

Новини
Продължава контролът по АСЧ в Тревненско
Контролът във връзка с изпълнение на Плана за действия в България по отношение на обектите за отглеждане на свине за лични нужди и предотвратяване разпространението на болестта Африканска чума по свинете (АЧС) на територията на община Трявна продължава. Това реши Общинската Епизоотична комисия на последното провело се заседание в Заседателна зала № 403 в сградата на общинска администрация, на която присъстваха зам.-кметът на Община Трявна и председател на комисията Марин Маринов, кметски наместници, общински служители и специалисти, представители на ОДБХ-Габрово и ветеринарни лекари.
По време на заседанието стана ясно, че в момента не се открива наличие на вируса на АЧС сред дивите прасета в региона, а само наличието на антитела в животните, което също е доста притеснителен факт.
“Това представлява голяма опасност, тъй като животното може да пренася със себе си заболяването без никакви признаци и да го предава на друг възприемчив вид. В големите свинеферми има мерки за биосигурност, докато в личните стопанства липсва или е на много ниско ниво!” коментира по време на заседанието д-р Павел Монев – гл. експерт отдел “Здравеопазване на животните” при Областна дирекция по безопасност на храните-Габрово.
След депопулацията през 2019 год., обезщетените собственици на свине в област Габрово са общо 343. Регистрираните свиневъдни обекти тип “лично стопанство” са 91 на брой, за които през последните две години има издадени 12 разрешения за заселване. По последни данни нерегистрираните обекти в областта са 252.
От ОДБХ-Габрово подчертаха, че на територията на населените места в областта няма наличие на Инфлуенаца авиум или т. нар. птичи грип. Д-р Монев отбеляза, че на общинските епизоотични комисии ще бъдат предоставени списъците с регистрираните и депопулираните стопанства и допълни, че все още няма взето решение относно облекчаване на процедурата за заселване на личните пространства след въпрос, зададен по време на заседанието в Община Трявна.
На база представената епизоотична обстановка общинската комисия реши да продължи със задължителните мерки, разписани в Плана за действие в България по отношение на обектите за отглеждане на свине за лични нужди, а именно провеждане на проверки в свиневъдните обекти три пъти годишно – двукратно от представители на местната администрация и веднъж от представители на местното самоуправление с участието на ветеринарен лекар.
Продължава извършването на проверки на депопулацията на задните дворове през 2019 год., за да се установи дали същите не са подновили дейността си, както и проверки на биосигурността от регистрирани ветеринарни лекари четири пъти годишно с предоставяне на установените резултатите. За същата сигурност ще следят и официални ветеринарни лекари веднъж годишно, които ще извършват клинични прегледи, вземане на проби и лабораторни изследвания, въз основа на оценка на риска от ОДБХ.
Продължава взаимодействието с териториалните звена на Министерството на вътрешните работи за борба с нелегалното придвижване на прасета, извършване на месечни проверки за провеждана по интернет нелегална търговия с едрите животни и предоставяне на информационни материали на собствениците на прасета.
Сроковете, в които е необходимо да се извършат планираните мерки, според представения План за действие в България са следните:
- До края на м. май – инвертаризация на обектите от представители на метната администрация
- В периода юни – септември – инвертаризация на обектите от представители на местната администрация и официален ветеринарен лекар и извършване на проверки за биосигурност
- В периода октомври – ноември – извършване на задължителните по закон описи на личните стопанства от кметове и кметски наместници
Във връзка с усложнената епизоотична ситуация в България по отношение на болестта Африканска чума по свинете и разпространението на инфлуенца авиум (птичи грип) продължават и действията, съгласно Решение на Министерски съвет №313 от 9 април 2021 год. Собствениците на животновъдни обекти трябва да поддържат строги мерки за охраната и биосигурността, както и да не допускат външни лица в помещенията. Няма да бъдат преустановени ежеседмичните претърсвания за умрели диви свине в 20 км. зона около индустриалната ферма в местността Чакала край гр. Севлиево от служители на ТП на държавните предприятия и ще продължи засиления надзор при дивите птици.
Към момента населването на животновъдни обекти, тип лично стопанство със свине в региона, е прекалено рисково и трябва да се спазят всички условия, съгласно изискванията на ОДБХ.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 7 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 7 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 5 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 5 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка