

Култура
Габровският театър набира участници за Летен театрален форум
Габровският драматичен театър ще организира Летен театрален форум за млади актьори, режисьори, студенти по актьорско майсторство и театрални теоретици. Първото издание на форума ще се проведе от 4 до 11 юли 2022 г. в Габрово. То ще бъде лятна художествено-творческа актьорска резиденция за трийсет участници и петима души със статут на слушатели. Участието в него ще става по предварителен подбор на кандидатите, одобрени от четиричленно жури.
Летният театрален форум е образователна инициатива. Целта му е да даде възможност за работна и творческа среща на млади актьори с утвърдени творци в областта на сценичните изкуства от различни поколения и с различен опит. Събитието ще помогне за развитието, конкурентността и професионализма на младите актьори. То ще им даде възможност да придобият практически опит на професионална театрална сцена.

Според организаторите работата на актьора е сложна и многопластова дейност. Тя изисква постоянно поддържане, развиване и усъвършенстване на актьорския инструментариум – глас, физика, въображение, рефлективност, познаване и владеене на различни техники за работа в класически и съвременни сценични форми. Форумът ще провокира младите актьори да експериментират в работата си, за да развиват умения и качества под ръководството на доказани специалисти в реална сценична среда.
В програмата му са включени три модула: Ежедневни тричасови репетиции – осемдневна програма за активна работа на актьора; Ежедневни четиричасови уъркшопи – шест творчески уъркшопи по различни направления, пряко свързани с актьорската работа на сцена с професионалисти от страната и чужбина; Ежедневни вечерни творчески срещи – седем творчески срещи с изявени личности в сферата на театралното изкуство с цел създаване на приемственост между различните поколения в театъра, обмяна на опит и вдъхновение.

От габровския театър отправят покана за участие към студенти по актьорско майсторство, наскоро завършили висшето си образование актьори, действащи актьори, които искат да се развиват, режисьори, драматурзи и театроведи с любопитство към спецификите при работа с актьори. Освен 30 свободни места за активните участници, организаторите предвиждат още пет позиции за слушатели. Статутът на слушател осигурява свободен достъп до всички репетиции, уъркшопи и творчески срещи като наблюдател на процесите. Квотата за слушатели включва: 3 места за режисьори и/или студенти по режисура; 1 място за театровед и/или студент по театрознание и 1 място за драматург или студент по драматургия.
Кандидатите за място във форума като „активен участник“ подават следните документи: CV на кандидата; диплома за завършено образование по специалностите „актьорско майсторство за драматичен театър“, „актьорско майсторство за куклен театър“ или служебна бележка от ВУЗ за завършен семестър по същите специалности и мотивационно писмо.

Кандидатите за място във форума като „слушател“ подават следните документи: CV на кандидата; диплома за завършено образование по специалностите „режисура за драматичен театър“, „режисура за куклен театър“, „драматургия“ или „театрознание“ или служебна бележка от ВУЗ за завършен семестър по същите специалности и мотивационно писмо.
Кандидатурите могат да се изпращат от 15 февруари до 15 април 2022 г. на e-mail: forum@dramagabrovo.com. При липсваща част от изисканите документи, кандидатурите няма да бъдат разглеждани.

Участниците ще бъдат избрани от четиричленна комисия в състав: Гергана Змийчарова – създател и координатор „уъркшопи“ на Летния театрален форум, Светослав Славчев – създател и координатор „творчески срещи“ на Летния театрален форум, Петко Койчев – директор на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово и Петринел Гочев – главен режисьор в Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово (с право на два гласа). Подборът на кандидатите ще се проведе до 30 май 2022 г.
Предвижда се Летният театрален форум да завърши с публично представяне на резултатите. Това ще приобщи и запознае публиката с работните процеси в театъра. Официални гости в заключителната вечер ще бъдат театрални дейци от цялата страна – директори на театри, режисьори и продуценти. Те ще имат възможност да отправят покани към участниците за бъдещи проекти. Желанието на организаторите е да превърнат форума в действащ пазар на труда в сферата на театъра.

Младите актьори са откъснати от театралната ситуация в страната докато се обучават, както и в първите години след като завършат образованието си. Те работят в капсулираната среда на академиите и университетите. Същото важи за театралните теоретици и студентите по театрознание, драматургия, сценография. С участието си в събитието, те ще се срещнат в реална, професионална работна среда. Ще надградят овладяното и наученото от академичното си образование. Ще работят с утвърдени професионалисти и ще се запознаят с колеги от страна и чужбина. Ще създадат полезни контакти за професионалната си реализация и ще се срещнат с автентична публика.
Зад каузата на Летния театрален форум с имената и професионализма си застават: Петринел Гочев – художник и театрален режисьор; Гергана Змийчарова – актриса, драматург, художник и фотограф; Меглена Караламбова – актриса, носител на почетните звания „народен артист“ и „заслужил артист“; Руси Чанев – актьор, носител на почетното звание „заслужил артист“; орден „Св.св. Кирил и Митодий“ 1-ва степен; Гергана Николаева – оперна певица; Йоанна Темелкова – актриса, учредител на ИТСФ „Даниел Чирпански“; Елизабет Паисиева – състезател в националния отбор по художествена гимнастика, треньор и носител на 75 медала от състезания по художествена гимнастика и Емил Видев – главен асистент, катедра „Гимастика“, НСА; каскадьор и координатор каскади.

Част от срещите и уъркшопите в събитието ще се проведат на емблематични за града и околността места като: Художествена галерия „Христо Цокев“, РЕМО „Етър“, Архитектурно-исторически резерват „Боженци“ и Музея на хумора и сатирата.
Летният театрален форум се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Творческо развитие“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева