч. – Празнична програма за Гергьовден в гр. Плачковци с провеждане на томбола за голямата награда – гергьовско агне
Място: площад „Илинден“, гр. Плачковци

18:00 ч.Гергьовденска хоротека в Дряново
Място: площад Ларгото, гр. Дряново

През целия период:

  • 5 април – 10 май – Изложба „От ръката тревненска“, посветена на традиционните тревненски занаяти в Икономовата къща, гр. Дряново
  • 20 април – Великденска изложба в галерия „Арт-М“, гр. Трявна
  • „Посветен на Отечеството“ – Изложба, посветена на делото на Васил Левски с партнираща организация НБКМ „Св. св. Кирил и Методий“ в музей „Старото школо“, гр. Трявна
  • Изложба „Строителните занаяти на Стара планина“ с партнираща организация РЕМО „Етър“ в музей „Старото школо“, гр. Трявна
  • Изложба Живопис – част от дарението на фамилия Гъбенски в Художествена галерия, гр. Трявна (Посещение – след предварителна заявка в музей Даскалова къща, тел. 0677 6 2166
  • Изложба „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ на Национален дарителски фонд „13 века България“ в галерия „Гъбенски“, гр. Трявна

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица