Свържи се с нас

Любопитно

Осми национален фестивал „Семе българско“

Published

on

За осми пореден път пазителите на българските традиции, занаяти, храни и семена ще се съберат в Севлиево в рамките на Национален фестивал „Семе българско“. И тази година организаторите – Община Севлиево и Рекламна Агенция „Елмазови“ си поставят амбициозната цел да съберат на едно място духа, бита и традициите – пазители на родовата ни памет.

С новите инициативи и дейности фестивалът ще привлича гости от близо и далеч. Ще бъде разказано за тайнствата български Край огъня с Девира.

В ателие „Природата в нас и ние в нея“ на парк Българка ще бъдат споделени знания за билките и техните приложения. В днешно време здравето е всичко, затова е важно да знаем как можем да си го набавим от природата и останем с чисто сърце и тяло.

В Алеята на здравето посетителите ще намерят качествени, здравословни продукти, билки, козметика и други. Ще бъде отворено ателие Тангризъм със Спас Мавров – то ще включва лекция, изработка на символи, образователен елемент за тяхното разчитане, практически и творчески дейности.

Носим стъпките на народните танци от време оно в кръвта си, затова на Фестивал „Семе българско“ ще има Работилница за народни хора. Ще бъдат поканени самодейни състави, които ще извият красиви хора, в които всеки посетител може да се включи.

Карта със стъпките на най-играните български хора, която ще създадат посетителите на работилницата, ще помогне на начинаещите танцьори да добият необходимата им увереност. След фестивала картата ще бъде дарена на училище или детска градина в град Севлиево.

Предизвикателствата на зелените идеи от Централен Балкан ще развличат малки и големи в неделния ден, предлагайки им да се включат в природни игри и да спечелят прекрасни награди.

Инициативата „БГ Дървото на живота“ – От древни времена българките са украсявали своите дрехи със символични шевици. Един от най-честите везбени символи е „Дървото на живота“. То ще се окичи с плодовете български – нашите гордост, памет, ценности и съкровища, пазени в сърцата и умовете ни.

„Горичка в количка“ е другата нова инициатива, която събира в себе си тайните на засаждането на дървесните видове и различни растения и ги показва по иновативен и интересен за посетителите начин. Гората. БГ ще раздаде 15 хиляди плодни дръвчета безвъзмездно на желаещите да ги засадят и да се грижат за тях до момента, в който им родят плод.

Пленер „Хубава си моя горо“ ще експонира тематични картини и рисунки из целия парк. Работилница „Да използваме непотребното“ е с екологична насоченост и хвърля предизвикателство към хората с креативни умове, които с помощта на въображението си ще могат да създадат произведения на изкуството от непотребни материали.

Вече познатите инициативи, които очаквате няма да ви подведат, а ще ви зарадват и наситят сетивата, умовете и ръцете ви със щедрост. Търсете по време на фестивала „Дом за семена“ – междинната станция, в която всеки може да остави или вземе сортови семена от различни посевни култури, безплатно и безвъзмездно. Идеята на инсталацията е „Донесете, споделете и вземете“. Така с времето от ръка на ръка, от двор на двор, от нива на нива, българските сортове малко по малко ще се върнат във всеки дом. Партньор в инициативата е Селскостопанската академия.

В рамките на осмото издание на фестивал „Семе българско“ ще се вдъхне живот на старите занаяти, които са давали препитание на хората в миналото и макар все по-рядко срещаме и в днешни дни. Това ще се случи в кът на българските занаяти – Майсторлъкът български.

Инициативата „Шанс за бебе” ще се реализира за осма поредна година. В нея със своите творения ще се включат дечица с огромни сърца и родители на ин-витро деца от България. Благодарение на усърдния труд на децата, които изработват изделия за благотворителна продажба, отвореното сърце на гостите на фестивала, усилията на фондация „Искам бебе“ и на Община Севлиево, вече са родени две бебета, чиито родители бяха подкрепени със средствата, събрани по време на „Семе българско“.

В изложението на фестивала ще участват организации, фирми и асоциации от областта на селското стопанство, екологията и био производството, със специално внимание към селскостопанските институти, разсадници, овощници, билкарии, цветари, местни производители, земеделски кооперации, билкопроизводители, лозаропроизводители, винопроизводители, мелници, хлебопроизводители, лесовъди и др. производители на храни, носещи характерните български вкусове и запазващи традицията на земята, семената и храната ни.

И тази година неизменна част от събитието ще са децата. В работилница „Игрите на баба и дядо“ – ще бъдат възродени старите игри, с които нашите баби и дядовци са отгледали поколения щастливи български деца. Те ще имат образователен, състезателен и поощрителен характер за най-малките. Децата ще имат възможност още и да работят с глина, да танцуват български хора, ще месят хляб.

В парка ще бъде инсталирана подвижна пещ, в която подрастващите ще изпекат хляба, омесен от собствените им ръце и ще споделят своя опит със семействата си.

Официалното откриване на фестивала ще се състои на 16 април в парк „Казармите“ с концерт на фолклорен ансамбъл „Развитие“ – Севлиево. През първия ден участие в културната програма ще вземат Ансамбъл Развитие, Капански ансамбъл и гост звезди – Калин Вельов и Нина Николина. Във втория ден от фестивала за настроението на гостите ще се погрижат Ансамбъл Сивек, Берковската музика, ФКФ „Боженци“, Севлиевата духова музика, „Децата на Севлиево“, талантливите изпълнители от „Upstreem Voices“. На сцената също ще се изявяват състави, представящи единството и многообразието на българските народни танци и фолклор. Читалища, детски градини, училища, НПО-та, школи ще пеят и танцуват на фестивалната сцена и в двата дни на събитието.

Базар „Подкрепяме българщината“ и Фермерски пазар – в парка ще има отделен кът за участниците във Фермерския пазар, в който ще се включат най-малките местни производители от цялата област. Те ще предлагат на посетителите изделия от селскостопанския двор, местни изделия, домашно приготвени храни от продукти, отглеждани в екологично чисти условия. Участниците в базар „Подкрепяме българщината“ ще представят традиционни предмети, облекла и културни ценности, характерни за района.

И тази година гости на фестивала ще бъдат младите хора от задругата „Дар Лимец“, които, заедно с посетителите на събитието, ще замесят истински вкусен български хляб и ще разкажат за тънкостите при отглеждането на лимеца – най-древната храна на българите.

Конкурс „Никой не е по-голям от хляба” – и тази година традиционната инициатива ще събере вкуса на домашно приготвения сладък хляб със семена, произведен по традиционни рецепти. Компетентно жури ще отличи и награди победителя, а рецептата на майстора-хлебар ще бъде разпространена.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Вашият специален подарък за празниците – в LPG Лори Ан!

Published

on

Скъпи дами, най-вълшебното време от годината е почти тук! Подготовката за празниците вече кипи, но не забравяйте да отделите време и за себе си. В LPG Лори Ан сме подготвили нещо специално, което ще Ви накара да засияете – защото заслужавате най-доброто!

Само на 1 и 2 декември Ви очакват ексклузивни празнични оферти от Milesman! Това е Вашият шанс да се възползвате от първокласни процедури и да си подарите мигове на грижа и красота.

Не отлагайте – местата са ограничени! Запишете своя час още днес на телефон: 0876 76 16 77 и направете първата крачка към Вашето празнично преобразяване.

Нека празниците започнат с усмивка и блестящо самочувствие в LPG Лори Ан!

Зареди още

Любопитно

„Любовната чешма“ става на 60 години

Published

on

Днес, Държавен архив – Габрово представи снимки, запечатали едно популярно за поколения габровци място, известно като „Любовната чешма“.

Наречена е така, заради разкрития любовен мотив в композицията от фигура на момък в носия, който свири обърнал глава към „мома с цвете“, изобразена върху чешмата.

Проектът за изграждане на чешмата, със скулптурна фигура на момче с кавал, е изготвен от арх. Карл Кандулков през 1963 година, а автор на скулптурата е Младен Миладинов.

Година по-късно, през 1964 г, обектът е окончателно изграден на ул. „Чардафон“ №8 и включва стълби с площадка и декоративно озеленяване.

Снимките се съхраняват в Държавен архив – Габрово и са от 70-те и 80-те години на миналия век.

Зареди още

Любопитно

Шеф Андре Токев, редица звезди и знаменитости идват за кулинарното състезание

Published

on

Шеф Андре Токев и Ради Стамболов, заедно с колегата им от Сърбия – Филип Павлович, идват в Габрово като жури на кулинарното състезание „На върха на пламъка“. То е организирано от Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ и ще се проведе в събота, 16 ноември, от 10.00 часа в ресторант „Рич Тейбъл“.

Сред гостите, които ще пристигнат, за да подкрепят кулинарната надпревара са редица звезди и знаменитости. Васил Колев – българинът, трикратен световен шампион по барманство. Васко подкрепя ПГТ „Пенчо Семов“ и е познат на габровци от самото начало на формата.

„Длъжни сме да отбележим обаче едно – изпитваме респект към неговата самовзискателност и умението му сам да вдига летвата пред себе си, да се надскача всеки следващ път. Самото му участие в състезанието не зад бара, а в кухнята е нашата хвърлена ръкавица, но не за дуел, а за нов вид забава и удоволствие“, коментират организаторите на състезанието.

Друг участник е Цветомир Иванов. Завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на професор Крикор Азарян, с асистенти Тодор Колев и Николай Поляков. Играе в Държавния театър в Перник, Театър „Българска армия“ и Сатиричен театър „Алеко Константинов“. Телевизионната му кариера започва в Нова телевизия, като водещ на първия сутрешен блок – „Почна се“. Участва в различни детски, кулинарни и хумористични предавания, едно от главните действащи лица е в телевизионния филм на БНТ „Корави старчета“ (2011), играе ролята на компютърен специалист във филма „Корпус за бързо реагиране“). Всички ние го познаваме от малкия екран, особено тези, които не пропускат епизод на „Семейни войни”. Често е канен за коментатор в различни предавания.

Гергана Стоянова – жената с удивителен глас и великолепно излъчване, винаги красива и вдъхновяваща, е следващото звездно попълнение. Наскоро ученици от гимназията имаха шанса да общуват с Гери и се убедиха отблизо колко интересен събеседник е тя, каква силна харизма притежава и колко много може да научат от нея.

Всички ние я свързваме с кино, театър и телевизия, а като кулинар най-малко знаем за нея, но пък сме чували за нейната майка Недка и днес чакаме с нетърпение да узнаем притежава ли Гери таланта на майка си в кухнята, и склонна ли е да ни сподели бабината рецепта за гюзлеме.

В кулинарното състезание ще се включи и кметът на Трявна Денчо Минев. През 1997 г. завършва ОУ „Проф. Пенчо Николов Райков“ в Трявна. От 1997 до 2001 г. учи в Професионална техническа гимназия „Димитър Крусев“ в град Дряново. През 2002 г. записва да учи висше образование във Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“, специалност „Право“, завършва през 2008 г. Работи като съдружник в счетоводна кантора, която се занимава с търговско и данъчно право. В едно свое интервю споделя, че родният град не е само съдба но и мисия. Съдбовен ли ще се окаже неговият избор да се занимава с политика, ще изпълни ли кметската си мисия – времето ще покаже. В „На върха на пламъка“ на 16 ноември господин Минев ще ни покаже твореца в себе си, а вероятно и любителят на кулинарното изкуство, скрит в костюма на юрист и администратор.

Почетният консул на Италия в Пловдив – Джузепе де Франческо, също ще участва в надпреварата. Трудно се разказва накратко за човек, обиколил света и изпълнил всяка спирка по пътя си със съдържание, което идва от ума, духа и вярата. Роден в Сицилия в семейство на аптекари, които не само продават, но и приготвят лекарства. Макар да отраства в тяхната среда и сред епруветки, шишенца и специфични аромати на лекарствени продукти, Джузепе не се влюбва в занаята и уверено твърди, че неговото хапче е общуването с хората. България печели много от неговия избор да дойде тук, а и после да остане, за което до голяма степен може да благодарим и на съпругата му, която е българка. Обича класическа литература, фен е на Ювентус, има богат бизнес опит, познания в икономическата сфера, а кулинарията никак не му е чужда. Виждали сме в действие като домакин в Черешката на тортата, а в състезанието ще го наблюдаваме от близо, но и по нашенски – ще го следим из късо. За това ще се грижи най-вече партньора му в кухнята.

Д-р Христо Христозов – човек с респектираща биография. Има над 20 години опит като изследовател, консултант и обучител в областта на дигитализацията на управлението на проекти, финансовото управление и контрол и управлението на риска, управление и анализ на данни в туризма и строителството. През последните години ръководи екипи за анализ на големи данни и за бенчмаркинг в областта на туризма и строителството. От 2015 г. е ръководител на проекта SMARTOURISM.BG – партньорска инициатива на ProActivePersonnel , ПроАктивни Решения, Асоциацията на училищата по ресторантьорство и хотелиерство, Катедра „География на туризма“ на СУ „Св. Климент Охридски“, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Граждански институт и с подкрепата на Министерството на туризма, Националния борд по туризъм и БХРА. SMARTOURISM.bg е насочен към изследване на практиките и предизвикателства пред управлението нa знанието в туризма в България в следните направления: Интелигентно управление на човешките ресурси в туризма; Иновативни и креативни модели и високи технологии в доброто управление на туризма; Интелигентно управление на туристическите дестинации – регионално развитие, архитектура, екология; Интелигетно управление на сигурността в туризма.

И след всичко, казано до момента сме истински нетърпеливи да разберем, кой е той зад строгата и хладна маска на науката, лекциите, дигиталните платформи и познанията в сферата на туризма, въвлечен във вълшебния свят на кулинарията.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица