Свържи се с нас

Любопитно

„Щастлив четвъртък“ в Сандвичарницата на Габрово

Published

on

Единствената по рода си Сандвичарница на жар в Габрово продължава със своя „щастлив четвъртък“ и днес, 10 февруари.

За всички почитатели на добре приготвената храна, знаещи че няма нищо по-вкусно от прясно месо, изпеченото на жар от дървени въглища, гостоприемните стопани на Сандвичарницата са подготвили специална цена от 5 лева за всеки сандвич.

Насладете на богатия асортимент от вкусни сандвичи със сръбски домашни питки, в комбинация с прясно изпечена на барбекю плескавица, вешалица, стек, батак или кълцано филе, залети с домашно приготвени сосчета, гарнирани по желание със свежи зеленчуци и картофки, от които ще си оближете пръстите!

Можете да опитайте и вегетарианския сандвич с моцарела, който ще достави наслада на сетивата ви!

Заповядайте в Сандвичарницата на жар в Габрово, ул. „Петко Каравелов“ 6, и се уверете сами, като вашите предварителни поръчки можете да правите и на телефон: +359893791335.

Ние обичаме работата си! Изпичаме месото на момента, което винаги е прясно и не е замразено! Доставете си истинска наслада от вкусната храна!

Любопитно

Тази неделя на Горски срещи на Градище с Ротари твори!

Published

on

В следващата горска среща за този месец, приятелите ни от „Ротари клуб” – Габрово сме ви подготвили богата творческа програма.

На 22 септември от 11.00 часа ви очакваме на поляната на Градище, за да отбележим националния празник заедно!

„Ротари клуб“ – Габрово ще даде сцена за изява на млади габровски таланти и на всеки, който иска да попее, посвири или да изрецитира нещо от душа! Ще има творчески арт работилници, ще има настроение, ще има смях и вдъхновение! Не искаме да ви издаваме прекалено много все още, защото най-приятни са неочакваните изненади, така че ще ви споделим само едно: „Габровските гласчета” за пореден път ще ни покажат защо са сред любимите музикални изпълнители в града ни.

Синоптиците ни обещават хубаво време, а ние ви обещаваме различно преживяване! Очакваме ви тази неделя от 11.00 часа на Горски срещи на Градище!

Зареди още

Любопитно

Имунология и витамини – популярно и на достъпен език

Това е темата на поредната здравна лектория в Габрово.

Published

on

Тази лекция няма да замени адекватната имунологична диагностика, която по принцип липсва за пациентите извън няколко големи градове в страната. Но ще им даде информация за това къде и какво могат да направят за себе си и своето здраве. Когато човек има информация, той намира начин.

Д-р Павлина Хинкова отново инициира полезна и изключително интересна среща, на тема здраве, с проф. Д-р Доброслав Кюркчиев, който ще отговори в своята лекция на въпроса можем ли да предскажем автоимунно заболяване. И с доц. Екатерина Иванова-Тодорова, която ще насочи вниманието на габровци към витамините.

Здравната лектория, организирана от читалище „Будителите – 2017“ – Габрово, която се очаква с интерес от габровци, ще се проведе на 23 септември, понеделник, в зала „Възраждане“ от 18.00 часа.

Изтъкнатите имунолози проф. д-р Доброслав Кюркчиев, д.м., д.м.н., ще гостува с лекцията „Можем ли да предскажем автоимунните заболявания“, а доц. Екатерина Иванова-Тодоров, д.м., с лекцията „Витамините – извор на живот или нещо друго“.

Ще научите как да поддържате имунитета си в добра форма, какво отключва автоимунните заболявания, имунотерапия при злокачествените заболявания, вредни ли са витамините и кога трябва да се приемат. Ще бъдат разисквани и други интересни теми.

Събитието, както обикновено, ще завърши с дискусия и въпроси по темата.

Проф. д-р Доброслав Кюркчиев, дм, дмн:
• Ръководител катедра Клинична имунология, МФ, МУ-София и началник Лаборатория по клинична имунология, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“-София. Изтъкнат български имунолог с много научни трудове, награди и активна преподавателска дейност. Завършил е медицина през 1997 г., докторантура през 2003 г., доцент от 2009г. През 2015 г. придобива степен „доктор на медицинските науки“, а от 2018 г. е професор към катедра „Клинична имунология” на МУ-София. Преподава на студенти медици, специализанти по имунология, ревматология, гастроентерология и онкология. Води тематични курсове „Актуални проблеми на автоимунните заболявания“.
• Научни интереси: автоимунни заболявания, регулация на имунния отговор, туморна имунология. Има74 научни публикации в български и 47 в международни специализирани списания, 16 участия в книги, учебници и монографии, участия в 135 научни конгреси, 32 проекта и 1176 цитирания. Специализирал в Laboratory for tumor vaccination ,Catolholic University, Leuren, Belgium.
• Отличия: награден е за високи постижения в научно-изследователската дейност през 2007 г. с наградата“Акад. Асен Хаджиолов“ на МУ-София.

Доц.д-р Екатерина Иванова-Тодорова, дм:
• Специалист клинична имунология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“- София и преподавател в Катедра „Клинична имунология” на МУ-София. Има 22 год. опит в имунологията.
• Специализации: Туморна имунология в Лаборатория по клетъчни ваксини, Католически Университет Льовен, Белгия.
• Съавтор е в над 100 публикации в международни списания и 5 глави в международни книги и университетски учебници. Има над 500 цитирания от международни авторски екипи. Редактор и съавтор на първия атлас в България за АНА имунофлуоресцентни образи. Участва в 18 научни проекта и над 100 международни научни форуми.
• Сфера на компетентност: консултация, диагностика и проследяване на пациенти със системни автоимунни и имунообусловени състояния.

Зареди още

Любопитно

По-интересни учебни часове в ОУ „Неофит Рилски“

Published

on

ОУ “Неофит Рилски” – Габрово започва пътя си в програма “Училища за пример” това лято с интензивно обучение. В името на благополучието, академичните успехи и самоинициативността на децата, директорът и учителите от училището, избраха да са част от най-големия досега випуск на двугодишната обучителна програма на фондация “Заедно в час”.

В училището се обучават 481 ученици от I до VII клас, като това включва и обучение на 15 ученици със специални образователни потребности (СОП) и малък брой деца билингви. Когато говорим за образование често се казва, че днешните деца са различни и учителите трудно ги мотивират, но рядко се обсъждат конкретни идеи как трябва да се промени преподавателският подход.

Именно в това е и ключът към успеха на програма “Училища за пример” – ученикът да бъде в центъра на образователния процес, да бъде активен и да учи чрез преживявания, проекти, работа в групи и други методи, които са му интересни и му дават възможност да осмисли знанията, които получава, а заедно с тях да усвои и ценни умения.

В следствие на програмата, учителите добиват навика да си задават въпроса “Какво ще правят учениците в този момент”, когато планират часовете си (вместо “Какво ще правя аз”).

„Обучението беше много зареждащо, смислено и интересно. Досега не сме присъствали на толкова добро обучение. Класните стаи вече са с ново оформление, чиновете са разместени по нов начин и очакваме с нетърпение следващия модул.“ казва Веселина Александрова на края на 7-дневното лятно обучение. Г-жа Александрова е заместник-директор в едно от училищата от новия випуск – ОУ „Васил Априлов“, гр. Бургас.

По време на програмата участниците имат възможност да усвоят и тестват различни педагогически и управленски практики и да ги адаптират за конкретния контекст, в който работят. Едно от най-ценните неща в програмата е, че тя отключва потенциала, който носи всеки училищен екип. Учителите заедно определят целите за своите ученици, след което заедно планират уроци, така че за децата да е по-лесно да направят връзки между различните предмети, които изучават и да разберат какво е приложението на знанията, които получават в живота. Учителите „отварят“ класните си стаи – канят колегите си да наблюдават уроците им и после заедно анализират какво се е получило добре и кое може да бъде направено по различен начин, така че да събуди и стимулира интереса на децата. Това създава условия за непрекъснат обем на добри практики между учителите в училище, което на свой ред прави уроците по-ангажиращи за учениците.

“С участието ни по програма “Училища за пример” на фондация “Заедно в час” екипът ни ще се фокусира върху области за подобрение като безопасност на училищната среда, рефлективност, умения за учене. Работата ни ще бъде насочена върху развитие на умения за споделяне на емоциите, търпение и толерантност, уважение и взаимопомощ между учениците. Сътрудничеството между тях ще им помогне да учат един от друг, да обменят идеи и да постигат общи цели. Това ще доведе до подобряване на учебния процес и повишаване на академичните резултати на учениците.” казва директорът на училището, г-жа Мая Колева.

“Успехите, постигнати благодарение на усилената ни работа и отдаденост, са вдъхновени от мотото на Конфуций: “Който не напредва всеки ден, всеки ден изостава” добавя тя.

Училищата в програмата сами залагат целите, които искат да постигнат за двугодишния период. Всяко училище има и ментор в лицето на опитен човек от образователната система (директори, образователни експерти, учители), който редовно посещава училищата и им помага да приспособят наученото от курсовете в програмата, така че да е от полза за специфичните нужди на учениците им.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица