Свържи се с нас

Любопитно

Габрово с кандидатура пред ЕК за „умен и зелен“ град

Published

on

снимка: „Центърът на Вселената“, фотоконкурс „Габрово – зелен, гостоприемен, вдъхновяващ“ © Мариян Ташев

Община Габрово подаде кандидатурата си в конкурса на Европейската комисия (ЕК) за 100 климатично неутрални и интелигентни града, информира Миглена Въгленова, гл.експерт „Публичност и визуализация“ в администрацията на кмета.

До крайния срок, който изтече вчера, общо 377 града от всички страни в Европейския съюз (ЕС) и асоциирани държави са заявили интерес да се присъединят към пилотната инициатива.

Идеята – градовете да станат „умни и зелени“, е свързана с една от мисиите на ЕС за справяне с екологичните предизвикателства и адаптиране към изменението на климата.

Конкретната цел е до 2030 г. поне 100 града да постигнат въглеродна неутралност. Те ще се превърнат в експериментални и иновационни центрове, за да може останалите европейски градове да последват примера им до 2050 г.

Предложението на Габрово изтъква целенасочените и последователни политики в сферата на енергийната ефективност и опазването на околната среда, както и получените отличия, сред които наградата „Европейски зелен лист“ за 2021 г.

Потвърждава се визията на Габрово да се развива като зелен, интелигентен, приобщаващ и иновативен град. „В нашата кандидатура акцентираме върху важните проекти и инициативи, с които ни познават като една от най-активните и екологично ориентирани български общини“, сподели кметът Таня Христова.

„Това са инвестициите в екологичен градски транспорт и за управление на отпадъците, тяхното разделно събиране и оползотворяване, както и депозитната система за обратно приемане на отпадъчни материали. Включили сме предстоящите ни намерения за фотоволтаични и термални инсталации в публични сгради, подготовката на концепция за изграждане на нискоемисионна индустриална зона и развитието на дигиталните модели“, допълни още кметът на община Габрово.

Избраните 100 града ще подпишат договори за климата, съобразени с техните особености, които ще им дадат предимство в прехода към климатична неутралност. Градовете в Мисията ще получат възможност за финансиране по фондовете за регионално развитие, достъп до експертна подкрепа и работа в мрежа.

Бюджетът на инициативата е заложен в новата рамкова програма „Хоризонт Европа“ и е около 360 милиона евро за периода 2021-2023 г. В началния етап ще бъдат избрани 30 града. Резултатите от селекцията се очакват през април, а първите подписани климатични договори са планирани за средата на 2022 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица