Свържи се с нас

Новини

Доника Балабанова: Продължаваме със социално звено

Published

on

В края на януари Сдружение “Цветница” представи пред своите партньори дейностите по социалния проект “Здраве и социално развитие на уязвими лица”, реализирани през последната половин година от неговото стартиране и подробно запозна присъстващите с предстоящите цели, които организацията си е поставила за изпълнение.

Срещата се проведе онлайн и участие в нея взеха председателя на Сдружение “Цветница” – Доника Балабанова и негови представители, представители на Община Трявна, Бюрото по труда и управителя на обучителна организация “Инфоцентър” – Калина Тотева.

“Здраве и социално развитие на уязвими лица” е вторият социален проект, който организацията с нестопанска цел реализира. Изпълнява се по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” и е на обща стойност 97 217, 63 лв. Доника Балабанова благодари на всички свои колеги и партньори, помагали в процеса на работа и подчерта, че не случайно името на проекта започва с думата “здраве”, защото днес, във времена на световна пандемия, болести и изпитания, всеки един от нас я поставя именно на първо място.

“Нашият проект цели да помогне и да подобри благосъстоянието на хората, които са най-уязвими и които са в рискови групи, тези с ниско образование, хора, които са постоянно безработни с много ниски доходи и са изключени от възможността да работят. За да достигнем до тях ни помогнаха от Бюрото по труда, социалното предприятие за обществено хранене, колегите от Община Трявна и в частност от социалните услуги, колегите от дирекция „Социално подпомагане”, сподели председателят на Сдружение “Цветница” и допълни, че другата основна цел, пред която екипа й е бил изправен, е било убеждаването на уязвимите хора да се включат в обучение за социални асистенти и да придобият професионална квалификация след това.

Въпреки изискванията за притежание на “зелен сертификат” от всички участващи и временното прекъсване на обучението по проекта, Сдружение “Цветница” успява да достигне до 28 уязвими лица – бройка, която нахвърлила техните очаквания. 24 от тях преминали мотивационното обучение, което по думите на председателя на организацията, им помогнало да се отпуснат пред хора и да превъзмогнат ограниченото си социално общуване.

“Така, на 7 септември с един наш дългогодишен парньор в лицето на Инфоцентър-Трявна и на г-жа Калина Тотева започнахме да обучаваме 16 лица в професия социален асистент. Голяма част от хората бяха с увреждания. Хубавото е, че 80% подходиха изключително сериозно към това обучение и ние сме изключително доволни!”, допълва още Балабанова.

В момента Сдружение “Цветница” работи по създаването на ново звено за социално-здравна подкрепа, което тепърва ще помага на уязвимите хора през следващите месеци. Идеята е екипът от специалисти, сред които четирима социални асистенти, медицинска сестра, лекар, психолог и пр. да посещават домовете на самотно живеещи хора, лица, които са трудноподвижни и такива, които не могат да се самообслужват и да бъдат техните посредници с останалите звена и институции, за да могат хората да бъдат по-добре обслужени и информирани.

“Ще се радваме накрая да реализираме абсолютно всичко, което сме си набелязали, а именно да сме в центъра на тази мрежа с всички тези услуги, които ползват различните лица и да бъдем в помощ, така че да се случва по-лесна комуникация и връзка. Много благодаря на служителите на Община Трявна, че винаги така са се отзовавали и за доброто партниране, което имаме в различни инициативи. Бих се радвала да продължим и занапред съвместната ни работа по социалното звено и услугата, която развиваме в момента!” ,подчерта в края на онлайн срещата Доника Балабанова. Кметът на община Трявна Силвия Кръстева също благодари на сдружение “Цветница” за добрата съвместна работа и продължаващите добри партньорски взаимоотношения.

Проектът “Здраве и социално развитие на уязвими лица” продължава до 15 май тази година. Заедно с млади и възрастни уязвими лица, екипът на Сдружение “Цветница” продължава работа и с най-малките представители на уязвимите групи – децата, които са с риск от социално изключване. С тях работи образователния медиатор Стела Георгиева, която посещава редовно малчуганите в ДГ “Калина” в Трявна и ДГ “Осми март” в Плачковци и развива техните социални умения чрез музика и игри.

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица