

Култура
Трявна и Дряново със съвместна програма от Великден до Гергьовден
За първи път Община Трявна и Община Дряново излизат с обща културна програма във връзка с предстоящите големи християнски празници Възкресение Христово и Гергьовден.
Тази година празничният календар е богато наситен с разнообразни тематични събития, които са насочени както към най-малките жители и гости на двете общини, така и към техните семейства, близки и приятели.
Под наслов “От Великден до Гергьовден в Дряново и Трявна” организаторите имат за цел да предложат всеки ден интересни културно-образователни мероприятия в региона, които да привлекат повече туристи и да допринесат за празничното настроение на жителите на двете общини.
Програмата стартира на 22 април, петък, с мащабен туристически поход с две начални точки – от ЖП гара Трявна и Дряновски манастир до Архитектурно-исторически резерват “Боженци” до 6 май, когато е и един от най-красивите и обичани пролетни празници – Гергьовден!
П Р О Г Р А М А
22 април, петък
Поход по екопътеката Дряновски манастир – Боженци – Трявна
Маршрут Дряновски манастир – с. Горни Върпища – с. Боженци (сборен пункт за групите от Дряново и Трявна) – Трявна
9:30 ч. – Тръгване от къмпинг „Стринава“ до Дряновски манастир
10:00 ч. – Тръгване от ЖП гара-Трявна – SOS Детско селище-Трявна – с. Скорците – с. Боженци – Трявна
11:00 ч. – Анимация и боядисване на яйца с актьор от Държавен куклен театър – Габрово
Място: Централен парк, с. Царева ливада
23 април, събота
10:30 ч. – „Да украсим великденско яйце в музея“
Място: Музей „Старото школо“ към СМРЗИ – Трявна, гр. Трявна
23:00 ч. – Пасхално богослужение за Възкресение Христово в храмовете в община Трявна и община Дряново, запалване на благодатния огън и обиколка на храма:
- „Св. Архангел Михаил“, „Св. Георги“ и „Св. Никола“, гр. Трявна, „Св. Пророк Илия“, гр. Плачковци
- „Св. Архангел Михаил“, Дряновски манастир, “Св. Никола“ и „Въведение Богородично“, гр. Дряново
24 април, неделя
10:00 ч. – Забавна програма с великденски заек и раздаване на боядисани яйца на деца
Място: площад „Капитан Дядо Никола“, гр. Трявна
Празничен концерт с участието на самодейни състави от гр. Дряново, гр. Трявна и гр. Плачковци
10:30 ч. – площад Ларгото, гр. Дряново,
11:30 ч. – площад пред НЧ „Пенчо Славейков 1871“, гр. Трявна
14:00 ч. – Великденски концерт в с. Царева ливада
С участието на Танцов ансамбъл „Плетеница“ и Стелияна Христова – победител в първия сезон на „Гласът на България“
Място: Централен парк, с. Царева ливада
25 април, понеделник
11:00 ч. – Пресъздаване на ритуала Кумичене и изработване на венчета
Място: НЧ „Христо Ботев-1894“, с. Гостилица
12:00 ч. – Тържество по случай празника на с. Скалско
29 април, петък
19:00 ч. – Прожекция на филма „Завръщане 2“
Място: Големия салон на НЧ „Развитие-1869“, гр. Дряново
30 април, събота
11:00 ч. – Провеждане на канадска борба в Трявна
Място: парк „Божковска поляна“, гр. Трявна
11:00 ч. – Прожекция на детския анимационен филм „Училище за магии“
19:00 ч. – Прожекция на филма „Бай Иван“
Място: Големия салон на НЧ „Развитие-1869“, гр. Дряново
1 май, неделя
09:00 ч. – 16:00 ч. – Пролетна обиколка около Трявна за скороходци, колоездачи и бегачи
Място: Комплекс „Бръшлян“, гр. Трявна
4 май, сряда
17:00 ч. – Откриване на изложба „Строителните занаяти на Стара планина“ с партнираща организация РЕМО „Етър“
Място: Музей „Старото школо“ към СМРЗИ, гр. Трявна
17:30 ч. – Представяне на албума „Възрожденско църковно изкуство в Дряново“
Място: Исторически музей – Дряново, гр. Дряново
6 май, петък
09:30 ч. – Откриване на „Дни на дърворезбата“ по случай Гергьовден
Място: площад пред НЧ „Пенчо Славейков 1871“, гр. Трявна
10:00 ч. – Празнична програма за Гергьовден в гр. Плачковци с провеждане на томбола за голямата награда – гергьовско агне
Място: площад „Илинден“, гр. Плачковци
18:00 ч. – Гергьовденска хоротека в Дряново
Място: площад Ларгото, гр. Дряново
През целия период:
- 5 април – 10 май – Изложба „От ръката тревненска“, посветена на традиционните тревненски занаяти в Икономовата къща, гр. Дряново
- 20 април – Великденска изложба в галерия „Арт-М“, гр. Трявна
- „Посветен на Отечеството“ – Изложба, посветена на делото на Васил Левски с партнираща организация НБКМ „Св. св. Кирил и Методий“ в музей „Старото школо“, гр. Трявна
- Изложба „Строителните занаяти на Стара планина“ с партнираща организация РЕМО „Етър“ в музей „Старото школо“, гр. Трявна
- Изложба Живопис – част от дарението на фамилия Гъбенски в Художествена галерия, гр. Трявна (Посещение – след предварителна заявка в музей Даскалова къща, тел. 0677 6 2166
- Изложба „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ на Национален дарителски фонд „13 века България“ в галерия „Гъбенски“, гр. Трявна

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 7 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Любопитнопреди 7 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Културапреди 3 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 3 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!