

Новини
Общински пътища ще се финансират по Фонда за регионално развитие

Ремонтите на общински пътища да могат да се финансират по новия Фонд за регионално развитие, който министерството разработва в момента. Тази възможност обсъдиха министърът на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов и представителите на Националното сдружение на общините.
Кметовете поставиха проблема за лошото състояние на общинската пътна мрежа, като посочиха, че от 19 500 км общински пътища 11 600 километра са в „плачевно състояние“. Общините поискаха 300 млн. лв. от Фонда за регионално развитие, който екипът на МРРБ разработва, да бъдат отделени за ремонти на пътища в населените места.
Министър Караджов заяви, че е наясно с проблема и поиска от общините точна справка за колко километра общински пътища по населени места кметовете имат техническа проектна готовност за започване на ремонтите през тази година. От сдружението поеха ангажимент да представят подробна справка до две седмици. По предложение на регионалния министър НСОРБ ще излъчи свои представители, които заедно с пътната агенция да започнат решаването на проблема.
Фондът за регионално развитие, по който общините ще могат да кандидатстват с цялостни проекти за благоустрояване, ще е с бюджет от 1 млрд. лв. „Идеята е кметовете сами да могат да реализират цялостен проект. Не просто да ремонтират път или да изградят пречиствателна станция, а определена зона в града да бъде цялостно благоустроена“, обясни министър Караджов.
Той даде за пример, че досега всеки отделен елемент се прави без връзка с останалото – например средства се отпускат само за ВиК проект, но след разкопаването не може да се ремонтира разрушения тротоар или път. Предимство при кандидатстването ще имат проекти в слаборазвитите райони – Странджа, Северозападна България и Родопите. До момента не са заделяни сериозни средства, за да се преодолеят дисбалансите в тези райони, коментира вицепремиерът.
Работната група в Министерството на регионалното развитие вече подготвя нормативната база за структурата и принципите, по които ще работи Фондът, както и критериите за кандидатстване и оценка.
„В момента, в който сме готови с вариант на проекта, първата организация, с която ще се консултираме, е НСОРБ, а чрез вас и с кметовете, на които разчитаме да дават насоки за доработване, както и активно да участват в изработването на критериите за кандидатстване“, каза министър Караджов.
Заместник-председателят на УС на Сдружението и кмет на община Троян Донка Михайлова приветства идеята за създаването на Фонда. По нейните думи това е шанс в България най-после общините да получават средства по честен и прозрачен начин.
Представителите на местната власт поставиха пред министър Караджов и неговия екип проблемите за цената на строителните материали и затрудненията да бъдат довършени започнатите проекти по европейски програми, цените на електроенергията и консолидацията на ВиК сектора.
Михайлова съобщи, че заради повишението на цената на строителните материали са застрашени проекти на общините за общо 2,2 млрд. лв. По данни на НСОРБ в момента общините изпълняват 390 проекта по оперативните програми „Региони в растеж“ и „Околна среда“, по които съфинансирането е 840 млн. лв. За да покрият разходите си, местните администрации имат нужда от общо над 65 млн. лв. дофинансиране на 103 проекта в 71 общини.
От тях 43 проекта са по управляваната от МРРБ програма „Региони в растеж“ и необходимите средства за довършването им са 36 млн. лв. Кметовете посочиха, че настояват за промени в Закона за обществените поръчки, тъй като в момента той не позволява да бъдат индексирани вече сключени договори.
Министър Караджов съобщи, че е запознал с проблема правителството и предстои работна група към Министерство на финансите да намери решение на повдигнатите въпроси, като се дискутира дали индексацията на цените да важи и за невъзложените дейности по вече сключени договори, а не само за нови договори. Министърът коментира, че ще настоява възможността за актуализация на цените да е законово определена занапред.
По отношение на повишаването на цената на електроенергията, което затруднява работата на ВиК дружествата, министърът коментира, че за момента е намерено решение през т.нар. дългосрочни договори. Ще се осигури и държавен механизъм да бъдат компенсирани, както вече бе направено за периода декември 2021 г. – януари 2022 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка