Свържи се с нас

Култура

Габровският театър набира участници за Летен театрален форум

Published

on

Габровският драматичен театър ще организира Летен театрален форум за млади актьори, режисьори, студенти по актьорско майсторство и театрални теоретици. Първото издание на форума ще се проведе от 4 до 11 юли 2022 г. в Габрово. То ще бъде лятна художествено-творческа актьорска резиденция за трийсет участници и петима души със статут на слушатели. Участието в него ще става по предварителен подбор на кандидатите, одобрени от четиричленно жури.

Летният театрален форум е образователна инициатива. Целта му е да даде възможност за работна и творческа среща на млади актьори с утвърдени творци в областта на сценичните изкуства от различни поколения и с различен опит. Събитието ще помогне за развитието, конкурентността и професионализма на младите актьори. То ще им даде възможност да придобият практически опит на професионална театрална сцена.

Според организаторите работата на актьора е сложна и многопластова дейност. Тя изисква постоянно поддържане, развиване и усъвършенстване на актьорския инструментариум – глас, физика, въображение, рефлективност, познаване и владеене на различни техники за работа в класически и съвременни сценични форми. Форумът ще провокира младите актьори да експериментират в работата си, за да развиват умения и качества под ръководството на доказани специалисти в реална сценична среда.

В програмата му са включени три модула: Ежедневни тричасови репетиции – осемдневна програма за активна работа на актьора; Ежедневни четиричасови уъркшопи – шест творчески уъркшопи по различни направления, пряко свързани с актьорската работа на сцена с професионалисти от страната и чужбина; Ежедневни вечерни творчески срещи – седем творчески срещи с изявени личности в сферата на театралното изкуство с цел създаване на приемственост между различните поколения в театъра, обмяна на опит и вдъхновение.

От габровския театър отправят покана за участие към студенти по актьорско майсторство, наскоро завършили висшето си образование актьори, действащи актьори, които искат да се развиват, режисьори, драматурзи и театроведи с любопитство към спецификите при работа с актьори. Освен 30 свободни места за активните участници, организаторите предвиждат още пет позиции за слушатели. Статутът на слушател осигурява свободен достъп до всички репетиции, уъркшопи и творчески срещи като наблюдател на процесите. Квотата за слушатели включва: 3 места за режисьори и/или студенти по режисура; 1 място за театровед и/или студент по театрознание и 1 място за драматург или студент по драматургия.

Кандидатите за място във форума като „активен участник“ подават следните документи: CV на кандидата; диплома за завършено образование по специалностите „актьорско майсторство за драматичен театър“, „актьорско майсторство за куклен театър“ или служебна бележка от ВУЗ за завършен семестър по същите специалности и мотивационно писмо.

Кандидатите за място във форума като „слушател“ подават следните документи: CV на кандидата; диплома за завършено образование по специалностите „режисура за драматичен театър“, „режисура за куклен театър“, „драматургия“ или „театрознание“ или служебна бележка от ВУЗ за завършен семестър по същите специалности и мотивационно писмо.

Кандидатурите могат да се изпращат от 15 февруари до 15 април 2022 г. на e-mail: forum@dramagabrovo.com. При липсваща част от изисканите документи, кандидатурите няма да бъдат разглеждани.

Участниците ще бъдат избрани от четиричленна комисия в състав: Гергана Змийчарова – създател и координатор „уъркшопи“ на Летния театрален форум, Светослав Славчев – създател и координатор „творчески срещи“ на Летния театрален форум, Петко Койчев – директор на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово и Петринел Гочев – главен режисьор в Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово (с право на два гласа). Подборът на кандидатите ще се проведе до 30 май 2022 г.

Предвижда се Летният театрален форум да завърши с публично представяне на  резултатите. Това ще приобщи и запознае публиката с работните процеси в театъра. Официални гости в заключителната вечер ще бъдат театрални дейци от цялата страна – директори на театри, режисьори и продуценти. Те ще имат възможност да отправят покани към участниците за бъдещи проекти. Желанието на организаторите е да превърнат форума в действащ пазар на труда в сферата на театъра.

Младите актьори са откъснати от театралната ситуация в страната докато се обучават, както и в първите години след като завършат образованието си. Те работят в капсулираната среда на академиите и университетите. Същото важи за театралните теоретици и студентите по театрознание, драматургия, сценография. С участието си в събитието, те ще се срещнат в реална, професионална работна среда. Ще надградят овладяното и наученото от академичното си образование. Ще работят с утвърдени професионалисти и ще се запознаят с колеги от страна и чужбина. Ще създадат полезни контакти за професионалната си реализация и ще се срещнат с автентична публика.

Зад каузата на Летния театрален форум с имената и професионализма си застават: Петринел Гочев – художник и театрален режисьор; Гергана Змийчарова – актриса, драматург, художник и фотограф; Меглена Караламбова – актриса, носител на почетните звания „народен артист“ и „заслужил артист“; Руси Чанев – актьор, носител на почетното звание „заслужил артист“; орден „Св.св. Кирил и Митодий“ 1-ва степен; Гергана Николаева – оперна певица; Йоанна Темелкова – актриса, учредител на ИТСФ „Даниел Чирпански“; Елизабет Паисиева – състезател в националния отбор по художествена гимнастика, треньор и носител на 75 медала от състезания по художествена гимнастика и Емил Видев – главен асистент, катедра „Гимастика“, НСА; каскадьор и координатор каскади.

Част от срещите и уъркшопите в събитието ще се проведат на емблематични за града и околността места като: Художествена галерия „Христо Цокев“, РЕМО „Етър“, Архитектурно-исторически резерват „Боженци“ и Музея на хумора и сатирата.

Летният театрален форум се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Творческо развитие“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица