

Любопитно
Осми национален фестивал „Семе българско“
За осми пореден път пазителите на българските традиции, занаяти, храни и семена ще се съберат в Севлиево в рамките на Национален фестивал „Семе българско“. И тази година организаторите – Община Севлиево и Рекламна Агенция „Елмазови“ си поставят амбициозната цел да съберат на едно място духа, бита и традициите – пазители на родовата ни памет.
С новите инициативи и дейности фестивалът ще привлича гости от близо и далеч. Ще бъде разказано за тайнствата български Край огъня с Девира.
В ателие „Природата в нас и ние в нея“ на парк Българка ще бъдат споделени знания за билките и техните приложения. В днешно време здравето е всичко, затова е важно да знаем как можем да си го набавим от природата и останем с чисто сърце и тяло.
В Алеята на здравето посетителите ще намерят качествени, здравословни продукти, билки, козметика и други. Ще бъде отворено ателие Тангризъм със Спас Мавров – то ще включва лекция, изработка на символи, образователен елемент за тяхното разчитане, практически и творчески дейности.
Носим стъпките на народните танци от време оно в кръвта си, затова на Фестивал „Семе българско“ ще има Работилница за народни хора. Ще бъдат поканени самодейни състави, които ще извият красиви хора, в които всеки посетител може да се включи.
Карта със стъпките на най-играните български хора, която ще създадат посетителите на работилницата, ще помогне на начинаещите танцьори да добият необходимата им увереност. След фестивала картата ще бъде дарена на училище или детска градина в град Севлиево.
Предизвикателствата на зелените идеи от Централен Балкан ще развличат малки и големи в неделния ден, предлагайки им да се включат в природни игри и да спечелят прекрасни награди.
Инициативата „БГ Дървото на живота“ – От древни времена българките са украсявали своите дрехи със символични шевици. Един от най-честите везбени символи е „Дървото на живота“. То ще се окичи с плодовете български – нашите гордост, памет, ценности и съкровища, пазени в сърцата и умовете ни.
„Горичка в количка“ е другата нова инициатива, която събира в себе си тайните на засаждането на дървесните видове и различни растения и ги показва по иновативен и интересен за посетителите начин. Гората. БГ ще раздаде 15 хиляди плодни дръвчета безвъзмездно на желаещите да ги засадят и да се грижат за тях до момента, в който им родят плод.
Пленер „Хубава си моя горо“ ще експонира тематични картини и рисунки из целия парк. Работилница „Да използваме непотребното“ е с екологична насоченост и хвърля предизвикателство към хората с креативни умове, които с помощта на въображението си ще могат да създадат произведения на изкуството от непотребни материали.
Вече познатите инициативи, които очаквате няма да ви подведат, а ще ви зарадват и наситят сетивата, умовете и ръцете ви със щедрост. Търсете по време на фестивала „Дом за семена“ – междинната станция, в която всеки може да остави или вземе сортови семена от различни посевни култури, безплатно и безвъзмездно. Идеята на инсталацията е „Донесете, споделете и вземете“. Така с времето от ръка на ръка, от двор на двор, от нива на нива, българските сортове малко по малко ще се върнат във всеки дом. Партньор в инициативата е Селскостопанската академия.
В рамките на осмото издание на фестивал „Семе българско“ ще се вдъхне живот на старите занаяти, които са давали препитание на хората в миналото и макар все по-рядко срещаме и в днешни дни. Това ще се случи в кът на българските занаяти – Майсторлъкът български.
Инициативата „Шанс за бебе” ще се реализира за осма поредна година. В нея със своите творения ще се включат дечица с огромни сърца и родители на ин-витро деца от България. Благодарение на усърдния труд на децата, които изработват изделия за благотворителна продажба, отвореното сърце на гостите на фестивала, усилията на фондация „Искам бебе“ и на Община Севлиево, вече са родени две бебета, чиито родители бяха подкрепени със средствата, събрани по време на „Семе българско“.
В изложението на фестивала ще участват организации, фирми и асоциации от областта на селското стопанство, екологията и био производството, със специално внимание към селскостопанските институти, разсадници, овощници, билкарии, цветари, местни производители, земеделски кооперации, билкопроизводители, лозаропроизводители, винопроизводители, мелници, хлебопроизводители, лесовъди и др. производители на храни, носещи характерните български вкусове и запазващи традицията на земята, семената и храната ни.
И тази година неизменна част от събитието ще са децата. В работилница „Игрите на баба и дядо“ – ще бъдат възродени старите игри, с които нашите баби и дядовци са отгледали поколения щастливи български деца. Те ще имат образователен, състезателен и поощрителен характер за най-малките. Децата ще имат възможност още и да работят с глина, да танцуват български хора, ще месят хляб.
В парка ще бъде инсталирана подвижна пещ, в която подрастващите ще изпекат хляба, омесен от собствените им ръце и ще споделят своя опит със семействата си.
Официалното откриване на фестивала ще се състои на 16 април в парк „Казармите“ с концерт на фолклорен ансамбъл „Развитие“ – Севлиево. През първия ден участие в културната програма ще вземат Ансамбъл Развитие, Капански ансамбъл и гост звезди – Калин Вельов и Нина Николина. Във втория ден от фестивала за настроението на гостите ще се погрижат Ансамбъл Сивек, Берковската музика, ФКФ „Боженци“, Севлиевата духова музика, „Децата на Севлиево“, талантливите изпълнители от „Upstreem Voices“. На сцената също ще се изявяват състави, представящи единството и многообразието на българските народни танци и фолклор. Читалища, детски градини, училища, НПО-та, школи ще пеят и танцуват на фестивалната сцена и в двата дни на събитието.
Базар „Подкрепяме българщината“ и Фермерски пазар – в парка ще има отделен кът за участниците във Фермерския пазар, в който ще се включат най-малките местни производители от цялата област. Те ще предлагат на посетителите изделия от селскостопанския двор, местни изделия, домашно приготвени храни от продукти, отглеждани в екологично чисти условия. Участниците в базар „Подкрепяме българщината“ ще представят традиционни предмети, облекла и културни ценности, характерни за района.
И тази година гости на фестивала ще бъдат младите хора от задругата „Дар Лимец“, които, заедно с посетителите на събитието, ще замесят истински вкусен български хляб и ще разкажат за тънкостите при отглеждането на лимеца – най-древната храна на българите.
Конкурс „Никой не е по-голям от хляба” – и тази година традиционната инициатива ще събере вкуса на домашно приготвения сладък хляб със семена, произведен по традиционни рецепти. Компетентно жури ще отличи и награди победителя, а рецептата на майстора-хлебар ще бъде разпространена.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Културапреди 3 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 3 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!