Свържи се с нас

Новини

Д-р Григорова: Има ръст на бъбречните заболявания след КОВИД-19!

Published

on

Всяка година вторият четвъртък на месец март е посветен на борбата с бъбречните заболявания. Тази година Световният ден за борба с бъбречните болести е особено акцентиран, тъй като те са сред най-честите усложнения след прекаран КОВИД-19.

„Вирусът уврежда всички съдове в организма, включително и бъбречните, но в общото тежко пост-ковид състояние пациентите трудно могат да насочат вниманието си към опасността от поява на бъбречно заболяване, тъй като в началните си стадии то протича безсимптомно. А когато пациентите потърсят лекарска помощ, често вече състоянието им е необратимо. Ето защо съветвам всички преболедували вируса да си направят профилактичен преглед“, апелира д-р Марияна Григорова, началник „Отделение по хемодиализа“ в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“.

С нескрита тревога тя споделя, че все по-често я търсят пациенти с тежки бъбречни проблеми след прекаран КОВИД-19. Тя очаква и увеличаване на случаите с бъбречна недостатъчност както от самия вирус, така и в някои случаи заради самолечението или агресивната терапия, приложена за спасяване живота на хора в критично състояние.

„Ако се пропуснат началните безсимптомни фази за бъбречното заболяване, се пропуска възможността за лечение и се стига направо до хемодиализа или трансплантация, а това влошава качеството на живот на много хора в активна възраст и не бива да се допуска“.

В момента в отделението по хемодиализа в севлиевската болница има 25 пациенти на възраст от 35 до 75 години от Севлиево и още три общини: Павликени, Ловеч и Априлци.

Отделението разполага с шест нови машини за хемодиализа, което улеснява процеса по пречистване на кръвта на пациентите. Проблем възниква в последните седмици с шоковото поскъпване на важни консумативи. „Набавяме ги, но са на много по висока цена, а без тях апаратите не могат да работят. Става дума за диализатори, филтри, кръвни линии, доплер за периферни съдове и др.“, споделя д-р Григорова.

Над 1 000 души у нас са включени в списъка с чакащи за трансплантация, пет от тях са пациенти на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“. През изминалата година други трима са били трансплантирани – двама с орган от починал донор, а един е получил орган от роднина и е опериран в Турция.

В Световния ден за борба с бъбречните болести д-р Григорова апелира към всички, преболедували КОВИД-19 или с леки бъбречни оплаквания да запишат час за профилактичен преглед и изследвания на кръв, урина и ехография на тел.: 0895521130 или да се консултират с нея на тел.: 0895521072.

Д-р Марияна Григорова е началник „Отделение по хемодиализа“ в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ от 2014 г. Завършила е в Плевен, има две специалности „Вътрешни болести“ и „Нефрология“. Специализирала е в ИСУЛ – София.

ПОВЕЧЕ ЗА БЪБРЕЧНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ:
Бъбреците са жизненоважни органи с големина на свит юмрук. Основната им функция е да пречистват кръвта от отпадъчните продукти, които се отделят от организма с урината. Те също така поддържат оптимални нива на течности в тялото. Когато са здрави, бъбреците филтрират до 180 литра течности на ден при възрастен. Днес всеки десети човек има намалена бъбречна функция, а броят е дори по-голям при възрастните хора. Тъй като нямат проблеми, те обикновено дори не знаят за бъбречното си заболяване.

Сега, по времето на КОВИД-19, профилактиката на бъбречните заболявания е по-важна от всякога.

Какво може да направите?
Ако сте над 50 години, страдате от затлъстяване или диабет и в същото време сте пушач, или имате високо кръвно налягане, това означава, че попадате в рисковата група и е възможно да развиете заболяване, свързано с бъбреците. Ако сте част от тази категория е необходимо редовно да се подлагате на профилактични прегледи, за да предотвратите развитието на заболяване, свързано с бъбреците.

Как протича профилактичният преглед?
Профилактичният преглед на бъбреците не причинява болка и отнема само няколко минути. Необходими са капка кръв от пръст, проба от урина, ехография, измерване на кръвното налягане и оценка на цялостното състояние, също и по отношение на фамилната анамнеза.

Защо превенцията е важна?
Бъбречните заболявания е възможно да имат отражение върху функцията на други органи и могат да бъдат отговорни за развитието на някои сърдечно-съдови заболявания. Болните бъбреци не се проявяват чрез болка! Болката обикновено не е симптом на хроничното бъбречно заболяване. Проявите включват например: кръв в урината; подуване на краката; умора; високо кръвно налягане; често уриниране (особено през нощта). Колкото по-рано се диагностицира бъбречно заболяване, толкова по-лесно е лечението и по-малък е рискът от развитието на съпътстващи болести.

Кой трябва да бъде прегледан? Не сте сигурни до каква степен вие или вашите близки сте засегнати от заболяване, свързано с бъбреците?

Опитайте се да отговорите на следните въпроси:
• Били ли сте хоспитализирани поради усложнения, причинени от КОВИД-19?
• Имате ли високо кръвно налягане?
• Имате ли диабет?
• Имате ли бъбречно заболяване в семейството си?
• Имате ли наднормено тегло?
• Пушач ли сте?
• Над 50 години ли сте?

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица